ظرفیت 3 میلیارد لیتری ذخیره سازی بنزین در کشور

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، ایران در حال حاضر با هدف تامین و پایداری سوخت مورد احتیاج کشور، ظرفیت ذخیره سازی 3 میلیارد لیتر بنزین را دارا است.

ظرفیت 3 میلیارد لیتری ذخیره سازی بنزین در کشور

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ ساعت زنانه، تامین سوخت مورد احتیاج هر کشوری از اولویت های اصلی به تعداد می رود تا آنجا که اهمیت تامین پایدار سوخت در کنار کالاهای اساسی قرار گرفته است.

بنابراین کشورهای مختلف در تلاشند تا یا در فراوری سوخت به خودکفای برسند یا منابعی مطمئن برای واردات به دست آورند.

ایران هم اگرچه بیش از 100 سال است که وارد پالایشگاه سازی شده اما تا چند سال گذشته بخشی از احتیاج سوخت و به ویژه بنزین خود را از کشورهای دیگر وارد می کرد.

فراوری بنزین ایران در سال 57، حدود 25 میلیون لیتر در روز بود. تا سال های ابتدایی دهه 90 شمسی هم اندازه فراوری بنزین به 52 میلیون لیتر در روز رسید و در همان زمان حدود 10 میلیون لیتر بزین به کشور وارد می شد.

با بهره برداری از طرح های مختلف پالایشگاهی و در راس همه آنها بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ظرفیت فراوری بنزین در سال گذشته به 120 میلیون لیتر در روز افزایش پیدا کرد تا ایران نه تنها در تامین بنزین مورد احتیاج خود خودکفا گردد بلکه صادرات را هم در دستور کار قرار دهد.

با این حال اگرچه خودکفایی در فراوری بنزین ایران تثبیت شده اما نوسانات مصرف بنزین در روزهای مختلف سال باعث شده تا برای مدیریت تامین وتوزیع پایدار بنزین، مخازن ذخیره سازی هم ایجاد گردد.

این مخازن یاری می نماید تا اگر در روزهایی از سال، مصرف بنزین کاهش پیدا کرد (مانند تعطیلات عید سال 99 که مصرف بنزین به 40 میلیون لیتر در روز رسیده بود)، فرایند فراوری در پالایشگاه ها متوقف نگردد و در روزهایی هم که مصرف بیش از فراوری بود (مانند اردیبهشت سال 98 و بعد از شایعه سهمیه بندی بنزین که مصرف بنزین در کشور رکورد شکست)، وقفه ای در تامین بنزین مورد احتیاج به وجود نیاید.

در واقع، وجود مخازن ذخیره سازی برای فرآورده های نفتی این اطمینان را ایجاد می نماید که سوخت مورد احتیاج کشور همیشه در دسترس است.

از همین رو ساخت مخازن ذخیره سازی بنزین در سال های اخیر بیشتر شده تا آنجا که براساس اعلام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، حجم ذخیره سازی بنزین از 1.8 میلیارد لیتر به بیش از 3 میلیارد لیتر افزایش داشته است.

با توجه به میانگین مصرف بنزین در ماه های اخیر در کشور که حدود 83.4 میلیون لیتر در روز بوده، این ذخایر قادر خواهد بود تا به اندازه مصرف 36 روز بنزین کشور را در خود ذخیره کند.

اهمیت پر بودن ذخایر فرآورده های نفتی در کشور به قدری است که در ماه گذشته با هدف تکمیل ظرفیت این مخازن، صادرات فرآورده های نفتی متوقف شد تا در زمستان مسئله ای برای تامین سوخت بخش های مختلف کشور وجود نداشته باشد.

با این حال، باید به موضوع اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف سوخت توجه کرد زیرا افزایش مصرف بنزین و سایر فرآورده های نفتی می تواند علاوه بر توقف صادرات، خودکفایی ایران را در تامین بنزین هم دچار مخاطره کند.

***

افزایش مصرف بنزین در امسال و ثبت رکورد مصرف بالای 100 میلیون لیتر در روز در تیرماه، نگرانی ها را نسبت به حفظ این بازارهای صادراتی و تداوم صادرات فرآورده های نفتی ایران بیشتر نموده است.

این زنگ خطر که امروز به صدا درآمده اگر با مدیریت مصرف، بهینه سازی مصرف انرژی و کنترل شدت آن، جایگزینی سوخت های دیگر مانند گاز و برنامه ریزی برای افزایش تدریجی ظرفیت پالایشی کشور همراه نباشد می تواند در آینده ای نه چندان دور نه تنها ایران را از جمع صادرکنندگان فرآورده های نفتی خارج کند بلکه دوباره واردات این محصولات به کشور را ببینیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "ظرفیت 3 میلیارد لیتری ذخیره سازی بنزین در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت 3 میلیارد لیتری ذخیره سازی بنزین در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید