اتمام دوباره چینی خانه جهانبخش در موزه میراث روستایی گلستان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، اتمام دوباره چینی خانه جهانبخش در موزه میراث روستایی گلستان صورت گرفت.

اتمام دوباره چینی خانه جهانبخش در موزه میراث روستایی گلستان

سارا اخوت گفت: این سازه که یکی از پنج سازه روستایی قابل بهره برداری در مرحله نخست پروژه موزه میراث روستایی گلستان است، با اعتبار 16 میلیارد و 800 میلیون ریال در محل اجرای پروژه موزه میراث روستایی گلستان واقع در پارک جنگلی قرق اجرایی شد.

معاون میراث فرهنگی استان گلستان اعلام نمود: سازه روستایی جهانبخش که قدمت صد ساله دارد، متعلق به بخش کوهپایه ای استان و روستایی سرکلاته خرابشهر شهرستان کردکوی است.

او افزود: این سازه یک طبقه و از مصالح چوب و گل با سقف سفالی و بعلاوه از چهار اتاق، انباری و ایوان میانی با تراسی در دو طرف بنا تشکیل شده است.

اخوت با اشاره به اینکه برای اجرای موزه میراث روستایی گلستان بیش از صد روستا در سطح استان با بیش از 40 گونه معماری شناسایی و مستندسازی شده، یادآور شد: در فاز اول اجرای این پروژه پنج سازه روستایی از ناحیه جلگه ای و کوهپایه ای استان اجرا و بهره برداری می گردد که در این راستا تا به امروز عملیات واچینی این پنج سازه روستایی به اتمام رسیده است.

او بیان نمود: از این تعداد، دوباره چینی 3 سازه روستایی قلندر آیش، زاهد و جهانبخش از شهرستان کردکوی در محل پروژه به اتمام رسیده است. عملیات دوباره چینی سازه مقصودلو از روستای سرخنکلاته شهرستان گرگان نیز در مراحل پایانی اجرا واقع شده است و سازه روستایی تلار از جفاکنده شهرستان بندر گز نیز به عنوان نمادی در ورودی این پروژه اجرایی خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی استان گلستان گفت: اجرای سازه های روستایی، بهسازی و راه اندازی سرویس بهداشتی، محوطه سازی سازه های روستایی، تکمیل زیرساخت های ضروری و موردنیاز پروژه مانند آب، برق و شبکه های ارتباطی، آماده سازی راههای داخلی دسترسی به موزه، ساخت بخش ورودی و نگهبانی موزه، دوباره چینی سازه روستایی نمادین موزه در محدوده ورودی از برنامه های اجرایی فاز اول پروژه موزه میراث روستایی گلستان است.

منبع: همگردی

به "اتمام دوباره چینی خانه جهانبخش در موزه میراث روستایی گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتمام دوباره چینی خانه جهانبخش در موزه میراث روستایی گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید