10 سازه شگفت انگیز دنیا

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، آدمیزاد به طور ذاتی کنجکاو و در پی خلق شگفتی های تازه است و از روزی که پا بر زمین نهاده تا به امروز مشغول به ساخت ابزار و وسایل مختلفی برای آسایش هرچه بیشتر در زندگی بوده است.

10 سازه شگفت انگیز دنیا

اینجا نمی خواهیم به اختراعات و شگفتی هایی که در گذشته به دست بشر ساخته شده بپردازیم و فقط 10 نمونه از شگفت آورترین ساخته های مهندسی مدرن را آنالیز می کنیم.

اینجا درمورد پل ها، تونل ها و یا راه آهن هایی صحبت می کنیم که بر روی نقاط زلزله خیز ساخته شده اند و از شاهکار های مهندسی دنیا محسوب می شوند و خط های ارتباطی بین کشور ها هستند. مهارت انسان ها در کنار پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده انسان ها خیلی راحت تر به رویا هایی که در فکر دارند دست پیدا نمایند.

10 - تلسکوپ پن استارز

این تلسکوپ یکی از مشهورترین و سریع ترین تلسکوپ های ساخته انسان است. این تلسکوپ پیشرفته به وسیله موسسه ستاره شناسی دانشگاه هاوایی و با هدف رصد کامل آسمان ساخته شده است. آینه های کوچکش با دوربین های دیجیتالی تجهیز شده اند تا در هزینه های آن صرفه جویی گردد. بزرگترین هدف این تلسکوپ کشف و رصد اشیایی است که در حال نزدیک شدن به زمین هستند، جسم هایی نظیر سیارک ها و یا ستاره های دنباله دار که قابلیت ویران ساختن زمین را دارند.

9 - خط لوله گاز در شمال اروپا

خط لوله گاز در شمال اروپا متشکل از دو خط جداست. این خط لوله در زیر دریا و میان کشور های روسیه و آلمان جاسازی شده است. این طولانی ترین خط لوله مستقر در زیر دریا در دنیا محسوب می گردد که از خط لوله لانگلد هم فراتر است. طول این خط لوله به 1222 کیلومتر میرسد و این پروژه در نوامبر 2011 به بهره برداری رسید.

8 - اروتونل

اُروتونل شرکت حمل ونقل ریلی فرانسوی است، که به اسم اپراتورتونل مانش که میان دو کشور فرانسه و بریتانیا احداث نموده است، فعالیت می نماید. سهام این شرکت در بازار بورس لندن و بورس یورونکست پاریس معامله می گردد. طول این تونل به 31 مایل میرسد و از نکات مهم آن این است که حدود 23 مایل از آن در زیر دریا ساخته شده است. این تونل به وسیله گروه اس. ای که در سال 1986 برای ساخت همین تونل تشکیل شده بود، ساخته شده است.

7 - برج العرب

برج العرب نام هتلی مجلل در دوبی، امارات متحده عربی است. ساختمان آن 321 متر ارتفاع دارد و در جزیره ای مصنوعی 280 متر از خشکی بنا شده است. کوچک ترین اتاق هتل 169 و بزرگ ترین اتاق آن 780 متر مربع مساحت دارند. غالباً هتل برج العرب را تن ها هتل 7 ستاره دنیا می نامند، اما همواره تعداد ستاره های آن مورد بحث بوده است. هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک ترین اتاق این هتل شبی 6 هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل کمتر از 1000 درهم نیست.

لابی آتریوم برج العرب بلندترین آن در نوع خود در دنیا است. زیرا در ارتفاع 180 متری واقع شده. آتریوم بیش از یک سوم فضای داخل هتل را در برمی گیرد. درحالیکه معماری بیرونی هتل یک معماری کاملاً مدرن است، اما معماری داخلی هتل ترکیبی از سبک شرقی و غربی بصورت بسیار لوکس می باشد. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود می آورد. با وجود میزان بزرگ برج العرب، تنها 28 طبقه دوبل با 202 سوییت دارد.

6 - سد سه دره

سد سه دره یا سد سه دهانه، یکی از بزرگ ترین سد های دنیا است که بر روی رود یانگ تسه در چین ساخته شده است. نیروگاه برقابی ساخته شده در این سد، بزرگ ترین نیروگاه دنیا (در بین همهٔ انواع نیروگاه ها) است و از نظر برق فراوریی سالیانه بعد از سد ایتایپو در رتبه دوم واقع شده است.

کار ساخت بدنهٔ این سد، در سال 2006 به سرانجام رسید، ولی هنوز همهٔ توربین های آن نصب نشده اند. پس از تکمیل، نیروگاه این سد شامل 32 ژنراتور هر یک با توان 700 مگاوات خواهد بود.

این سد علاوه بر فراوری برق، ظرفیت کشتی رانی رودخانه یانگ تسه را افزایش داده و بعلاوه پتانسیل وقوع سیل در پایین دست را به یاری فراهم کردن فضای ذخیره سیل کاهش داده است. دولت چین به این پروژه به اسم یک موفقیت تاریخی، اجتماعی، مالی نگاه می نماید. توربین های بزرگ بسیار پیشرفته نیروگاه این سد گامی به سوی کاهش انتشار گاز های گل خانه ای است.

5 - جزایر نخلی

جزیره های نخلی سه مجمع الجزایر ساخت بشر است که در شهر دبی، امارات متحده عربی در آب های خلیج فارس واقع شده است. این سه جزیره که به شمایل یک درخت نخل هستند، نخل جمیرا، نخل دیره و نخل جبل علی نام دارند. کاربرد این جزایر مسکونی، تفریح و تجاری است. با تکمیل این پروژه، 520 کیلومتر به خط ساحلی دبی اضافه خواهد شد و بیش از 100 هتل لوکس، 10،000 ویلای لوکس ساحلی، 5،000 آپارتمان و بعلاوه ده ها پارک آبی، مارینا، رستوران، مرکز خرید، امکانات تفریحی و ورزشی، اسپا، سینما و مراکز ویژهٔ غواصی را به وجود می آورد.

نخل جمیرا دارای 17 شاخهٔ بزرگ است که به وسیله یک حصار 12 کیلومتری حفاظت شده می باشد. ساخت این جزیره در سال 2001 آغاز شده و در سال 2008 به سرانجام رسید. مساحت این جزیره 5 در 5 کیلومتر است و دارای 860 ویلای ساحلی است. نخل دیره بزرگ ترین مجمع الجزایر از مجموعهٔ جزیره های نخلی دبی است و بیش از 8،000 ویلای مسکونی و لوکس بر روی آن ساخته خواهد شد که هر کدام دسترسی خصوصی به ساحل خواهند داشت. نخل جبل علی 50٪ از جمیرا بزرگ تر است و شامل 6 مارینا (ساحل تفریحی)، یک پارک آبی، دهکده دریا و موج شکن ها است. این جزیره دارای 17 شاخه است. گفتنی است که هنوز هم ساخت این جزایر به طور کامل به سرانجام نرسیده است.

4 - آسانسور بیلونگ

بیلونگ بلندترین و سنگین ترین آسانسور در فضای باز محسوب می گردد. این آسانسور در چین ساخته شده و به هزار اژد ها معروفیت دارد. ارتفاع آن به 330 متر میرسد و مدت زمانی که از روی زمین به بالا برده می شوید فقط 2 دقیقه به طول می انجامد البته در هربار قابلیت جابجایی 50 نفر را دارد. این پروژه از سال 1999 آغاز شد و در سال 2002 برای عموم بازگشایی شد.

3 - پل آکاشی کای کیو

پل آکاشی کای کیو، شناخته شده به نام پل مروارید، با دهانه مرکزی به طول 1991 متر بزرگترین دهانه مرکزی را در بین پل های معلق در اختیار دارد، این پل در ژاپن واقع شده است و در سال 1998 میلادی ساخته شده است. این پل با گذشتن از روی تنگه آکاشی، شهر کوبه در هونشو را به ایوایا درجزیره آواجی متصل می نماید.

این پل سه دهنه دارد. دهنه مرکزی 1991 متر و دو قسمت دیگر هم هر کدام 960 متر است. این پل در کل 3911 متر درازا دارد. در واقع در طراحی ها دو دهنه با طول 1990متر در کنار هم بودند، ولی زمین لرزه کوبه در 17 ژانویه 1995 دو دهنه را جابه جا کرد (در آن موقع فقط دو دهنه ساخته شده بود) طوری که 1 متر به طول هریک اضافه شد. این پل با سیستم تیر نگهدارنده دو مفصلی طراحی شده که این ساختار به آن اجازه مقاومت در برابر باد تا سرعت 286 کیلومتر بر ساعت، زلزله تا میزان 8.5 در مقیاس ریشتر و جریان آب دریا، را می دهد.

2 - ورزشگاه ملی پکن

ورزشگاه ملی پکن بعلاوه مشهور به آشیانه پرنده، نام ورزشگاه اصلی بازی های المپیک تابستانی 2008 است که مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک پکن در آنجا برگزار گردید.

این ورزشگاه که با هزینه ای معادل 423 میلیون دلار ساخته شده است، به اسم بزرگترین سازه فلزی دنیا محسوب می گردد.

آشیانه پرنده، به همراه مکعب آب، یکی از دو ورزشگاهی است که به واسطه شیوه طراحی، به نماد های شهر پکن تبدیل شده است. ساخت این ورزشگاه در اواخر دسامبر 2003 میلادی آغاز شد.

1 - پل میلو

پل میلو بلندترین پل جاده ای دنیا به ارتفاع 343 متر است که در بالای رودخانه تارن در جنوب فرانسه واقع شده است. این پل به وسیله میشل ویرلوژو (مهندس سازه) و نورمن فاستر (معمار) طراحی و در دسامبر سال 2004 به وسیله ژاک شیراک رئیس جمهور سابق فرانسه افتتاح شد.

جاده پل به طول 2460 متر از مقاطع فولادی در 8 دهنه با عرض 32 متر و فاصله مبه وسیله 342 متر بین هر ستون تشکیل شده است. این جاده بیش از 36،000 تن وزن داشته و با عمق 4.2 متر به اسم طولانی ترین جاده کابلی پل در دنیا به شمار میرود. جاده پل شیبی 3٪ از جنوب به شمال طی نموده و بعلاوه انحنایی به شعاع 20 کیلومتر در سطح را به علت ایجاد زاویه دید بهتر برای رانندگان داراست.

جاده پل بر روی 7 ستون بتنی که ارتفاع آن ها از 77 تا 246 متر متغیر است قرار گرفته است. ضخامت ستون ها در پی 24.5 متر بوده که در نهایت به 11 متر ختم می گردد. هر کدام از ستون ها نگهدارنده دکلی 87 متری است که 700 تن وزن دارد.

منبع: گردشبان

به "10 سازه شگفت انگیز دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سازه شگفت انگیز دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید