فهرست برترین دانشگاه های روسیه 2021

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دانشگاه های روسیه از جمله برترین دانشگاه های دنیا برشمرده می شوند که برای متقاضیان تحصیل در روسیه هم پذیرش تحصیلی صادر می نمایند. پیش از انتخاب مجموعه آموزش عالیِ مقصد برای مهاجرت تحصیلی باید ابتدا درباره رتبه دنیای و ملی دانشگاه مورد نظر و عملکرد آن در رشته انتخابی تحقیق کرد. به علت اهمیت این موضوع، در این بخش از سایت موسسه اعزام دانشجو لتسگو یونی به معرفی فهرست برترین دانشگاه های روسیه در سال 2021 پرداخته ایم.

فهرست برترین دانشگاه های روسیه 2021

دانشگاه های روسیه

دانشگاه های روسیه از معتبهترین و مجهزترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی محسوب می شوند که بعضی از آن ها به عنوان بهترین دانشگاه های جهان نیز شناخته می شوند. از زمانی که زبان تدریس بعضی از این مراکز کشور روسیه از زبان روسی به انگلیسی تغییر یافت، تحصیل در روسیه به عنوان یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی متداول شد.

اغلب متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کشور روسیه در پی تحصیل در رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی و علوم مهندسی هستند. فدراسیون روسیه در سال های اخیر برنامه های ویژه ای برای ارتقا سطح کیفی آموزشی و پژوهشی مجموعه های آموزش عالی طراحی و پیاده سازی نموده تا با جذب متقاضیان مهاجرت تحصیلی بیشتر راهی برای کسب عایدی داشته باشد.

موسسات آموزشی روسیه با ارائه بیش از 15 هزار برنامه یاری هزینه تحصیلی و هزاران برنامه آموزشگاهک جذابیت های منحصر به فردی برای علاقمندان مهاجرت تحصیلی دارند؛ اما بعضی از این مراکز آموزش عالی در فهرست بهترین دانشگاه های جهان هم نهاده شده اند.

در این بخش از مجله موسسه مهاجرتی لتسگو یونی به معرفی و آنالیز بهترین دانشگاه های روسیه از نگاه موسسه رتبه بندی QS می پردازیم؛ اما پیش از شروع مطالعه این فهرست، نگاهی اجمالی بر نحوه ارزیابی این موسسه داریم.

رتبه بندی دانشگاهی کیو اس

هر ساله موسسات معتبر آماری متعددی دانشگاه ها و کالج های جهان را از نظر کیفیت و دستاورد در فهرستی رتبه بندی می نمایند. در این رتبه بندی می توان بهترین دانشگاه های جهان را به تفکیک کشورهای مقصد مهاجرت تحصیلی هم مطالعه کرد. یکی از این موسسات، رتبه بندی دانشگاهی کیواس Quacquarelli Symonds نام دارد که به فرم اختصار آن به QS مشهور شده است.

در این مجله رتبه بندی می توان بهترین دانشگاه های جهان را به تفکیک کشورها، رشته ها، فعالیت های بین المللی، و تعداد فارغ التحصیلان پیروز آنالیز کرد. در رده بندی QS دانشگاه ها در چهار جنبه آموزشی، پژوهشی، جذب فارغ التحصیلان در بازار کار و روابط بین المللی ارزیابی می شوند.

رتبه بندی دانشگاهی QS با ارزیابی معروفیت دانشگاه (با وزن 40%)، جذب فارغ التحصیلان در بازار کار و نظر کارفرمایان (با وزن 10%)، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی (با وزن 5%)، نسبت دانشجویان بین المللی به ملی (با وزن 5%)، مقدار استناد به ازای هر عضو هیئت علمی (با وزن 20%) و نسبت تعداد اعضای هیئت علمی به تعداد دانشجویان (با وزن 20%) صورت می گیرد. به عبارت دیگر، عملکرد موسسه آموزش عالی از این جنبه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

با این پیشینه ذهنی می توان با دقت نظر بهتر و بیشتری فهرست بهترین دانشگاه های روسیه را مطالعه کرد. در ادامه به معرفی ده مورد از بهترین دانشگاه های روسیه در سال 2021 از نگاه موسسه رتبه بندی QS می پردازیم.

دانشگاه لومونوسف مسکو

سال هاست دانشگاه دولتی لومونُسُـف مسکو در فهرست بهترین دانشگاه های جهان و کشور روسیه جایگاه ثابتی را از آن خود نموده است و هر از گاهی این رتبه را بهبود می بخشد. این مرکز آموزش عالی که در مرکز و بر فراز تپه ای موسوم به تپه گنجشکان نهاده شده است، یکی از زیباترین و بهترین دانشگاه های جهان محسوب می گردد.

یکی از قدیمی ترین دانشگاه مرکز در تاریخ 26 آوریل 1775 و با همت میخائیل واسیلویچ لومونسف در مسکو تاسیس شد. موسس این مجمع آموزشی نویسنده و دانشمند قرن هجدهم میلادی بود که کشف جو سیاره ناهید و قانون پایستگی جرم از افتخارات او بوده است.

در ابتدای تاسیس لومونسف مسکو در ساختمان نه چندان بزرگی واقع در میدان سرخ مستقر شد، اما در طول سال های فعالیتش گسترده و گسترده تر شد تا به امروز که از آن به عنوان مهم ترین و بهترین دانشگاه های روسیه یاد می گردد.

معماری زیبای بنای ساختمان اصلی لومونسف تلفیقی از سبک باروک و گوتیک روسی است و در کنار دیگر سازه های چشم نواز شهر مسکو، جلوه زیبایی از خود به نمایش گذاشته است. این بنای زیبا در 5 کیلومتری مرکز شهر مسکو خوش می درخشد.

تا به امروز 39 دانشکده و 15 مرکز تحقیقاتی تحت نظر لومونسف مسکو فعالیت می نمایند و افتخارات بسیاری را برای جهان علم و کشور روسیه آفریده است. لومونسف مسکو تا به امروز 13 برنده جایزه نوبل، 6 برنده مدال فیلدز و 1 برنده جایزه تورینگ را به جهان تقدیم نموده است.

بسیاری از نویسندگان مشهور مانند آنتون چخوف و ایوان تورگنیف، سیاستمداران قدرتمندی مانند میخائیل گورباچف و میخائیل سوسلوف و بعلاوه ریاضیدانان و فیزیکدانان نامداری مانند بوریس دمیدوویچ، ولادیمیر آرنولد و آندری کلموگوروف از چهره های ماندگار روسی و از فارغ التحصیلان دانشگاه ملی مسکو هستند.

دانشگاه لومونسف مسکو در آخرین رتبه بندی منتشر شده QS برای سیزدهمین سال متوالی عنوان بهترین دانشگاه روسیه 2021 معرفی گردید، اما دیگر موسسات رتبه بندی مانند ARWU، تایمز و یونی رنک هم در جایگاه ملی آن با QS هم عقیده بوده اند. یونی رنک رتبه جهانی 84 را به لومونسف مسکو و رتبه بندی QS رتبه 74 جهانی را از آن خود نموده است. جالب است که بدانید هر یک از دانشکده های این مجموعه نیز در بخش پژوهشی رتبه های شاخص جهانی کسب نموده اند.

دانشگاه سن پترزبورگ

دانشگاه ملی سنت پیترزبورگ قدیمی ترین و یکی از مهم ترین مراکز آموزشی و پژوهشی کشور روسیه به شمار میرود که تا به امروز میزبان ایرانی های متعددی بوده است. این موسسه در سال 1724 با حکم پیتر کبیر به عنوان آموزشگاه تاسیس شد و از شروع فعالیت تمرکز زیادی بر تحقیقات بنیادی در علوم، مهندسی و علوم انسانی داشت.

این مرکز از 24 دانشکده و موسسه تخصصی، سالن ورزشی، کالج پزشکی، کالج فرهنگ فیزیکی و ورزشی، و کالج اقتصاد و فناوری تشکیل شده است و دو پردیس دارد: یکی در جزیره واسیلیفسکی و دیگری در پترهوف.

هر ساله بیش از سه هزار دانشجوی بین المللی پیروز به اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه ملی سنت پیترزبورگ می شوند تا با دریافت مدرک فارغ التحصیلیِ یکی از بهترین دانشگاه های روسیه آینده تحصیلی و شغلی خود را تضمین نمایند.

دانشجویان مشغول به تحصیل در این مرکز می توانند با شرکت در برنامه های انتقال دانشجو برای ادامه تحصیل وارد کشورهای اروپایی دیگر و حتی آمریکا شوند. پروژه های تحقیقاتی متعددی با همکاری این موسسه و دیگر مجموعه های آموزش عالی جهان مانند دانشگاه کارلتون carleton کانادا، دانشگاه تارتو tartu جمهوری استونی و دانشگاه greifswald آلمان شکل گرفته است.

دانشگاه سن پترزبورگ در پژوهش و آموزش رشته های زیرمجموعه علوم پزشکی نیز پیروز ظاهر شده و با حفظ استانداردهای آموزشی غربی در پیشروی آموزش پزشکی روسیه و جهان نقش تاثیرگذاری داشته است.

از جمله چهره های جهانی تحصیل نموده در این موسسه از جهان سیاست می توان به لنین، دالیا گریبائوسکایته رییس جمهور فعلی کشور لیتوانی و کمیسر سابق بودجه و برنامه ریزی مالی اتحادیه اروپا، و به رئیس جمهور فعلی و پیشین فدراسیون روسیه پوتین و مدودو، ایگور ستراوینسکیِ موسیقی دان و هفت برنده جایزه نوبل اشاره نمود.

با در نظر گرفتن شاخص اشتغال دانشجویان فارغ التحصیل و جذب کارفرمایان، کادر آموزشی و هیئت علمی، دانشگاه سن پترزبورگ در سال های اخیر فرایند صعودی در رتبه بندی موسسات آموزش عالی جهان طی نموده است.

از دیدگاه رتبه بندی QS دانشگاه ملی سن پترزبورگ جایگاه دوم را در فهرست بهترین دانشگاه های روسیه و با چندین پله صعود به نسبت سال های قبل جایگاه 225 جهانی را از آن خود نموده است. رتبه بندی ARWU هم رتبه های 301 تا 400 را درخور این موسسه دانسته است.

فایننشال تایمز دانشکده کسب وکار دانشگاه ملی سنت پیترزبورگ را در صد دانشکده برتر جهان جای داده و به عنوان تنها موسسه آموزش عالی روسی در 5 سال متوالی این رتبه را حفظ نموده است.

ارتباط نزدیک میان دانشجویان و کادر آموزشی و بعلاوه نسبت آن ها یکی دیگر از شاخصه های برجسته این موسسه است که همیشه موجب درخشش آن بوده و نام آن را در میان 400 دانشگاه برتر جهان در جایگاه بیستم قرار داده است.

دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه ملی نووسیبیرسک یکی دیگر از بهترین دانشگاه های جهان و کشور روسیه است که به وسیله دولت ارائه می گردد. آوازه مجموعه نووسیبیرسک در تحصیلات تکمیلی و حوزه های پژوهشی متعدد آن است. نووسیبیرسک با 35 موسسه پژوهشی و پارک علم و فناوری بزرگترین مرکز علمی- آموزشی روسیه محسوب می گردد.

دانشگاه نووسیبیرسک در سال 1958 در شهری به همین نام مستقر در جنوب شرقی صحرای سیبری غربی نهاده شده است. این شهر مرکز فرهنگی و صنعتی منطقه سیبری محسوب می گردد و فضای بسیار مناسبی برای تحصیل در روسیه دارد.

سال هاست نام نووسیبیرسک در جایگاه دوم بهترین دانشگاه های روسیه در رتبه بندی QS در میان موسسات آموزشی نوظهور اروپا و آسیای میانه نهاده شده است. بیش از 2500 کارمند در این مجموعه مشغول به کار هستند و 73 نفر از صاحب نظران آموزشگاه علوم روسیه در آن فعالیت می نمایند.

از میان 7 هزار دانشجویی که پیروز به اخذ پذیرش تحصیلی و ثبت نام در این مجموعه می شوند، بیش از 1400 دانشجوی بین المللی از 52 کشور هستند که آمار قابل توجهی را در میان بهترین دانشگاه های روسیه نشان می دهد.

در این موسسه آموزش عالی138 آزمایشگاه و مرکز تحقیقاتی علمی مجهز با تکنیک های پیشرفته ایجاد شده تا با یاری نویسندگان و اندیشمندان سراسر جهان به جهان علم خدمت نمایند. گروه های تحقیقاتی نووسیبیرسک در حال حاضر با 38 همکار بین المللی مشارکت دارند.

حدود 28 دوره کارآموزی علمی برای دانشجویان بین المللی و 22 برنامه مشترک بین المللی در نووسیبیرسک برگزار می گردد. نووسیبیرسک با 119 آموزشگاه از 24 کشور جهان مشارکت دارد. حدود 80٪ از دانشکده های دانشگاه دولتی نووسیبیرسک وابسته به شعبه سیبری آموزشگاه علوم روسیه است.

به نقل از آخرین گزارش رتبه بندی QS دانشگاه نووسیبیرسک در سال 2021 جایگاه سوم را در فهرست بهترین دانشگاه های روسیه و رتبه 228 جهانی را از آن خود نموده که به نسبت سال های گذشته فرایند صعودی را پیش گرفته است. رتبه بندی تایمز هم رتبه 601 - 800 را مناسب این موسسه آموزش عالی دیده است.

دانشگاه تحقیقاتی تامسک

دانشگاه ملی تامسک (تومسک) که به اختصار TSU خوانده می گردد، یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در منطقه سیبری روسیه واقع شده است. در تاریخ 28 مِی سال 1878 امپراطور الکساندر دوم فرمانی را در خصوص تاسیس اولین و تنها موسسه آموزش عالی در سرزمین های اورال روسیه تا اقیانوس آرام را صادر کرد که در زمان تاسیس دانشگاه شاهنشاهی سیبری در تامسک نام گرفت.

در زمان تاسیس تامسک 72 دانشجو آن هم تنها در دانشکده پزشکی مشغول به تحصیل شدند. اما امروز 23 دانشکده و 151 دپارتمان میزبان بیش از 23 هزار دانشجو شده اند که از میان آن ها 2هزار نفر از کشورهای دیگر جهان تحصیل در روسیه را برگزیده اند.

معروفیت تامسک به کتابخانه غنی و باغ گیاهشناسی آن است که منبعی کم نظیر برای تحقیقات رشته های مربوطه محسوب می شوند. تامسک که بزرگ ترین آموزشگاه کلاسیک بخش آسیایی فدراسیون روسیه به شمار می رود، در شهر تومسک جنوب غربی ناحیه فدرالی سیبری و در کرانه رود توم واقع شده است. جالب است بدانید که معروفیت این شهر به علت میزبانی از اصلی ترین مراکز فراوری پلوتونیوم و غنی سازی اورانیوم فدراسیون روسیه است.

مجموعه ملی تحقیقاتی تامسک هر ساله به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های روسیه و بعلاوه یکی از بهترین مجموعه های آموزش عالی BRICS (برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) و اتحاد جماهیر شوروی سابق شناخته می گردد.

علاوه بر این، تامسک در جایگاه چهارم در فهرست بهترین دانشگاه های روسیه منتشر شده در سال 2021 نهاده شده است و اغلب در رتبه 250 جهانی جای می گیرد. طبق گزارش RIA Novosti، در سال 2017 تامسک سومین دانشگاه کلاسیک در روسیه معرفی گردید که از دانشگاه دولتی مسکو و دانشگاه فدرال اورال عملکرد بهتری از خود نشان داد.

موسسه رتبه بندی تایمز هم نام مجموعه تامسک را در جایگاه 501-600 جهانی قرار داده است. تایمز در شاخص اقتصاد نوظهور جهانی رتبه 36 جهانی را مناسب این موسسه دیده است.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو

به طور کلی موسسات آموزش عالی کشور روسیه به دو گروه عمده تقسیم می شوند؛ انستیتوهایی که به یک تخصص معین بسنده می نمایند، و دانشگاه هایی که در چندین دانشکده رشته های مختلف را تدریس می نمایند. یکی از پیروز ترین و بهترین دانشگاه های روسیه از نوع اول انستیتو فیزیک و فناوری مسکو MIPT نام دارد که در زمان اتحادیه جماهیر شوروی تاسیس شد.

پردیس اصلی انستیتو فیزیک و فناوری مسکو در شهر دولگورودنی در بخش های شمالی اوبلاست (استان) مسکو واقع شده و تا مرکز شهر مرکز کمتر از 30 کیلومتر فاصله دارد. البته دپارتمان مهندسی هوانوردی و مکانیک که یکی از مشهورترین دانشکده های MIPT محسوب می گردد، در ضلع جنوبی شهر مسکو نهاده شده است.

در همان روزهای شروعین فعالیت موسسه فیزیک و فناوری مسکو مسئولان اصولی کلیدی برای مدیریت آن تعریف کردند که بعدها به سیستم فیزتک Phystech System معروف شد. طبق این اساس نامه انتخاب دقیق جوانان مستعد و خلاق، مشارکت دانشمندان برجسته در آموزش و ارتباط نزدیک استاد و دانشجو در محیط خلاق، تشویق و پرورش انگیزه خلاقانه دانشجویان، ایجاد فضای آموزشی پژوهش محور با استفاده از بهترین آزمایشگاه های موجود در کشور در سرلوحه برنامه ریزی های آموزشی این موسسه نهاده شد.

فارغ التحصیلی از انستیتو فیزیک و فناوری مسکو به طور معمول شش سال طول می کشد؛ برنامه درسی سه سال اول منحصراً شامل دوره های اجباری با تاکید بر ریاضیات، فیزیک و زبان انگلیسی می گردد. در این مرحله میان برنامه های آموزشی تفاوت قابل توجهی وجود ندارد. در طول سال های اول و دوم کلاس ها می تواند بیش از 48 ساعت در هفته باشد!

کلاس های آموزشی این موسسه پنج روز در هفته از ساعت 9:00 صبح یا 10:30 صبح و تا ساعت 5:00، 6:30 یا 8:00 بعدازظهر برگزار می شوند. برنامه کلاس ها ترکیبی از سخنرانی ها و سمینارها در قالب جلسات مطالعه حل مسئله در گروه های کوچکتر یا دوره های آزمایشگاهی است. با اینکه حضور در سخنرانی اختیاری است، اما حضور در سمینار و آزمایشگاه بر نمرات تاثیر می گذارد.

با شروع سال سوم برنامه های درسی با حوزه تخصص هر دانشجو مطابقت پیدا می نماید و انتخاب دروس انتخابی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. دانشجویان کار خود را در موسسات پایه یا سازمان های پایه (که معمولا به سادگی پایگاه نامیده می شوند) شروع می نمایند. ایده سازمان پایه تا حدی شبیه کارآموزی است که دانشجویان در کار واقعی شرکت می نمایند.

موسسه فیزیک و فناوری مسکو هر ساله در فهرست بهترین دانشگاه های روسیه جایگاه ثابتی را از آن خود می نماید. در آخرین گزارشی که از رتبه بندی QS منتشر شده است، انستیتو فیزیک و فناوری مسکو به عنوان پنجمین دانشگاه ملی معرفی گردیده و جایگاه 281 جهانی را به دست آورده است.

رتبه بندی یونی رنک جایگاه 15 ملی و تایمز رتبه 201-250 جهانی را در خور MIPT دانسته است. افزون بر این، دپارتمان ها و دانشکده های انستیتو فیزیک و فناوری مسکو هر یک به تنهایی جایگاه های چشمگیری را در سطح بین المللی به دست آورده اند.

دانشگاه فنی باومان مسکو

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو (BMSTU) که به نام های مدرسه باومان یا باومانکا Baumanka هم خوانده می گردد، یکی از موسسات آموزش عالی برجسته روسیه است که در بیش از 185 سال از قدمت خود دانشمندان و محققان نام آشنایی را که پیشگامان موشک سازی، هوانوردی و صنایع سنگین جهان بودند، پرورش داده است.

مجموعه BMSTU یکی از موسسات آموزش عالی قَدَر در رشته های مرتبط با فناوری در جهان و قدیمی ترین و بزرگترین موسسه آموزشگاهک فنی در کشور روسیه محسوب می گردد و دانشکده های آن از جمله علوم کامپیوتر و سیستم های اطلاعاتی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، ریاضی و فیزیک و نجوم افتخارات بسیاری آفریده است.

دانشگاه Bauman مسکو از 19 دانشکده تشکیل شده که برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را به طور تمام وقت ارائه می دهد. بیش از 19 هزار دانشجو در رشته های مختلف علمی و مهندسی پذیرش تحصیلی می شوند؛ از این تعداد 59٪ دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و 41٪ در مقطع کارشناسی را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

موسسه BMSTU با بیش از 80 دانشگاه پیشرو سراسر جهان مشارکت دارد. باومن با شرکت در برنامه های مختلف تبادل دانشجو پیوندهای بین المللی خود را حفظ نموده است. جالب است بدانید که BMSTU یک مرکز آموزشی پیشرفته برای دانشجویان کم شنوا راه اندازی نموده است.

در آخرین گزارش رتبه بندی QS مجموعه دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو در جایگاه ششم ملی روسیه نهاده شده و رتبه 282 جهانی را کسب نموده است. رتبه بندی تایمز هم Bauman را در جایگاه 401-500 قرار داده است.

مدرسه عالی اقتصاد روسیه

دانشگاه علوم تحقیقات عالی اقتصاد HSE یکی از مهم ترین مجموعه های تحقیقاتی دولتی کشور روسیه است که در سال 1992 در مرکز تاسیس شد. علاوه بر پردیس اصلی در شهر مسکو، این مدرسه عالی در سه پردیس منطقه ای دیگر در شهرهای نیژنی نوگورود، پرم و سن پترزبورگ نیز توسعه یافته است.

دانشجویان بین المللی هم می توانند در رشته های مختلفی از جمله علوم اجتماعی، مالی، علوم انسانی، حقوق، مهندسی، علوم کامپیوتر، ریاضیات، فیزیک، شیمی، زیست شناسی و بیوتکنولوژی و بعلاوه در رشته های خلاقانه ترکیبی پذیرش تحصیلی دریافت نمایند. هر ساله بیش از 47 هزار دنشجو از سراسر جهان تحصیل در HSE را برمی گزینند.

مدرسه عالی اقتصاد روسیه با بیش از 340 برنامه مشترک با آموزشگاه های مختلف از سراسر جهان در بیش از 120 برنامه تبادل دانشجو شرکت نموده و 41 برنامه دیپلم دو گانه با دانشگاه های معروف جهان ارائه می دهد. هر ساله حداقل 27 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی به صورت مشترک با آموزشگاه های معتبر خارج از روسیه در HSE برگزار می گردد.

کیفیت آموزش HSE در همه سطوح آموزشگاهک از سمینارهای عمومی گرفته تا برنامه های تحصیلات تکمیلی و MBA موجب شده در رتبه های مختلف جهانی و ملی خوش بدرخشد. بر اساس آخرین گزارش رتبه بندی QS مدرسه عالی اقتصاد روسیه به عنوان هفتمین دانشگاه ملی معرفی گردید و در رتبه 298 ام جهانی نهاده شد.

افزون بر این، رتبه بندی شانگهای ShanghaiRankings ARWU رده 801-900 را به صد پله صعود نسبت به سال قبل، و مجله تایمز THE جایگاه جهانی 251-300 مناسب این موسسه دیده است. مدرسه عالی اقتصاد روسیه در رده بندی ناحیه ای BRICS نیز در جایگاه 37 نهاده شده است.

هر یک از دانشکده های HSE به تنهایی در رتبه بندی های جهانی نیز افتخار آفرین بوده اند؛ دانشکده علوم اجتماعی و مدیریت در سال 2021 جایگاه 48، هنر و علوم انسانی 113، مهندسی و فناوری 451-500، روانشناسی 176-200 و ... را به دست آورده اند.

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای روسیه

دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای MEPhI که به انستیتو فیزیک مهندسی مسکو نیز مشهور شده، یکی از بهترین دانشگاه های روسیه در سال 2021 شناخته شد که در سال 1942 در مرکز شروع به کار کرد. هدف از تاسیس از مجموعه پژوهشی پرورش متخصصان این حرفه بود. امروز هم MEPhI با اعطای مدارک معتبر آموزش عالی حرفه ای، برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی واجد شرایط هم پذیرش تحصیلی صادر می نماید.

تاریخچه مجموعه دولتی تحقیقات هسته ای MEPhI (موسسه فیزیک مهندسی مسکو) با تاسیس انستیتو مهمات مکانیکی مسکو در سال 1942 شروع شد. چندی بعد آموزشگاهِ برجسته هسته ای روسی MEPhI جای خود را به این انستیتو داد. دانشمندان نامی شوروی، از جمله رئیس پروژه اتمی شوروی و ایگور کورچاتوف در توسعه و شکل گیری آن نقش مهمی ایفا کردند.

شش برنده جایزه نوبل روس در طول سال های فعالیت موسسه MEPhI نقش آفرینی نموده اند؛ چهره های ماندگار این حوزه مانند نیکولای باسوف، آندره ساخاروف، نیکولای سمنوف، ایگور تام، ایلیا فرانک و پاول چرنکوف از مدرسان و فارغ التحصیلان MEPhI هستند که به جایزه نوبل دست یاته اند.

امروزه موسسه MEPhI یکی از پژوهشکده های تحقیقاتی پیشرو روسیه محسوب می گردد که در بیش از 200 رشته، مهندس و دانشمند پرورش می دهد. دپارتمان های نانومواد و فناوری های نانو؛ فناوری های تابش و پرتو؛ فیزیک پزشکی و پزشکی هسته ای؛ ابررسانایی و همجوشی حرارتی هسته ای کنترل شده؛ اکولوژی و بیوفیزیک؛ و امنیت اطلاعات از جمله بخش های افتخارآفرین این مجموعه به حساب می آیند.

بر اساس آخرین گزارش های رتبه بندی QS موسسه MEPhI به عنوان هشتمین موسسه آموزش عالی ملی روسیه شناخته شد و در جایگاه 314 جهانی نهاده شد. رتبه بندی تایمز هم در سال 2021 جایگاه جهانی 401-500 را مناسب MEPhI دیده است.

دانشگاه دوستی ملل روسیه

دانشگاه دوستی خلق روسیه Peoples Friendship University of Russia یا دانشگاه پاتریس لومومبا با هدف ارائه آموزش عالی به دانشجویان جهان سوم در تاریخ فوریه 1960 میلادی در دوران اتحاد جماهیر شوروی در مرکز تاسیس شد.

این دانشگاه که به RUDN University هم معروفیت دارد، تا قبل از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی پاتریس لومومبا نام داشت و پس از شکل گیری فدراسیون روسیه کنونی به دانشگاه دوستی ملل تغییر نام داد. مجموعه RUDN یکی از اعضا مطرح در طرح 5-100 شرکت دارد؛ طبق این برنامه بلند مدت، 5 دانشگاه از روسیه در بین 100 دانشگاه برتر جهان قرار می گیرد.

دانشگاه RUDN که یکی از بهترین دانشگاه های مرکز به شمار میرود، با شش دانشکده و 5 انستیتو میزبان بیش از 21 هزار دانشجو می گردد که در رشته های زیرمجموعه هنر و علوم انسانی، علوم اجتماعی و بازرگانی، زبان و فرهنگ، پزشکی و بهداشت، مهندسی و علم و فناوری مشغول به تحصیل می شوند.

دانشگاه RUDN بعلاوه امکانات و خدمات دانشگاهی و غیر آموزشگاهک از جمله کتابخانه، خوابگاه، امکانات ورزشی، یاری های مالی و بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. دانشجویان مشغول به تحصیل در این مجموعه می توانند با شرکت در برنامه های مبادله و انتقال دانشجو برای ادامه تحصیل به دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی منتقل شوند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی می توانند با اخذ پذیرش از دوره های آنلاین از فرصت های آموزش از راه دور این موسسه آموزش در تمامی مقاطع آموزشگاهک عالی بهره مند شوند. دوره های تابستانی این موسسه به آموزش زبان روسی و دیگر دوره های کوتاه مدت اختصاص یافته که به عنوان یکی از بهترین بهترین دانشگاه های روسیه بسیار خوب عمل نموده است.

در آخرین گزارش رتبه بندی QS دانشگاه دوستی ملل روسیه در جایگاه نهم ملی و 326 جهانی نهاده شده است. رتبه بندی تایمز هم این موسسه را در رده 801-1000 جهان در سال 2021 جای داده است.

دانشگاه فدرال اورال

دانشگاه فدرال اورال UrFU, УрФУ یکی از موسسات آموزشی برجسته در منطقه اورال روسیه است و یکی از 10 دانشگاه فدرال این کشور محسوب می گردد. دانشگاه فدرال اورال از بزرگ ترین مراکز تحقیقاتی و نوآوری این کشور است که به طور مستقیم با آموزشگاه علوم روسیه همکاری می نماید.

برنامه های آموزشی در UrFU در چهار زمینه اصلی علوم و 108 گرایش علمی ارائه می گردد. با همکاری برجسته ترین موسسات آموزش عالی اتحادیه اروپا از آلمان، سوئد، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، لهستان، صربستان، انگلیس، ایتالیا، سوییس و ... و بعلاوه سازمان ملل متحد (یونسکو) دوره های آموزشی و تحقیقاتی متعددی در UrFU برگزار می گردد.

دانشگاه فدرال اورال که بهترین دانشگاه منطقه هم محسوب می گردد، در بیش از صد سال فعالیت خود بالغ بر 350 هزار نخبه علمی از مبدا کشورهای مختلف را تحویل جامعه جهانی داده است. یکی دیگر از مهم ترین جنبه های فعالیت این مجموعه ادغام دانشگاه فدرال اورال در محیط آموزشی و پژوهشی بین المللی است.

این دانشگاه در پروژه های آموزشی شبکه ای (سازمان همکاری شانگهای، اتحادیه اروپا، یونسکو و BRICS) شرکت می نماید. موسسه UrFU شریک اصلی در منطقه اورال برای موسسات آموزش عالی خارجی، سازمان های بین المللی، و شرکت های داخلی و خارجی محسوب می گردد.

طبق آخرین آماری که موسسه QS منتشر نموده است، دانشگاه فدرال اورال به عنوان دهمین دانشگاه برتر کشور روسیه، در جایگاه 331 نهاده شده است. افزون بر این، دانشکده ها و انستیتوهای زیرمجموعه آن نیز هر ساله در میان بهترین های حوزه تخصصی خود افتخار آفرینی می نمایند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی می توانند با مراجعه به سایت اعزام دانشجو لتسگو یونی و تکمیل فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی از شرایط تحصیلی خود با خبر شوند و پیش از اقدام برای تحصیل در روسیه، شرایط مورد احتیاج را مهیا نمایند.

منبع: لتس گو یونی

به "فهرست برترین دانشگاه های روسیه 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرست برترین دانشگاه های روسیه 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید