اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو، اثر تورمی ندارد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تغییر نحوه اختصاص سهمیه بنزین و دادن آن به افراد به معنی آزادسازی قیمت بنزین نیست گفت که این روش اثر تورمی نخواهد داشت.

اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو، اثر تورمی ندارد

به گزارش ایسنا، جعفر قادری اظهار کرد: سال گذشته در زمان آنالیز لایحه بودجه پیشنهادی در کمیسیون تلفیق در همین رابطه مطرح شد که رای نیاورد و در صحن مجلس هم مطرح شد و رای نیاورد، شاکله آن این بود که به جای دادن سهمیه بنزین به خودروها، آن را به افراد بدهیم یعنی از 85 تا 90 میلیون لیتر بنزین توزیعی در روز، سهم خودرو های عمومی را کنار بگذاریم و مابقی را بین 85 میلیون نفر جمعیت توزیع کنیم و به افراد سهمیه بدهیم یعنی مثلاً به ازای هر کد ملی 20 لیتر بنزین بدهیم.

وی اضافه نمود: در این مدل اگر فرد خودش بخواهد از سهمیه بنزینش استفاده کند قیمت آن1500 تومان است، اما کسی که خودرو ندارد یا خودرو دارد و می خواهد از حمل و نقل عمومی استفاده کند، می تواند آن را با قیمتی که بخواهد بفروشد. بنزین آزاد هم لیتری 3000 تومان عرضه خواهد شد؛ بنابراین کسی که بنزین مازاد دارد می تواند آن را زیر سه هزار تومان به فروش برساند و در عمل قیمت بنزین در بازار از 3 هزار تومان بیشتر نمی گردد.

نماینده مردم شیراز در مجلس ادامه داد: این روش از نظر توزیعی به خانوار هایی که خودرو ندارند یاری می نماید که از بنزین یارانه ای استفاده نمایند، ضمن اینکه افراد به استفاده از خودرو های شخصی و استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی تشویق می شوند و حجم تردد و آلودگی نیز کاهش می یابد و از نظر عدالت اجتماعی هم به نفع خانوار هایی است که خودرو ندارند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره تاثیر این روش بر ایجاد تورم نیز گفت: قیمت بنزین قرار نیست بالا برود، همان سهمیه 1500 تومان و آزاد 3000 تومان خواهد بود. پس قیمت تغییر نمی نماید، اما پیش از این سهمیه به خودرو تعلق می گرفت و حالا به فرد بنزین تعلق می گیرد؛ یعنی اگر من خانواده 5 نفره داشته باشم 100 لیتر بنزین در ماه به خانواده من تعلق می گیرد و کسی اگر دو، سه یا ده تا خودرو هم داشته باشد یا خودرو نداشته باشد باز به ازای اعضای خانواده اش به او بنزین تعلق می گیرد. اگر هم بخواهند بنزین آزاد خریداری نمایند همان قیمت 3000 تومان است.

قادری تاکید نمود: با توجه به اینکه در این روش سهمیه تاکسی ها، وانت بار ها و حمل و نقل عمومی مثل سابق خواهد بود و قیمت برای آن ها تغییر نمی نماید، چون برای حمل و نقل بار و مسافر تغییر قیمت نداریم پس از آثار تورمی هم نخواهد داشت. فقط یک اثر توزیعی دارد.

وی بعلاوه اضافه نمود: الان استدلال می گردد که یکی از ایرادات و اشکالات توزیع بنزین یارانه ای این است که به خودرو سهمیه می دهند و کسی که خودروی بیشتری دارد یارانه بیشتری هم می گیرد و کسی که خودرو ندارد بنزین یارانه ای به او تعلق نمی گیرد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نام این روش آزادسازی قیمت نیست، تاکید نمود: قیمت بنا نیست تغییر کند. قیمت بنزین یارانه ای همان 1500 تومان و آزاد هم 3000 تومان خواهد بود. در بازار حتی از این مبلغ پایین تر می آید چرا که وقتی بنزین در پمپ بنزین به قیمت 3 هزار تومان عرضه گردد پس کسی بخواهد آن را عرضه کند باید زیر 3000 تومان بفروشند.

قادری در سرانجام گفت: دولت در حال حاضر در حال اجرا یک کار آزمایشی در کیش و قشم است تا آثار و پیامد های آن را آنالیز کند و نتایج را ارزیابی می نماید که ببیند می تواند آن را تعمیم دهد یا نه. سال گذشته خود من مخالف این طرح بودم و معتقد بودم می تواند پخته گردد، اما سال جاری دولت کار تجربی و آزمایشی می نماید تا در این شرایط ایرادات و اشکالات آن تعیین گردد و دولت می تواند به نتیجه برسد.

منبع: فرارو

به "اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو، اثر تورمی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص سهمیه بنزین به افراد به جای خودرو، اثر تورمی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید