اختصاص حداقل 10 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی به دارندگان خودروهای فرسوده

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، هر وسیله نقلیه عمر مجازی دارد. پس از سپری شدن عمر مجاز، وسیله نقلیه در دسته فرسوده ها قرار می گیرد و باید از چرخه استفاده خارج گردد. میانگین عمر خودروها 20 سال است و پس از آن خودرو فرسوده به شمار می رود.

اختصاص حداقل 10 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی به دارندگان خودروهای فرسوده

زمان و معیارهای تشخیص فرسودگی یک خودرو در کشورهای مختلف فرق دارد، چراکه شرایط فرهنگی، مالی و سطح پیشرفت تکنولوژی در کشورهای مختلف متفاوت بوده و عمر فرسودگی خودروها در کشورهای پیشرفته نیز کمتر است.

از سال 1396 واردات خودروی خارجی به کشور ممنوع شده، از آنجا که در آن سال گواهی اسقاط انحصاراً برای واردات خودروهای خارجی مصرف می شد، عملاً بازار مهمی از گواهی اسقاط از بین رفت.

نمایندگان در نشست علنی نوبت سوم روز یکشنبه، 15 اسفند ماه مجلس شورای اسلامی در جریان آنالیز بخش هزینه ای لایحه بودجه سال 1401 کل کشور و در پی پیشنهاد نصرالله پژمانفر با الحاق بندی به تبصره7 این لایحه درباره اسقاط خودروهای فرسوده با 127 رأی موافق، 46 رأی مخالف و 16 رأی ممتنع از مجموع 221 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس بند الحاقی مذکور به تبصره 7، حداقل10 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص یابد، مشروط به اینکه در هنگام تحویل خودرو نو، خریدار گواهی اسقاط خودرو فرسوده خود را تحویل دهد.

بنابراین گزارش نصرالله پژمانفر نماینده مشهد و کلات در شرح پیشنهاد خود، گفت: کاهش سرعت اسقاط خودرو، کاهش ایمنی، حمل و نقل جاده ای و آلودگی هوا را در پی داشته است، اما ما هیچ حمایتی از کسی که می خواهد خودرو خود را اسقاط کند، نمی کنیم.

چندی پیش رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو درمورد زیان های مالی که عدم اسقاط خودرو به کشور وارد می نماید، اعلام نموده بود: ما الان حدود 3 میلیون خودروی فرسوده داریم که در افق 1404 به 8 میلیون دستگاه می رسد. هر خودروی فرسوده روزانه حداقل 65 تا 67 هزار تومان بنزین بیشتری مصرف می نماید که در سال به 24.5 میلیون تومان می رسد. هر خودروی فرسوده سالانه 24.5 میلیون تومان به کشور ضرر می زند. اگر دولت همین 24.5 میلیون تومان را به یک متقاضی نوسازی خودروی فرسوده دهد، در طول یک سال همه هزینه ای که نموده جبران می گردد و درعین حال 70 درصد از آلودگی شهرهای بزرگ که به وسیله منابع متحرک ایجاد می گردد، رفع خواهد شد.

***

شما می توانید نوترین اخبار خودرو را در بلاگ وبلاگ ساعت زنانه مطالعه کنید

نوترین آگهی های خودرو
منبع: بلاگ دیوار

به "اختصاص حداقل 10 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی به دارندگان خودروهای فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختصاص حداقل 10 درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه کشی به دارندگان خودروهای فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید