از صفر تا صد روش پرورش آلوئه ورا در منزل

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، افراد زیادی، به نگهداری گل و گیاه آپارتمانی و پرورش آنها علاقه دارند. وارد به شدن به خانه ای که به لطف گیاهان، سرسبز و شاداب باشد، حس بسیار خوبی را در ما ایجاد می کند. برای همین هم نگهداری از گل های آپارتمانی مثل پرورش آلوئه ورا، به افراد توصیه می شود. اما مثل هر کار دیگری، نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی هم چالش هایی را به همراه خواهد داشت. در ادامه به بررسی نحوه پرورش آلوئه ورا در منزل می پردازیم.

از صفر تا صد روش پرورش آلوئه ورا در منزل

نحوه پرورش آلوئه ورا در منزل

حتماً خودتان می دانید که آلوئه ورا، نوعی کاکتوس بوده و نگهداری از آن سخت و سخت نیست. تقریباً در هر خانه ای، می توان یک گلدان کوچک یا بزرگ آلوئه ورا پیدا کرد که در اتاق، سالن پذیرایی یا گوشه بالکن جا خوش کرده است. به غیر از جنبه تزئینی، این گیاه خواص درمانی بسیار زیادی هم دارد که در ساخت انواع مواد آرایشی و ماسک های صورت هم مورد استفاده قرار می گیرد. اگر در نگهداری از این گیاه دچار مشکل شدید یا نتوانستید به خوبی از آن نگهداری کنید، لازم است نکات مهمی را در رابطه با پرورش آن بدانید.

ایجاد دمای مناسب برای رشد گیاه آلوئه ورا

با توجه به اینکه آلوئه ورا نوعی کاکتوس است، پس می توان حدس زد که در منطقه ها خشک و گرمسیری، بهتر رشد کرده و دوام می آورد. اگر شما در منطقه ای از کشور زندگی می کنید که روزهای خیلی گرم و شب های خیلی سردی دارد، بهتر است این گیاه را در خانه پرورش ندهید.

دمایی که این گیاه برای رشد کردن و سالم ماندن نیاز دارد، بین 17 تا 24 درجه سانتی گراد است. برای اینکه گیاه شما بتواند به خوبی رشد کرده و سالم بماند، باید شرایط دمایی مناسبی را برای آن فراهم کنید. سعی کنید که برخی روزها، گلدان های خود را به بیرون از خانه ببرید، تا گیاهان بتوانند کمی از نور خورشید استفاده کنند.

نحوه آب دادن به گیاه

آبیاری گیاهان یکی از مهم ترین مسائل در نگهداری آنهاست. برخی از گل ها به آب زیاد و برخی هم به آب کمی برای رشد نیاز دارند. در بین گیاهان، آلوئه ورا جزو آن دسته از گیاهانی است که باید وقتی خاک گلدان آن خشک شده، نسبت به آبیاری اقدام کنید. بازه زمانی 10 تا 14 روز برای آب دادن به این گیاه، مناسب است.

اگر به گیاه خود آب دادید و متوجه شدید که ظرف زیر گلدان پر از آب شده، سریع آن را خالی کنید تا ریشه آن دچار فساد نشود. باید توجه داشته باشید که در فصل زمستان، این گیاه به خواب رفته و به آب کمی نیاز دارد؛ پس حتی ماهی یکبار آبیاری هم برای آن کافی خواهد بود.

کود دادن به گلدان گیاه

کود دادن برای پرورش آلوئه ورا به نوع خاک آن وابسته است. اگر خاک آن حاصلخیز باشد، شرایط کمی متفاوت خواهد بود. به طور کلی می توان از دو نوع کود رقیق و نیمه قوی برای گلدان ها استفاده کرد. اگر خاک گلدان شما حاصلخیز نیست، باید از کود نیمه قوی هر ماه یکبار استفاده کنید تا تغذیه گیاه به خوبی صورت بگیرد. توجه کنید که این کوددهی، فقط باید از ابتدای فصل بهار تا اواخر فصل تابستان انجام شود.

اگر گلدان های گیاهان خود را خارج از محیط بسته نگهداری می کنید، شرایط کود دهی کمی متفاوت خواهد شد. برای این نوع گیاهان، استفاده از کودهای ارگانیک یا گرم، توصیه می شود. با مراجعه به گلخانه ها، می توانید کود مناسب گیاه خود را تهیه کرده و در نگهداری آن بهتر عمل کنید.

طریقه تکثیر آلوئه ورا

برای تکثیر آلوئه ورا، می توانید روش های متفاوتی را استفاده کنید. برخی از آنها به سادگی امکان پذیر بوده و البته برخی از آنها، کمی سخت هستند. اگر بخواهیم ساده ترین راه تکثیر این گیاه را به شما معرفی کنیم، باید بگوییم، استفاده از پاجوش هایی که هر شش ماه یکبار در قاعده این گیاه رشد می کنند، بسیار مناسب هستند.

چند گلدان مناسب تهیه کرده و خاک آنها را برای رشد آماده کنید. سپس با حوصله و دقت زیاد، جوانه های کوچک گیاه را به همراه ریشه، برش زده و از آن جدا کنید. این جوانه های کوچک را به گلدان های نو منتقل کرده و درون خاک قرار دهید. بعد از چند هفته، متوجه رشد آنها خواهید شد. نگهداری از این آلوئه وراهای تازه هم، مثل همان گلدان های بزرگ فقط در ابعاد کوچک تر است.

نحوه کاشت آلوئه ورا در گلدان

برای اینکه این گیاه را در گلدان بکارید، بهتر است آن را با خاک کاکتوس، خاک پودری یا شن و ماسه پر کنید. حتماً از گلدان حفره دار استفاده کنید، چرا که با توجه به توضیحات داده شده، آلوئه ورا نمی تواند برای مدت طولانی، آب را در محیط اطراف خود تحمل کند و باعث فساد در ریشه آن خواهد شد.

تعویض گلدان آلوئه ورا

بعد از مدتی که ریشه گیاه رشد کرد، به فضای بیشتری برای رشد کردن نیاز دارد. برای همین باید هر شش ماه یکبار، خاک و همچنین گلدان آن را عوض کرد. مراقب باشید که هنگام عوض کردن گلدان، حفره آن را مسدود نکنید تا امکان خروج آب از آن میسر باشد. سایز گلدان هم به بزرگی یا کوچکی گیاه شما بستگی دارد.

آشنایی با آفت های آلوئه ورا

  • در اثر تخم ریزی و گزش حشرات روی گیاه، آفت لکه سیاه روی آلوئه ورا ایجاد می شود. این آفت برای سلامتی گیاه خطرناک بوده و باید نسبت به رفع آن اقدام کرد. البته بیشتر در مزارع و فضاهای بزرگ، این مشکل به وجود می آید.
  • پوسیدگی ریشه هم می تواند یکی از آفت های آن باشد که در اثر آبیاری زیاد رخ می دهد. اگر آب به مدت زیاد در گلدان آلوئه ورا باقی بماند، ریشه آن فاسد شده و از بین می رود.
  • شپشک هم نوعی دیگر از آفت های این گیاه است که بیشتر در مزارع اتفاق می افتد. اگر گلدان آلوئه ورا را از این مزارع خریداری کنید، ممکن است به این نوع آفت آلوده باشد.

جمع بندی

برای اینکه پرورش آلوئه ورا به خوبی در خانه شما پیش برود، نکات ذکر شده را به خوبی رعایت کرده و توجه کنید که گیاه شما، به نور زیاد اما غیرمستقیم نیاز دارد. همچنین نباید مثل سایر گیاهان، از اسپری آب برای برگ های آن استفاده کنید. نسبت به آبیاری آن هم دقت داشته و در آب دادن به آن زیاده روی نکنید.

منبع: اسنپ مارکت

به "از صفر تا صد روش پرورش آلوئه ورا در منزل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از صفر تا صد روش پرورش آلوئه ورا در منزل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید