ایستگاه یازده؛ سریالی پیچیده و مجذوب کننده با فضایی آخرالزمانی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، این مینی سریال ده قسمتی بر اساس رمان ایستگاه یازده (2014) از امیلی مندل ساخته شده و از 16 دسامبر 2021 تا 13 ژانویه 2022 پخش شده است. سریال از همان شروع انتها همه چیز را به تصویر می کشد. نوعی آنفلونزای خطرناک شایع شده و بیش از 99 درصد مردم جهان را از بین برده است. همه چیز تصویری آخرالزمانی دارد: ایستگاه های خالی قطار؛ بزرگراه های تخریب شده و سالن های تئاتری که لا به لای درخت ها گم شده اند. جهان به شکل واضحی به انتها رسیده.

ایستگاه یازده؛ سریالی پیچیده و مجذوب کننده با فضایی آخرالزمانی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه؛ با اینحال عدۀ کمی به جای مانده اند که در این جهان سرگردان هستند. شخصیت اصلی سریال کرستن ریموند (با بازی مکنزی دیویس) است که در سال 2020 و در شروع پاندمی هنوز کودک است و ما از قسمت دوم به بعد بزرگسالی او را میبینیم. او بیست سال بعد از پاندمی به یک گروه هنری در حال سفر پیوسته است؛ گروهی از بازیگران دوره گرد که در اطراف منطقۀ گریت لیکز می چرخند و داستان های شکسپیر را دوباره و دوباره برای همان مخاطبان به جای مانده تعریف می نمایند.

در همین اوضاع کرستن دارد رمان مصور ایستگاه یازده را می خواند؛ رمانی دربارۀ یک فضانورد که در یک ایستگاه فضایی خراب گیر افتاده است. او آنقدر این کتاب را از اول تا آخر خوانده که کلماتش را حفظ نموده است. نکتۀ عجیب این است که انگار اتفاقات رمان و ماجرا هایی که در بیرون اتفاق می افتند به نوعی با هم در ارتباط هستند.

این سریال می خواهد بگوید که داستان ها ادامه دارند حتی وقتی که دیگر جمعیتی وجود ندارد که آن ها را بشنود. زیرا داستان های خوب هیچوقت به انتها نمی رسند. داستان ها مثل راستا هایی دایره وار هستند که همواره تکرار می شوند؛ درست مثل راستا سفر این هنرمندان سرگردان.

سریال ایستگاه یازده پر از راز و معماست؛ راستا زمانی داستان دائما بین سال 2020 (که زمان شروع پاندمی کشنده است) و سال 2040 تغییر می نماید. حتی فلاش بک هایی به گذشته های دورتر را هم برخی وقت ها میبینیم. هوشمندی جاری در لحظه لحظۀ سریال و پیچیدگی ساختار آن واقعا ستایش برانگیز است. هیچ صحنه ای از سریال اضافی نیست. همه چیز با معنی و با هدف است. به ویژه هر چقدر که به قسمت های انتهای نزدیک می شویم جاذبه و عمق سریال بیشتر می گردد.

تعداد بازیگران اصلی سریال خیلی زیاد است و باید گفت که همۀ آن ها در نقش هایشان درخشیده اند؛ بخصوص بازیگران نقش های کودکی و بزرگسالی کرستن. طراحی بصری صحنه ها هم واقعا مجذوب کننده و گیرا از کار درآمده و موسیقی متن جاذبۀ آن را تکمیل نموده است.

در نهایت، این سریال داستانی دربارۀ امید و انعطاف پذیری روح انسان است و بیانیه ای دربارۀ ارزش خلاقیت. وقتی همۀ ویژگی های آن را کنار هم می گذاریم بدون هیچ تردیدی می توانیم بگوییم که این یکی از برترین سریال های سال 2022 است که در همین شروع شانس تماشای آن را پیدا نموده ایم.

  • تهیه نماینده: پاتریک سامرویل (Patrick Somerville)
  • بازیگران: مکنزی دیویس (Mackenzie Davis)، هیمش پتل (Himesh Patel)، ماتیلدا لاولر (Matilda Lawler) و دیگران.
  • امتیاز: 7.6/10
منبع: فرارو

به "ایستگاه یازده؛ سریالی پیچیده و مجذوب کننده با فضایی آخرالزمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایستگاه یازده؛ سریالی پیچیده و مجذوب کننده با فضایی آخرالزمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید