بغداد: در روابط خود در ائتلاف آمریکایی تجدیدنظر می کنیم

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، شورای امنیت ملی عراق حمله هوایی آمریکا به مقر الحشد الشعبی را موجب بازنگری بغداد در تعاملات خود با ائتلاف آمریکایی دانست.

بغداد: در روابط خود در ائتلاف آمریکایی تجدیدنظر می کنیم

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ساعت زنانه، شورای امنیت ملی عراق امروز عصر (دوشنبه) به ریاست عادل عبدالمهدی برگزار گردید تا حمله شب گذشته آمریکا به مواضع الحشد الشعبی در غرب عراق را مورد آنالیز قرار دهد.

به نوشته وبگاه خبری شفق نیوز، در بیانیه سرانجامی این نشست آمده است که حمله آمریکا موجب خواهد شد تا عراق در روابط و تعاملات سیاسی، امنیتی و قانونی خود با ائتلاف آمریکایی و در جهت حفظ حاکمیت خویش بازنگری کند.

در این بیانیه آمده است که دولت عراق این حمله هوایی را نقض حاکمیت خود و تهدیدی برای امنیت عراق و امنیت همگان می داند و ائتلاف آمریکایی بدون موافقت دولت عراق و بر خلاف ساز و کار پیشین خود دست به این اقدام زده و نیرو هایی را هدف قرار داده که در جبهه مرزی علیه هسته های داعش فعالیت می کردند.

شورای امنیت ملی عراق اضافه نمود: نیرو های آمریکایی به نتیجه گیری و اولویت های سیاسی خود اعتماد نموده و دست به این اقدام زدند و به اولویت های دولت و مردم عراق توجهی نکردند. دفاع از عراق و پایگاه های نظامی و نیرو های حاضر در این پایگاه ها صرفا مسئولیت نیرو های امنیتی عراق است و و اگر احتیاج باشد خودشان درخواست یاری می نمایند، اما دیگران -تحت هر بهانه ای- بدون موافقت دولت عراق و بر خلاف منافع عراق و به صورت انفرادی نباید دست به اقدامی بزنند.

این بیانیه بار دیگر تأکید کرد که عراق نمی پذیرد که محلی برای درگیری های نیابتی یا طرفی در درگیری های منطقه ای و بین المللی باشد.

شورای امنیت ملی عراق در سرانجام، حمله آمریکا را تجاوز مجرمانه و بر خلاف اهداف و اصول ائتلاف دانست و گفت که این تجاوز، عراق را مجبور به بازنگری در روابط و تعاملات امنیتی، سیاسی و قانونی خود با ائتلاف در راستای حفظ حاکمیت و امنیت و حفظ جان شهروندان خود می نماید.

جنگنده های ارتش آمریکا، یکشنبه شب، چند مقر گردان های حزب الله مرتبط با سازمان الحشد الشعبی عراق را در مرز سوریه بمباران کردند و وزارت دفاع آمریکا با صدور بیانیه ای این حمله را تأیید کرد.

منابع الحشد الشعبی نیز اعلام کردند که در این حمله هوایی، دست کم 28 نفر از نیرو های الحشد الشعبی از جمله یکی از فرماندهان آن و دو معاون وی و معاون منابع فرمانده تیپ 45 شهید و 51 نفر دیگر مجروح شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بغداد: در روابط خود در ائتلاف آمریکایی تجدیدنظر می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بغداد: در روابط خود در ائتلاف آمریکایی تجدیدنظر می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید