تجریش تا تهران دربست با درشکه

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، روزگاری که هنوز از خیابان ولیعصر(عج) خبری نبود، ساکنان شمیران یا همان اهالی محله های امروز شمال شهر از جاده قدیم که اکنون آن را به نام خیابان شریعتی می شناسیم برای رفت و آمد به دارالاخلافه از درشکه استفاده می کردند و چند ایستگاه خاطره انگیز در مسیر که آنها را به تهران می رساند.

تجریش تا تهران دربست با درشکه

وبلاگ ساعت زنانه - حسن حسن زاده: حدود یک قرن قبل، خیابان شریعتی جاده ای خاکی بود که تهران را به شمیران وصل می کرد و از میان چند آبادی و باغ و البته زمین های بایر می گذشت. موسفیدان تجریش آخرین افرادی هستند که رفت و آمد از تجریش به تهران را با الاغ، قاطر و درشکه به یاد دارند.

خیابان شریعتی دهه 30

عباس صالحی یکی از اهالی قدیمی تجریش می گوید: جاده خاکی که از تجریش به شهر یا همان تهران می رفت از میان آبادی ها و باغ های معروفی مثل باغ دولو قاجار، باغ مهنا، باغ محققی، باغ سفارت انگلیس، باغ حاج تومنی و... می گذشت. البته زمین های کشاورزی هم اطراف جاده دیده می شد که به طایفه های شمیرانی تعلق داشت. در دل این جاده خاکی چند ایستگاه هم برای استراحت مسافران تجریش به تهران قرار داشت. یک ایستگاه در محله چالهرز نزدیک حسینیه ارشاد امروزی، یک ایستگاه در تجریش یک ایستگاه در ابتدای خیابان شریعتی و... صالحی از درشکه هایی می گوید که برای جابجایی مسافران تجریش به تهران استفاده می شد: ابتدای خیابان شریعتی یعنی همین نقطه ای که امروز ایستگاه مترو قرار گرفته است، ایستگاه درشکه ها بود. مردم از قاطر و الاغ استفاده می کرد و آنها که اعیان تر بودند سوار بر درشکه تا تهران می رفتند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تجریش تا تهران دربست با درشکه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجریش تا تهران دربست با درشکه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید