خبرنگاران دولت تدبیر و امید؛ اهتمام برای ارتقای رسانه

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تهران- خبرنگاران- حوزه رسانه به عنوان یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی از ابتدای دولت تدبیر و امید مورد توجه و اهتمام بوده و همواره به عنوان پل ارتباطی دولت ملت، گام های موثری برای رشد و ارتقای این حوزه طی چند سال اخیر برداشته شد، به طوری که 56 درصد مجوزهای صادره برای رسانه ها پس از انقلاب، مربوط به دولت یازدهم است.

خبرنگاران دولت تدبیر و امید؛ اهتمام برای ارتقای رسانه

در همه جوامع رسانه دارای جایگاهی مهمی است چرا که شکل گیری مسائل مربوط به مردم و همچنین افکار عمومی متکی و بستگی به این حوزه دارد. به اعتقاد بسکمک از کارشناسان و صاحب نظران حوزه رسانه و ارتباطات، رسانه ها می توانند از طریق تشویق رویکردهای اصلاح گرایانه و جمعی، تقویت نهادها به جای اشخاص، توجه به مزیت نسبی برای توسعه کشور، ارتقای امنیت غذایی و کشاورزی، برجسته کردن اهمیت سندهای بالادستی مثل سند چشم انداز، بهبود فضای کسب و کار، تشوق پرداخت مالیات، ایجاد ساز و کارهای شفاف سازی اقتصاد، آشنا کردن مردم با دولت الکترونیک، تاکید بر حفظ منابع و کاهش مصرف، گسترش فرهنگ کار و تولید به توسعه کشور کمک کنند.

نقش بی نظیر رسانه در توسعه همه جانبه کشور

همچنین رسانه ها با تببین واقعیت های اقتصاد دنیای، توجه به اهمیت توسعه زیرساخت ها، تشویق مردم به انتخاب دولت های توسعه گر، تقویت شناخت حوزه بازرگانی کشور از طریق معرفی بازارهای دنیا به بازرگانان، تشویق مصرف کالای داخلی و اهمیت افزایش کیفیت آن، نقش بی نظیر خود را در توسعه ایفا می کنند.

411 نشریه مکتوب و 230 پایگاه خبری مجوز گرفتند

حوزه رسانه به عنوان یکی از مهمترین حوزه های فرهنگی در دولت تدبیر و امید مورد توجه و اهتمام دولت بوده و هست به عنوان مثال صدور مجوز برای 411 نشریه مکتوب و 230 پایگاه خبری یکی از اقدامات مثبت این دولت در ایجاد تکثر رسانه ای بود که در سال های ابتدای دولت یازدهم انجام و نسبت به دوره های قبلی دولت ها رشد چشمگیری را در این حوزه رقم زد.

از سویی ارائه مجوز در دولت یازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم فرایند سریع تری به خود گرفت بطوری که فاصله زمانی صف انتظار مخاطبان درخواست فعالیت رسانه به کمتر از 6 ماه کاهش یافته و هر ماه با توجه به تشکیل جلسات مستمر با حضور تمامی اعضا و شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سیر صعودی به خود گرفت.

56 درصد مجوزهای صادره برای رسانه ها پس از انقلاب، مربوط به دولت یازدهم است

از طرفی نیز هم اکنون تمامی مراحل درخواست صدور مجوز، ثبت و تغییر شرایط رسانه و مطبوعات در راستای سیاست دولت، به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به حضور افراد انجام و پیگیری می شود.

هیات نظارت بر مطبوعات در مجموع طی سال های 96 تا 98 برای بیش از 750 رسانه اعم از مکتوب، الکترونیک و پایگاه های خبری و سایت ها مجوز فعالیت صادر کرده است.

براساس اسناد و آمار ارائه شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از 15 هزار مجوز صادر شده برای رسانه ها در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 56 درصد آن در دولت یازدهم صادر شده است.

توسعه کمی مطبوعات؛ ظرفیتی که کامل شد

همچنین در حوزه رسانه های برخط، سایت ها از 200 عدد در پایان دولت یازدهم به دو هزار و 800 عدد رسیده است. از سویی دیگر در چهار سال ابتدایی دولت تدبیر و امید شاهد افزایش تعداد بیمه شدگان در حوزه رسانه بودیم و این موارد موید توسعه کمی مطبوعات در دولت یازدهم است.

در ابتدای دولت یازدهم بیمه شدگان حوزه رسانه پنج هزار نفر بودند که در پایان این دولت حدود 16 هزار نفر یعنی به بیش از سه برابر افزایش یافت و از سویی نظام حمایتی در این دولت شفافیت پیدا کرد تا جایی که همگان قادر هستند امروز پیشینه گام های رو به جلو در حوزه شفافیت را مشاهده کنند.

دستاوردهای دولت یازدهم روی ریل رسانه

تدوین آیین نامه ها و اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، اجرای طرح رتبه بندی روزنامه ها، رسانه های فضای مجازی و وبلاگ ساعت زنانه توسط صنوف و شفاف سازی در یارانه های پرداختی به حوزه مطبوعات از دیگر اقدامات دولت در حوزه رسانه است که در چند سال ابتدایی دولت یازدهم محقق شدند.

علاوه بر صدور حدود 2 برابری مجوز برای نشریات و رسانه ها در سطح کشور، رسانه های الکترونیکی برخط (خبرگزاری ها) نیز رشدی 5 درصدی را تجربه کردند.

به باور بسکمک از کارشناسان، بدون شک امروز هرچه انسجام و همراهی رسانه ها، دولت، نظام و همه ارکان آن نزدیک تر و بیشتر باشد به نفع کشور و آحاد مردم جامعه است.

رسانه نیازمند همدلی و انسجام برای رسیدن به امید

آنچه امروز حائز اهمیت است این است که حفظ منافع، مصالح نظام، انسجام، همدلی و... بیش از هر زمان دیگری احساس می شود، بی تردید نقش مهم و بی بدیل اهالی رسانه و رسانه ها اعم از مکتوب و غیر مکتوب که در جایگاه واقعی خود قرار گرفته اند، در این دوران می تواند کشور را در رسیدن به اهداف و آمال آن کمک و هدایت کند.

از سویی دیگر اطلاع رسانی جامع و کامل در جهت هدایت افکار عمومی برای تبیین واقعیات جامعه از جمله وظایفی است که باید توسط رسانه ها به خوبی انجام و عمل شود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دولت تدبیر و امید؛ اهتمام برای ارتقای رسانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دولت تدبیر و امید؛ اهتمام برای ارتقای رسانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید