شهرستان رباط کریم ، سرزمین تپه های باستانی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، شهرستان رباط کریم در جنوب غربی تهران و به فاصله 35 کیلومتر از شهر تهران واقع شده است و از شمال به شهریار، از جنوب به ری، از شرق به اسلامشهر و از غرب به شهرستان ساوه محدود می گردد. شهرستان رباط کریم استان تهران که باغ های انگور آن معروف است تا سال 1376 جزو شهرستان شهریار بود. اما هم اکنون با وسعتی حدود 304 کیلومترمربع در قامت شهرستانی مستقل است. این شهرستان به لحاظ اهمیت باستان شناسی و قدمت 7 هزار ساله اش دارای آثار متعددی است که از آن جمله می توان به وجود 32 تپه تاریخی، یک محوطه باستانی و تاریخی، یک بابا قلعه تاریخی، هشت امامزاده و بقعه متبرکه، سه باب یخدان تاریخی و شش قلعه روستایی اشاره نمود. از این میان تا به امروز 16 اثر تاریخی شهرستان رباط کریم در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. برای کاوشگران و علاقه مندان باستان شناسی، رباط کریم و تپه های تاریخی ان دارای ارزش زیادی است. قدمت آثار تاریخی و فرهنگی موجود در رباط کریم از هزاره سوم پیش از میلاد تا اواخر دوره قاجاریه و اوایل دوره معاصر است به طوری که هر اثر تاریخی آن از نظر یکی از ابعاد باستان شناسی، تاریخی، معماری، مردم شناسی و علوم دیگر قابل توجه است. البته وجود رودهای دائمی و فصلی در این منطقه نیز از ویژگی های طبیعی آن است که می تواند لحظات خوشی را برای گردشگران به ارمغان بیاورد از جمله این رودها می توان به رودشور، رودخانه کرج و رودخانه فصلی سیاب اشاره نمود. در ادامه با ما در مجله خبرنگاران همراه باشید برای تماشای زیباترین جاهای دیدنی رباط کریم...

شهرستان رباط کریم ، سرزمین تپه های باستانی

امامزاده عمادالدین (ع)

اگر به قصد زیارت به شهرستان رباط کریم استان تهران رفتید حتما به این زیارتگاه مهم شهر که قدمت بنای اصلی و اولین آن به دوره صفویه تعلق دارد سری بزنید. این امامزاده یکی از جاهای دیدنی رباط کریم است و در بازدید از این امامزاده به طور حتم از جذابیت آن آگاه خواهید شد.

تپه یقه

در سفر به رباط کریم با تپه های زیاد و معروفی رو به رو خواهید شد که تپه یقه هم یکی از این تپه هاست. براساس آثار و شواهد تاریخی سابقه سکونت در این تپه به 3 هزار سال پیش می رسد.

قلعه سنگی

این قلعه که متعلق به دوره سلجوقیان است در نزدیکی رودخانه شور و جنوب شهر نو پرند قرار گرفته است. پلان آن به سبک بناهای متداول دوران اسلامی، به صورت چهار ایوانی و با یک حیاط مرکزی است. در بازدید از این قلعه متوجه 4 برج مدور که قطر هریک 5 متر است خواهید شد. در ضمن در درون این قلعه یک چاه آب به عمق 40 متر و یک آب انبار وجود دارد و از زیباترین جاهای دیدنی رباط کریم به شمار می آید.

یخدان های قدیمی

در غرب بافت شهر رباط کریم دو یخدان تاریخی واقع شده است که در ساخت آن ها از چینه و خشت استفاده شده. این یخدان ها دارای پلان مدور و یک دیوار سایه انداز هستند.

تپه ده حسن

این تپه که در شرق روستای ده حسن قرار گرفته از تپه های مهم باستانی شهرستان رباط کریم و از جاهای دیدنی رباط کریم بوده و یکی از شاخص های فرهنگی و تمدنی این شهرستان است. تپه ده حسن در برگیرنده دژ و قلاع دوران تاریخی با مصالح چینه و خشت می باشد. این اثر در تاریخ 16/6/83 به شماره 11068 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پل بازارک

این پل بر روی رودخانه فصلی سیاب (سیاه آب) که در گذشته جاری بوده قرار گرفته است و در زمان خود به لحاظ اهمیت راه ارتباطی رباط کریم به ساوه و برقراری ارتباط شرق به غرب از ارزش فراوانی برخوردار بوده است. به طوری که قبل از احداث جاده های نو، در زمان جاری شدن آب رودخانه سیلاب تنها راه ارتباطی بین کاروانسرای حاج کمال واقع در رباط کریم (شرق) و قلعه سنگی در غرب و راه ارتباطی به ساوه بوده است. نقشه ساختمان پل در امتداد شرق به غرب و به طور 60/19 و عرض 20/5 به صورت سه چشمه طاق شامل یک دهانه بزرگ و دهانه کوچکتر در دو جانب می باشد. این اثر در تاریخ 2/11/82 به شماره 10819 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از شگفت انگیزترین جاهای دیدنی رباط کریم محسوب می شود.

امامزادگان هادی و مهدی (ع)

بنای این امامزادگان که نسبتشان به حضرت امام زین العابدین (ع) می رسد در شمال روستای یقه است. نقشه بنای اصلی به صورت هشت ضلعی و با مصالح خشت با استفاده از معماری بومی ساخته شده و قدمتش به دوره قاجار باز می شود.

آسیاب آبی رباط کریم

با گذر از میان کوچه باغ های رباط کریم به یک بنای آسیاب در بخش جنوبی بر خواهید خورد که قدمتی معادل دوره قاجار دارد. فضای معماری آسیاب شامل سردر ورودی به صورت پیش طاق با عمق کم و قوس پنج و هفت است که اطاق های جنبی دو طرف راهرو و فضای اصلی (که در برگیرنده مکان قرارگیری سنگ آسیاب بوده)، محل انباشت گندم و نیز فضای نگهداری آرد است. در این بنا برای پخت و پز و نیز تامین گرما دو عدد اجاق و یک تنور ساخته شده است. در سفر به شهرستان رباط کریم استان تهران سری به یکی از حیرت انگیزترین جاهای دیدنی رباط کریم بزنید و نهایت لذت را ببرید. این اثر در تاریخ 2/11/82 به شماره 10821 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای حاج کمال

مهم ترین کاروانسرای شهرستان رباط کریم و یکی از پرجاذبه ترین ها در استان تهران همین کاروانسر است. این کاروانسرا که از نوع دو ایوانی و دارای فضاهای ورودی، حیاط، اتاق های متعدد و اصطبل است در سال 1345 هجری قمری و هم زمان با دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار به وسیله فرد خیری به نام حاج کمال ساخته شده است و به منظور استفاده مسافران وقف شده است. و امروزه از تاریخی ترین جاهای دیدنی رباط کریم برای گردشگران است.

صنایع دستی شهرستان رباط کریم

از جمله صنایع دستی رایج در شهرستان رباط کریم می توان به شیشه گری دستی، نقش برجسته سفال و آهنگری هنری اشاره نمود.

منبع: همگردی

به "شهرستان رباط کریم ، سرزمین تپه های باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرستان رباط کریم ، سرزمین تپه های باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید