صفر تا صد تمیز کردن خانه

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، هیچ چیز به میزان بازگشت به خانه ای پاک باعث احساس رضایت و خرسندی نمی گردد. از آنجایی که تمیز کردن خانه جزییات زیادی دارد، کاری بسیار وقت گیر است. با استفاده از نکاتی مفید می توانید کار تمیز کردن خانه را راحت تر پیش ببرید. مهم نیست چقدر وقت دارید. حتی شده پنج دقیقه یا یک تعطیلات آخر هفته کامل، از این فرصت بهره ببرید و خانه را تمیز کنید. هر زمانی که برای این کار اقدام کنید سبب تمیز تر شدن و احساس راحتی بیشتر شما در منزل می گردد. در ادامه 31 کاری که برای یک خانه تکانی اساسی خانه ضروری است انجام دهید آورده شده است. با ما همراه شوید.

صفر تا صد تمیز کردن خانه

کف خانه

قبل از این که سرامیک های خانه کثیف گردد، باید شیوه نگه داری از آن ها و این که چه کار کنیم که سالم تر بمانند را بدانیم. برای نگهداری از سرامیک ها و جلوگیری از تجمع لکه های پایدار، کارهای زیر را پیشنهاد می دهیم:

  • مرتب سرامیک را جارو کنید.
  • بدون استفاده از شوینده و تنها با آب خالی زمین را طی بکشید.
  • از زیرپایی بهره ببرید.
  • اگر چیزی روی سرامیک ریخت، بلافاصله پاک کنید.
  • درزهای سرامیک ها را هر چند وقت یکبار تمیز کنید. برای این کار میزانی از جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید و درزها را با خمیری که به دست می آید، بپوشانید. بعد از یک ساعت خمیر را با مسواک یا یک فرچه سفت پاک کنید. برای تمیزی بیشتر می توانید از میزانی سرکه هم بهره ببرید.
  • از مواد ساینده کم تر استفاده نکنید.

نکاتی مهم برای تمیز کردن سرامیک ها

مراقب باشید از مواد شوینده غلیظ و قوی برای تمیز کردن سرامیک استفاده نکنید. چون ممکن است روی سطح آن ها خط بیفتد و آسیب جدی ببیند.

برای تمیز کردن هر نوع کف پوش، کار را از قسمت انتهایی سالن یا اتاق جایی که از در و راهرو دور است آغاز کنید و تکه تکه کف را تمیز کنید و جلو بیایید تا به در نزدیک گردد.

برای تمیز کردن سرامیک اگر از سفید نماینده استفاده می کنید برای از بین بردن اثر ماده سفید نماینده در مرحله بعد از یک ماده شوینده ملایم استفاده و دوباره تمام کف را با دستمال خیس پاک نموده سپس همه بخش ها را با پارچه ای نرم خشک کنید.

تمیز کردن پارکت

یکی از مزایای استفاده از پارکت، تمیز کردن راحت و سریع آن است. برای تمیز کردن پارکت ابتدا با جارو برقی خرده های غذا، آشغال و گرد و غبار را از روی پارکت جارو کنید و آن را خوب تمیز کنید. سپس با یک طی حوله ای غبار مانده روی پارکت را پاک کنید. حالا تمیز کردن پارکت را با یک طی مویی و میزان کمی آب آغاز کنید.

بهتر است مراحل فوق را دو روز در هفته انجام دهید نه بیشتر. با انجام این مراحل به طور منظم، پارکت ها براق و تمیز می مانند و احتیاج به تمیزکاری عمقی و سخت ندارند. اما برای تمیز کردن عمقی پارکت ها، بعد از جارو کشیدن و از بین بردن گرد و غبار، با محلول مخصوص تمیز نماینده پارکت ، کف را طی مویی بکشید. محلول پاک نماینده را با یک دستمال نرم یا طی مویی تمیز که آن را مرطوب نموده اید، تمیز کنید.

پنجره ها

منتظر یک روز ابری و بدون بارندگی باشید. پرده ها را کنار بزنید و با شیشه پاک کن و پارچه میکروفایبر یا روزنامه شیشه ها را پاک کنید. برای پاک کردن درز لای پنجره ها از جاروبرقی بهره ببرید و تمام خاک آنها را بگیرید. برای بیشتر تمیز کردن خانه از فرصت بهره ببرید و در همین زمان پرده ها را داخل ماشین لباس شویی بشویید و در حالت کمی نم دار آویزان کنید تا چروک نشوند.

سینک آشپزخانه

برای تمیز کردن سینک بهتر است هر بار پس از شستن ظرف ها سینک را با اسفنج به خوبی پاک کنید. برای تمیز تر شدن آن از لیمو و جوش شیرین بهره ببرید. با این کار بوی سینک هم از بین می رود.

مایکروویو

تمیزی مایکروویو هم بخشی از تمیز کردن خانه است. برای این کار در یک کاسه بزرگ یک فنجان آب و یک لیمو خرد شده یا پرتقال یا چند قاشق سرکه بریزد و داخل مایکروویو بگذارید. دستگاه را برای چند دقیقه روشن کنید تا این محلول به جوش بیاید و بخار کند سپس بگذارید تا برای 15 دقیقه خنک گردد. ظرف را از مایکروویو خارج کنید و داخل آن را با اسفنج به خوبی تمیز کنید. با این روش هم لکه ها و هم بوی مایکروویو از بین می رود.

کیسه های خرید

کیسه های خرید پارچه ای امروزه جایگزین کیسه های نایلونی شده اند. اما این کیسه های خرید هم بعد از مدتی آلوده می شوند و احتیاج است تا آنها را تمیز کنید. باید تمام خرده های مواد غذایی را از آن خارج کنید و آن را به خوبی بشویید و خشک کنید تا هر گونه باکتری و میکروب دیگر آن از بین بروند.

کانتر آشپزخانه

برای تمیز کردن خانه ضروری است سطوحی مثل کانتر آشپزخانه به خوبی پاک شوند. برای این کار می توانید از پاک نماینده های بازاری بهره ببرید که ملایم هستند و اثر خورندگی روی سنگ یا پوشش کانتر ندارند.

تخته برش آشپزخانه

تخته های برش را می توانید با یک برش لیمو پاک کنید تا هم لکه ها و هم بوی غذا از روی آنها پاک گردد. اگر می خواهید بیشتر تمیز شوند روی آن نمک و جوش شیرین بپاشید.

یخچال

برای تمیز کردن خانه باید سراغ یخچال هم بروید. ممکن است فقط قفسه ها را مرتب نموده باشید ولی این کافی نیست. تمام قفسه ها را بیرون بیاورید و داخل آنها را با آب گرم و صابون بشویید. داخل و بیرون یخچال را هم با اسفنج مرطوب پاک کنید. برای از بین بردن بوی بد یخچال یک نارنج یا لیمو یا یکی تکه زغال داخل یخچال بگذارید.

تابه ها و قابلمه ها

با آب و مایع ظرف شویی داخل تابه و قابلمه بریزید و بگذارید تا روی اجاق گاز بجوشد. با این روش تکه های سوخته و چسبیده به این ظورف نرم شده و به راحتی کنده می شوند. برای ظروف مسی می توانید از سس گوجه فرنگی بهره ببرید. فقط کافی است میزانی از سس را روی سطح آن بمالید. برای تمیزی بیشتر کمی نمک اضافه کنید.

  • هنگام ظرف شستن از آب گرم و دستکش بهره ببرید.
  • برای خشک کردن ظرف ها از پارچه ای تمیز و خشک بهره ببرید.
  • از لیمو و نمک برای ضد عفونی کردن تخته گوشت های چوبی بهره ببرید. علاوه بر این ظروف چوبی را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید چون رطوبت و دمای شدید ماشین ظرفشویی باعث خراب شدن آن ها می گردد.

اجاق گاز

برای عملکرد خوب اجاق گاز ضروری است تا تمام کثیفی های روی آن را پاک کنید. پس حتما این کار را در برنامه تمیز کردن خانه قرار دهید. یک پارچه مرطوب بردارید و روی لکه های سوخته قرار دهید تا نرم و جدا شوند. می توانید از جوش شیرین و برش لیمو بهره ببرید یا از پاک نماینده های آماده. چدن های گاز را هم جدا کنید و بشویید. تا چربی های احتمالی که روی آن جمع شده اند پاک شوند.

برای پاک کردن لکه های چربی ابتدا یک دستمال میکروفیبر یا اسفنج را خیس کنید. حالا آن را به مدت 20 تا 30 ثانیه در مایکروفر بگذارید. روی لکه ها اسپری چندمنظوره بپاشید. سپس دستکش پلاستیکی تان را بپوشید و دستمال را بردارید و لکه را پاک کنید. اگر لکه سرسختی به خرج داد، چند دقیقه دستمال گرم را روی آن نگه دارید تا لکه نرم شده و پاک گردد.

کابینت آشپزخانه

محیط آشپزخانه پر از گرد و غبار و چربی است که روی وسایل آشپزخانه از جمله کابینت ها می نشینند. برای تمیز کردن خانه هنگام پخت و پز هود را روشن کنید تا از دست چربی ها در امان باشید. برای تمیز کردن کابینت ها از مواد پاک نماینده چربی آماده بهره ببرید و درب کابینت ها و کشو و هر نقطه ای از کابینت که فکر می کنید چربی در آن جمع شده پاک کنید. مرتب و تمیز کردن توی کابینت ها را هم از قلم نیاندازید.

سطوح استیل ضد زنگ

برای تمیز کردن سطوح استیل و درخشش دوباره آنها یک قاشق چایخوری مایع ظرف شویی را با یک چهارم پیمانه آب گرم مخلوط نموده و با پارچه مایکروفایبر روی سطوح بکشید و بلافاصله با آب گرم تمیز کنید و با پارچه خشک کنید.

کشوی خرده ریزها

همه وسایل داخل آن را خالی کنید با جاروبرقی گرد و غبار داخل آن را پاک کنید. برای تمیز کردن خانه ضروری است کشو ها را سرو سامان بدهید. از تقسیم نماینده های کشو یا از کاسه های اضافه خانه بهره ببرید و وسایل را دسته بندی و مجزا کنید. با این روش بعدها هم مسئله ای برای پیدا کردن این خرده ریز ها نخواهید داشت.

سرویس بهداشتی و حمام

معمولا بیشتر افراد هنگام تمیز کردن توالت به بخش داخلی فکر می نمایند ولی بخش بیرون کاسه توالت هم پر از آلودگی و میکروب است. از یک اسپری ضدعفونی نماینده بهره ببرید و بیرون توالت فرنگی، بخش پایینی و پشتی آن را اسپری کنید. حدود پنج دقیقه منتظر بمانید و سپس آب بکشید. در خصوص اطراف توالت ایرانی هم از این روش بهره ببرید. حتما بعد از اسپری کردن، به ماده پاک نماینده وقت دهید تا اثر نمایند بعد آبکشی کنید.

نوبت بخش داخلی توالت می رسد

حتما وقتی صحبت از تمیز کردن سرویس بهداشتی می گردد، اول به فکر بخش داخلی توالت می افتید. کاملا درست است. این بخش مهم ترین مرحله تمیز کردن سرویس بهداشتی است. برای پاک کردن این بخش از مواد پاک نماینده و ضدعفونی نماینده قوی بهره ببرید. برای توالت فرنگی ابتدا آب داخل توالت را خالی کنید و سپس ماده پاک نماینده را داخل کاسه توالت بریزید و تمام بخش داخلی کاسه توالت را با فرچه بشویید و سپس آب بکشید. از بالا به پایین این کار را انجام دهید و در خصوص لبه های داخلی آن غفلت نکنید.بعد از آن درب های توالت فرنگی را تمیز کنید.، از مسواک قدیمی بهره ببرید تا نقاط سخت بین درب و بدنه توالت و بعلاوه لولا را پاک کنید.

شستن توالت ایرانی (چمباتمه ای) از توالت فرنگی آسان تر است. کافی است مایع ضدعفونی و پاک نماینده را داخل کاسه توالت بریزید و حواستان باشد که لبه های پایینی را از قلم نیاندازید. با فرچه همه بخش را بشویید و چند بار آب بکشید.

اگر لکه های زرد حاصل از ماندگی روی توالت به جای مانده از جوش شیرین بهره ببرید. و روی بخش زرد بریزید. می توانید از یک بطری نوشابه سیاه بهره ببرید. آن را همراه با جوش شیرین داخل توالت بریزید و بعد از چند دقیقه آب بکشید.

بخشی مهمی از تمیز کردن سرویس بهداشتی، تمیزی حمام است

حمام محلی تمیز به نظر می رسد. اما به علت رطوبت این محیط بخش اعظمی از حمام مرکز رشد باکتری، قارچ است. دوش حمام را هفتگی تمیز کنید و پرده های حمام را هر سه ماه یکبار بشویید. بعد از هر بار حمام، در و دیوار حمام را تمیز کنید. موها و مواد زائد دیگر را جمع کنید.

برای تمیز کردن دیوار ها و کف حمام از محلول یک به یک سفید نماینده و آب بهره ببرید و با دستکش و دستمال تمام سطوح کف و دیوار را پاک کنید برای این که اثر کند حدود 10 دقیقه صبر کنید و سپس آب گرم بشویید. دقت کنید حتما دیوار ها را از بالا به پایین بشوید.

در روشی دیگر مواد تمیز نماینده چند منظوره را روی دیوار اسپری کنید و دوش آب گرم را برای پنج دقیقه باز کنید تا بخار فراوری گردد بعد درب حمام را حداقل برای 20 دقیقه ببندید. سپس با یک دستمال خشک همه جا را پاک کنید.

هرچقدر هم که مراقب باشید، درنهایت آب و صابون خودشان را به در و دیوار حمام می رسانند و همه جا لکه می اندازند. برای پاک کردن این لکه ها می توانید از اسپری های چندمنظوره بهره ببرید. البته درصورتی که لکه صابون حاوی صابون هم باشد، به این راحتی ها نمی توانید از شر آن راحت شوید. در این حالت باید دست به دامن تیغ شوید. با تیغ به آرامی لکه را از روی در و دیوار حمام پاک کنید. این مرحله خودش به تنهایی بس است که، تمیز کردن حمام را به سخت ترین قسمت خانه تکانی تبدیل کند.

برای اینکه از دست این لکه ها راحت شوید و دیگر رد و نشانی از آن ها روی در و دیوار حمام نبینید، پیشنهاد می کنیم به جای صابون های جامد از شامپو بدن بهره ببرید. شامپو بدن تمیزنمایندگی اش مانند صابون معمولی است، اما هیچ رد و نشانی روی در و دیوار یا وان از خودش به جا نمی گذارد.

سایر وسایل سرویس بهداشتی را را هم تمیز کنید

تمام وسایل حمام را کاملا بشویید و سر جایشان قرار دهید. حوله های حمام را در ماشین لباسشویی بیاندازید تا شسته شوند. سعی کنید داخل سرویس بهداشتی حوله قرار ندهید چون مرکز تجمع میکروب ها خواهند بود. اگر داخل سرویس بهداشتی کابینت دارید، تمام وسایل آن را خارج کنید. داخل کابینت را با دستمال مرطوب پاک کنید و وسایل را مرتب و سازماندهی شده در آن بچینید.

در تمیز کردن سرویس بهداشتی فن ها را هم تمیز کنید

سراغ فن های سرویس بهداشتی بروید. محافظ آن را بردارید و خوب بشویید. پرده های فن را هم جدا کنید و با آب و صابون بشویید و بگذارید تا خشک گردد. سپس آنها را نصب کنید. فن ها رطوبت محیط سرویس بهداشتی را خارج می نمایند و محیط را خشک می نمایند. به همین علت بهتر است از بعد از هر بار دوش گرفتن فن را حدود 30 دقیقه روشن بگذارید تا کاملا رطوبت از حمام خارج گردد.

در انتها کار برس توالت و سایر لوازم تمیز کردن سرویس بهداشتی را داخل محلول سفید نماینده قرار دهید و سپس با آب کامل بشویید و سپس در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک گردد. در آخر کار دستکش ها را هم با آب و صابون گرم تمیز و آویزان کنید تا خشک شوند.

لوازم آرایش

از شر لوازم آرایشی که تاریخ مصرف آنها تمام شده خلاص شوید. البته روی همه محصولات تاریخ انقضا نوشته نمی گردد اما گفته می گردد بعد از باز شدن چند ماه بیشتر دوام ندارند. به طور کلی توصیه می گردد از مارک هایی خرید کنید که جعبه و تاریخ مصرف دارند.

برس های آرایشی

تمیز کردن لوازم آرایش هم جزئی از مراحل تمیز کردن خانه هستند. مخصوصا برس های آرایشی. برای این که آنها را کامل تمیز کنید چند قطره مایع ظرف شویی یا صابون مایع در کف دستتان بریزید و نوک برس ها را روی آن بمالید و سپس داخل برس ها را کامل پاک کنید. سپس برس را زیر آب گرم بگیرید و بعد از کامل شسته شدن آن را خوب تکان دهید و با حوله کاغذی خشک کنید و بگذارید تا کامل خشک گردد.

مبلمان

برای تمیز کردن خانه فاصله بین مبلمان با دیوار و زیر مبلمان را کامل جارو بکشید. با سر نوک باریک جاروبرقی بین تشکچه ها را کاملا تمیز کنید.

پرده ها

پرده ها و حتی بالش ها و کوسن های خود را داخل ماشین لباس شویی 15 دقیقه در حالت چرخش قرار دهید و بلافاصله آویزان کنید تا چروک نشوند.

قفسه کتاب

برای تمیز کردن خانه باید کتابخانه ها را هم تمیز کنید. به خصوص اگر بچه دارید. کتاب ها و مجلات را از کتابخانه بیرون بیاورید و قفسه ها را با جاروبرقی پاک کنید. کتاب ها را با دستمال خاک گیری کنید و سپس بر اساس موضوع، مقدار، رنگ یا بر مبنای حروف الفبا آنها را بچینید.

سقف

در تمیز کردن خانه تمام تمرکز به جزییات دم دستی خانه است و برخی از نقاط فراموش می شوند. یکی از این موارد سقف خانه است. گرد و غبار سقف را با جارو پاک کنید. سراغ چراغ های دیواری، لوستر، گچ بری های روی سقف بروید و آنها را تمیز کنید.

درخشندگی و جذابیت لوستر چشمتان گرفته و آن را خریده اید، اما پس از چند ماه نور لوستر کم شده و روشنایی سابق را ندارد. شاید علتش جمع شدن گرد و غبار روی لامپ ها و کریستال های آویز لوستر باشد. یکی از سخت ترین قسمت خانه تکانی آغاز شد. لوستر را خاموش کنید. روی زمین یک تکه پلاستیک پهن کنید تا فضای زیر لوستر را بپوشاند.

حالا اسپری دست ساز حاوی سرکه و آب و یک پله بیاورید. روی پله بروید و محلول را روی تک تک قسمت های لوستر اسپری کنید. به مقدار ای این کار را ادامه دهید که هیچ ردی از گرد و خاک روی لوستر باقی نماند. پس از چند دقیقه که لوستر خشک شد آن را روشن کنید. می بینید که روشنایی و درخشندگی همیشگی اش برگشته است و از پس سخت ترین قسمت خانه تکانی هم برآمده اید.

اسباب بازی بچه ها

در هنگام تمیز کردن خانه از تمیزی اسباب بازی ها غافل نشوید. تمام اسباب بازی های پلاستیکی بچه ها را داخل ماشین ظرف شویی بیندازید تا شسته شوند. برای عروسک های پارچه ای یا پشمی اول چک کنید که قابل شستشو باشند و اگر مسئله ای نبود آنها را در ماشین لباس شویی بیاندازید تا با دور ملایم شسته شوند.

لوازم خواب

زمان آن رسیده که در تمیز کردن خانه به سراغ لوازم خواب مثل ملحفه و روبالشی برویم. این وسایل بسیار پر مصرف هستند و ضروری است سالی دو یا سه بار کامل شسته شوند. ملحفه ها و رو بالشتی و روتختی را داخل ماشین لباس شویی بشویید. فقط دقت کنید اگر دستورالعمل خاصی برای شستشو وجود دارد، آنها را رعایت کنید.

تشک

برای تمیز کردن تشک می توانید آنها را بلند کنید و زیر آن را کامل خاک روبی کنید. برای روی تشک هم برترین روش استفاده از بخارشوی است. در صورتی که بخارشوی در دسترس نیست از یک دستمال مرطوب و اسپری ضدعفونی نماینده بهره ببرید.

کمدها

برای تمیز کردن خانه ضروری است تا لباس ها و کفش های فصل قبل را کنار بگذارید و سراغ وسایل فصل تازه بروید. کمد ها را خالی کنید و اگر احتیاج به تعمیر و رنگ آمیزی داشتند، این کار را انجام دهید. داخل کمد را بخش بندی کنید تا چیدمان منظمی داشته باشید.

ماشین لباس شویی

قبل از اینکه ماشین لباس شویی شما بو بگیرد به فکر تمیز کردن آن باشید. بهتر است بعد از هر بار شستشو واشرهای ماشین لباس شویی را به خوبی تمیز و خشک کنید. جای پودر و مایع نرم نماینده را هر چندوقت یک بار بیرون بیاورید و بشویید. از یک مسواک نرم یاری بگیرید و داخل محفظه پودر را کامل تمیزو ضدعفونی کنید. فیلتر پایین ماشین لباس شویی را باز کنید و آن را تمیز کنید.

گوشی تلفن

گوشی های تلفن احتمالا چندین برابر بیشتر از سرویس بهداشتی میکروب دارند. به همین علت هر چند وقت یک بار آن ها را با پد الکلی ضدعفونی کنید. سایر لوازم مثل کنترل از راه دورها و کامپیوترتان را هم از قلم نیاندازید.

کیف

شاید باورتان نگردد، ولی تمیز کردن کیف دستی هم جزئی از تمیز کردن خانه است. همه وسایل کیف خود را بیرون بریزید. وسایل را دسته بندی و سازماندهی کنید. قسمت بیرون کیف پول و کیف دستی را ضدعفونی کنید.

جاروبرقی

به طور حتم باید تمیز کردن جاروبرقی را جزو برنامه تمیز کردن خانه قرار دهید. تمام قسمت های قابل جدا شدن را باز کنید و بشویید. کیسه جاروبرقی را تمیز کنید و اگر احتیاج به تعویض دارد آن را تعویض کنید. فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید و دقیق آنالیز کنید. اگر پارگی داشت آن را تعویض کنید. قسمت های دیگر جاروبرقی مثل سرهای جارو را هم تمیز کنید. به خصوص اگر پرز و مو با برس های آن چسبیده، آنها را جدا کنید. می توانید آن ها را در محلول آب گرم و صابون کامل خیس بدهید تا گرد و غبار آن پاک شوند.

مبلمان پاسیو

هوا رو به گرماست و احتمالا مبلمانفضای آزاد و پاسیو بیشتر از همواره به کار شما خواهد آمد. یک ظرف آب و مواد شویندهآماده کنید و میز ها و صندلی ها پاک کنید. می توانید اگر قابل شستشو هستند کاملروی آنها را با آب بشویید.

اگر این موارد را برای تمیز کردن خانه رعایت کنید، خانه ای تمیز و زیبا خواهید داشت.

استفاده از سرکه برای تمیز کردن فرش

سرکه سفید یکی از برترین مواد برای پاک کردن سرامیک، لمینیت و … است. اما کاربرد سرکه برای کف خانه فقط به همین سطوح خلاصه نمی گردد. شما می توانید برای پاک کردن فرش های خانه هم از سرکه بهره ببرید. در این جا می خواهیم چند روش به شما معرفی کنیم:

یک قاشق چای خوری جوش شیرین، یک قاشق سوپ خوری سرکه و دو فنجان آب ولرم را مخلوط کنید و داخل یک بطری اسپری بریزید و روی فرش اسپری کنید.

یک پارچه تمیز روی لکه ها بکشید تا پاک شوند. اگر لکه پاک نشد اجازه دهید سرکه کمی روی لکه بماند سپس آن را پاک کنید. شما بعلاوه می توانید از جوش شیرین برای یاری به جذب لکه های مرطوب بهره ببرید. اگر از بخارشور یا وسیله خاصی برای تمیز کردن فرش استفاده می کنید، می توانید مایه را داخل ماشین بریزید.

منبع: کتاب کاله

به "صفر تا صد تمیز کردن خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صفر تا صد تمیز کردن خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید