2 طرز تهیه سویا سس در خانه با تخمیر و بدون تخمیر (فوری)

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، سس سویا یا سویا سس، یکی از چاشنی های خوشمزه و فرق دارد که معمولا در غذاهای آسیایی کاربرد زیادی دارد. این برای طعم دار کردن مرغ، ماهی، انواع گوشت و برای روی سالاد سبزیجات و حبوبات هم استفاده می گردد. معمولا طعم شور سس سویا، آن را از دیگر سس ها متمایز می نماید. سس سویا را می توانید خودتان هم در خانه به روش سنتی تهیه کنید که البته کمی زمان می برد. در این مقاله از در ، طرز تهیه سویا سس و جایگزین سس سویا (سویا سس بدون تخمیر و فوری) را به شما آموزش خواهیم داد.

2 طرز تهیه سویا سس در خانه با تخمیر و بدون تخمیر (فوری)

سس سویا چیست؟

سس سویا یک چاشنی رقیق و به شکل مایع است که اصالت آن به قاره آسیا و کشور چین برمی گردد. این سس در غذاهای چینی و کاربرد زیادی دارد و معمولا از دانه های تخمیر شده سویا تهیه می گردد.

در طرز تهیه سویا سس، گونه های خاصی از قارچ روی دانه های سویا رشد می نمایند و سپس مخلوط سویای تخمیر شده، در آب نمک به تخمیر خود ادامه می دهد. انواع سس سویا از منطقه ای به منطقه دیگر فرق دارد. به این معنی که همه سس های سویا امروزی دیگر به شیوه تخمیری درست نمی شوند.

بیشتر سس سویا هایی که از فروشگاه ها خریداری می کنید، نوع پاستوریزه هستند و اینکه بتوانید خودتان این سس را در خانه درست کنید و یک غذای تخمیر نشده غیرپاستوریزه را به رژیم غذایی تان اضافه کنید، تجربه جذابی خواهد بود.

طرز تهیه سویا سس به روش اصیل و سنتی

زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت سویا سس: 1 ساعت و 30 دقیقه

مواد لازم برای تهیه سس سویا

دانه سویا تازه: 450 گرم

آرد: 24 قاشق غذاخوری

نمک: 16 قاشق غذاخوری

آب: 4 لیتر

مراحل طرز تهیه سویا سس خانگی

سه مرحله مهم و اصلی برای دستور تهیه سس سویا با سویا تازه و سبز داخل غلاف، وجود دارد. این مراحل شامل ساخت کوجی، تخمیر با آب نمک و تصفیه محصول نهایی هستند. ضروری است بدانید که فرآیند تخمیر، احتیاج به صبر و گذر زمان دارد و ممکن است حدود 6 ماه هم طول بکشد.

اما درنهایت یک سس خوشمزه، اصیل، به صرفه و باکیفیت خواهید داشت. برای تهیه این سس سویا خانگی سنتی، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

مرحله اول: سویاها را با آب بپزید

در اولین مرحله از طرز تهیه سویا سس برای مرغ، دانه های سبز و تازه سویا را در یک قابلمه با 3 فنجان آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا آب آغاز به جوشیدن کند. وقتی آب جوشیدن، حرارت را روی حالت ملایم تنظیم کنید تا به مدت 1 ساعت و نیم بپزد و دانه های تازه سویا نرم شوند و بپزند.

باید دانه ها به راحتی از غلافشان بیرون بیایند. می توانید برای پخت سریع تر دانه های سویا، از زودپز بهره ببرید.

مرحله دوم: سویاها را له کنید

در این مرحله، محتویات داخل قابلمه را در صافی بریزید و بعد از اینکه از حرارت افتادند، دانه های سویا را از غلافشان بیرون بیاورید. دانه ها را در غذاساز یا مخلوط کن بریزید و آنها را له کنید تا به شکل خمیر دربیایند. خمیر به دست آمده را در یک کاسه یا ظرف مناسب بریزید و آرد را به آنها اضافه کنید.

مرحله سوم: آرد و سویا را ترکیب کنید

با دست آغاز به ورز دادن سویا و آرد کنید تا کاملا آرد به خورد دانه های سویا برود. مخلوط آرد و سویا را روی یک سطح تمیز قرار دهید و به شکل استوانه ای در بیاورید. با چاقو از پهنا آغاز به بریدن استوانه کنید. ضخامت سویا ها باید به مقدار 1/5 تا 2 سانتی متر باشد.

مرحله چهارم: برش های سویا را بپوشانید

در این مرحله از طرز تهیه سویا سس برای تهیه غذاهایی مثل، دو عدد حوله پنبه ای را خیس کنید و آنها را بفشارید تا آب اضافی شان خارج گردد ولی مرطوب باشند. یک حوله را روی یک سطح تمیز در گوشه خانه یا آشپزخانه بیندازید و سویاهای خمیر شده را روی آن قرار دهید.

با حوله دیگر، روی سویاها را بپوشانید. به مدت 7 روز سویاها را در همان جا قرار دهید. در این مدت روی سویاها کپک تشکیل می گردد.

مرحله پنجم: سویاها را خشک کنید

در این مرحله، سویاها را از پارچه بیرون بیاورید و در یک سینی یا ورقه پخت قرار دهید، به طوری که روی هم قرار نگیرند. سینی را در مجاورت نور مستقیم خورشید بگذارید تا خشک شوند. هر از گاهی، آنها را زیر و رو کنید. وقتی سویاها خشک شدند، باید به رنگ قهوه ای دربیایند. به این محصول، کوجی گفته می گردد.

مرحله ششم: تخمیر سس سویا

در یک ظرف آب و نمکی را که در مواد لازم داشتید، یعنی 4 لیتر آب با 16 قاشق غذاخوری نمک را بریزید و کوجی ها را در آن بیندازید. کوجی ها به مدت حدود 6 ماه باید در مخلوط آب نمک بمانند تا تخمیر شوند. هر روز با یک قاشق چوبی، آنها را هم بزنید. در نهایت باید برش های سویا در آب نمک حل شوند.

مرحله هفتم: مواد را از صافی رد کنید

در این مرحله از طرز تهیه سویا سس برای ، بعد از حل شدن سویاها در آب نمک، در یک صافی یک پارچه نازک و تمیز بیندازید و مواد را به آرامی، در صافی و روی پارچه بریزید تا صاف گردد. مایعی را که خارج می گردد، در بطری های شیشه ای یا بطری های نوشابه تمیز بریزید و درب آنها را محکم ببندید.

سس سویا را در یخچال نگهداری کنید. این سس آماده استفاده است و برای طعم دادن و،، غذاهایی دریایی، و سبزیجات می توانید به کار ببرید.

طرز تهیه سویا سس بدون تخمیر

زمان آماده سازی مواد: 5 دقیقه

زمان مورد احتیاج برای پخت سویا سس بدون تخمیر: 15 دقیقه

مواد لازم برای تهیه جایگزین سویا سس

عصاره گوشت: 1و 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

پودر سیر: نوک قاشق چای خوری

پودر فلفل سفید: نوک قاشق چای خوری

پودر زنجبیل: 1/4 قاشق چای خوری

عسل: 2 قاشق چای خوری

سرکه بالزامیک: 4 قاشق چای خوری

نمک: به مقدار لازم

مراحل طرز تهیه جایگزین سس سویا یا سویا سس فوری

همان طور که در روش قبل شرح دادیم، درست کردن سس سویا زمان زیادی می برد و این طولانی شدن، به خاطر روند زمان بر تخمیر دانه های سویا است. اما اگر می خواهید یک سس سویا با طعم مشابه سس های سویا سنتی داشته باشید ولی سریع آماده گردد، می توانید از روش زیر بهره ببرید.

البته این سس، وگان نیست. برای آموزش مراحل تهیه سس سویا خانگی بدون تخمیر، دستورالعمل زیر را انجام دهید.

مرحله اول: مواد سویا سس را با هم مخلوط کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه سویا سس، آب گوشت یا را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. اجازه دهید آغاز به جوشیدن کند و همه مواد را به جز نمک به آن اضافه کنید.

مرحله دوم: سس سویا را سرو کنید

حدود 15 دقیقه آن را روی بجوشانید تا آب اضافی بخار شده و به مقدار 1 لیوان از محلول باقی بماند. سپس به مقداری که دلخواهتان است، نمک را به آن اضافه کنید. معمولا سس سویا طعم شوری دارد. این سس را بعد از سرد شدن، می توانید بهره ببرید.

سوالات متداول

انواع سس سویا چه فرقی با هم دارند؟

سویا سس در غلظت های مختلف و درجه های رنگ تیره تا روشن را می توانید در بازار پیدا کنید. سویا سس های با رنگ تیره، معمولا غلیظ تر و از لحاظ طعم و بو، قوی تر از سس های روشن هستند اما شوری کم تری نسبت به سس های روشن دارند.

آیا سس سویا وگان است؟

خیلی ها این سوال را می پرسند که آیا سس سویا یک سس مخصوص گیاه خواران است؟ پاسخ مثبت است! سس سویا گیاهی است. اما اگر می خواهید جایگزین آن را درست کنید، چون با آب یا عصاره گوشت درست می گردد، وگان نیست.

سس سویا مال کدام کشور است؟

اصالت سس سویا به کشور چین برمی گردد و به عنوان سس سوشی استفاده می گردد. البته این سس به عنوان چاشنی در بسیاری غذاها مثل نودل و برای طعم دار کردن انواع گوشت و سالاد کاربرد دارد.

منابع: thethingswellmake /panlasangpinoy

منبع: افق کوروش

به "2 طرز تهیه سویا سس در خانه با تخمیر و بدون تخمیر (فوری)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 طرز تهیه سویا سس در خانه با تخمیر و بدون تخمیر (فوری)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید