طرز تهیه خوشمزه ترین شام های شب عید!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، با آمدن عید نوروز، این جشن باستانی، در هر خانواده ایرانی کارهای زیادی انجام می گردد.

طرز تهیه خوشمزه ترین شام های شب عید!

با آمدن عید نوروز، این جشن باستانی، در هر خانواده ایرانی کارهای زیادی انجام می گردد. از خرید و نظافت و خانه تکانی گرفته تا آماده کردن سفره هفت سین و شیرینی عید و غذاهای عید نوروز . در هر شهر و منطقه ای غذای عید نوروز فرق دارد و به سبک و سیاق آن محله طبخ می گردد.

هر غذایی برای مردم مفهوم خاصی دارد و به علت و فلسفه های متنوعی تدارک دیده می گردد در ادامه لیستی از غذاهای مخصوص شب عید خواهید دید.

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی، از غذاهای سنتی ایرانی است که به عنوان شام شب عید سرو می گردد و خوردن آن همراه کوکو سبزی، یک سنت مهم ایرانی به شمار می آید. سبزی پلو از ترکیب برنج، سبزی (تره، شوید، جعفری، گشنیز، شنبلیله و سیر تازه)، نمک و روغن تشکیل می گردد که می توان آن را با مرغ یا ماهیچه میل کرد؛ اما مردم اغلب ماهی سفید، قزل آلا، سالمون، ماهی شکم پر و تیلاپیلا را ترجیح می دهند.

مواد لازم برای دو نفر

2 پیمانه برنج

یک کیلوگرم ماهی قزل آلا

نیم کیلوگرم سبزی معطر (تره، جعفری، گشنیز، شوید و برگ سیر)

100 گرم کره یا روغن مایع

آب لیمو به مقدار لازم

یک عدد پیاز پوست کنده و خلالی خرد شده

یک حبه سیر پوست کنده و خرد شده

پودر سیر، نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

2 قاشق غذاخوری زعفران دم نموده غلیظ

لیمو ترش تازه برای تزئین

طرز تهیه

سبزی را پس از پاک کردن، خوب بشویید و آن ها را در آبکش قرار دهید تا آبشان کامل برود. سپس آن ها را با استفاده از یک چاقوی تیز یا خردکن خرد کنید.

برنج را از حداقل 3 ساعت قبل، با آب ولرم و 2 قاشق چای خوری نمک خیس کنید. یک قابلمه پر از آب را روی شعله میانه گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید. آب برنج را خالی کنید و آن را به همراه کمی نمک در قابلمه آب جوش بریزید. وقتی برنج هنوز کمی زنده است، آن را آبکش کنید. قابلمه را بشویید و خشک کنید. سپس یک قاشق غذاخوری کره، 2 قاشق غذاخوری آب و یک قاشق غذاخوری زعفران دم نموده را در آن بریزید و اجازه دهید تا روی حرارت داغ گردد. برای ته دیگ از نان لواش بهره ببرید. نان لواش را در کف قابلمه بچینید تا تمام کف قابلمه را پر کند.

یک لایه دو تا سه سانتی متری از برنج را روی ته دیگ نان بریزید و روی آن را با یک لایه سبزی پر کنید تا روی برنج، کاملا پوشانده گردد. برنج و سبزی را با چنگال کمی هم بزنید. لایه های برنج و سبزی را به همین ترتیب در قابلمه بریزید تا برنج و سبزی تمام شوند. سیر خرد شده را لابه لای برنج قرار دهید. کمی آب روغن درست کنید و به همراه یک قاشق غذاخوری زعفران دم نموده روی برنج بریزید یا از کره آب نموده بهره ببرید. درب قابلمه را دم کنی بگذارید و شعله گاز را زیاد کنید تا برنج به بخار بیفتد. سپس شعله گاز را کم کنید تا برنج کاملا دم بکشد.

فیله های ماهی را خوب بشویید. سپس پیازهای خلالی خردشده، آب لیمو، زردچوبه، نمک، فلفل سیاه و پودر سیر را در یک کاسه بریزید و ماهی ها را برای 3 تا 5 دقیقه در این مواد قرار دهید. ماهی ها را در این مواد چند بار زیر و رو کنید تا خوب مزه دار شوند.

ماهیتابه را روی شعله میانه گاز قرار دهید تا کاملا داغ گردد. سپس در آن روغن بریزید و اجازه دهید تا روغن هم داغ گردد. فیله های ماهی را در روغن قرار دهید و پس از سرخ شدن یک روی آن، ماهی ها را برگردانید تا طرف دیگر آن ها نیز سرخ گردد.

پس از سرخ شدن، ماهی ها را چند لحظه با یک کفگیر سوراخ دار، بالای ماهیتابه نگه دارید تا روغن اضافه آن گرفته گردد.

پس از دم کشیدن برنج، شعله گاز را خاموش کنید. سپس کف قابلمه را در آب سرد قرار دهید تا ته دیگ آن، کاملا از قابلمه جدا گردد.

سبزی پلو را در دیس بکشید و ماهی ها را به همراه چند قاج لیمو ترش تازه در کنار آن قرار دهید. نوش جان!

رشته پلو

رشته پلو، یکی دیگر از غذاهای محلی و قدیمی ایرانی است که معمولا برای عید نوروز، شب یلدا یا چهارشنبه سوری تهیه و سرو می گردد. فلسفه پخت آن در شب عید این است که رشته کار و زندگی به دستتان بیاید. بی علت نیست که گفته اند: اگر اول سال رشته پلو خوردی، کل سال رشته امور دستته.

مواد لازم برای چهار نفر

2 پیمانه برنج

100 گرم رشته پلویی

روغن، زردچوبه و نمک به مقدار لازم

یک عدد پیاز بزرگ پوست کنده و خلالی خرد شده

نصف پیمانه کشمش از قبل خیس شده

10 عدد خرمای بدون هسته و از وسط نصف شده

نصف قاشق چای خوری زعفران دم نموده

یک عدد نان لواش، سنگک یا تافتون

نصف قاشق چای خوری دارچین

طرز تهیه

برنج را بشویید و از دو ساعت قبل در مقداری آب و یک قاشق غذاخوری سر خالی نمک، خیس کنید.

نصف یک قابلمه میانه را با آب پر کنید و روی حرارت میانه گاز بگذارید تا به جوش آید. سپس یک قاشق غذاخوری سر خالی نمک در قابلمه بریزید. آب برنج را خالی کنید و برنج را در قابلمه بریزید. در این مرحله آب از جوش می افتد. شعله گاز را کم نکنید و اجازه دهید تا آب دوباره به جوش آید.

در پنج دقیقه آخر پخت برنج، قبل از آبکش کردن، رشته های پلویی را با دست به سه قسمت تقسیم کنید و در قابلمه برنج بریزید. برنج و رشته پلویی را هم بزنید تا به هم نچسبند. پس از پنج دقیقه، یک دانه برنج را بین دو انگشت فشار دهید و اگر اطراف آن نرم و مغز آن کمی سفت بود، برنج و رشته را آبکش کنید. یک دانه برنج را بچشید و اگر احساس کردید که شور است، کمی آب روی برنج داخل آبکش بریزید تا نمک آن متعادل گردد.

قابلمه را روی شعله میانه گاز قرار دهید و سه تا چهار قاشق غذاخوری روغن مایع یا زیتون در آن بریزید. برای ته دیگ از نان لواش، سنگک یا تافتون بهره ببرید. نان را به مقدار کف قابلمه برش بزنید و در کف قابلمه قرار دهید. برنج و رشته را در قابلمه بریزید و اجازه دهید تا رشته پلو برای 45 دقیقه تا یک ساعت به خوبی دم بکشد. برای بهتر دم کشیدن برنج، از دم کنی بهره ببرید. در 15 دقیقه آخر، زعفران دم نموده را با مقداری روغن یا کره ترکیب کنید و روی پلو بریزید.

در 15 دقیقه آخر دم کشیدن برنج، زعفران دم نموده را با روغن یا کره مخلوط کنید و روی رشته پلو بریزید.

در حین دم کشیدن برنج، مقداری روغن داخل ماهیتابه بریزید و روی حرارت میانه قرار دهید تا داغ گردد. سپس پیازهای خلالی خرد شده را در روغن تفت دهید تا طلایی شوند. در ادامه به پیازها زردچوبه و دارچین اضافه کنید و مواد را کمی با هم تفت دهید تا بوی ادویه ها دربیاید.

کشمش های خیس شده را آبکش کنید و کنار بگذارید تا خشک شوند. سپس کشمش ها و خرماهای بدون هسته را به پیازها در تابه اضافه کنید و آن ها را تفت دهید تا نرم شوند. تابه را از روی حرارت بردارید.

رشته پلو را در دیس بکشید و روی آن را با پلوی زعفرانی و مخلوط کشمش و خرما تزئین کنید. ته دیگ نان را از قلم نیاندازید.

زرشک پلو با مرغ

زرشک پلو با مرغ از رایج ترین غذا ایرانی و پای ثابت مجالس و مهمانی ها است و بسیاری از خانواده ها این غذای پرطرفدار را برای شب عید یا روز سال تحویل تهیه می نمایند. برای اینکه زرشک پلو با مرغ حسابی خوش آب ورنگ گردد، از پیازداغ و زعفران دم نموده فراوان بهره ببرید.

مواد لازم برای دو نفر

2 پیمانه برنج

4 قاشق غذاخوری زرشک

دو قاشق چای خوری شکر

نمک به مقدار لازم

زعفران دم نموده به دلخواه

کره یا روغن به مقدار لازم

خلال پسته و بادام به مقدار دلخواه (برای تزئین)

طرز تهیه

مرغ ها را از شب قبل با پیاز خلالی خردشده، سیر، نمک، فلفل سیاه و زعفران مزه دار کنید و تمام مواد را خوب با هم مخلوط کنید. سپس روی ظرف حاوی مرغ را با سلفون بپوشانید و در یخچال قرار دهید تا کاملا مزه دار شوند.

مقداری روغن در یک ماهیتابه بریزید و روی حرارت میانه گاز قرار دهید تا روغن داغ گردد. سپس پیازهای رنده شده را در آن بریزید و تفت دهید تا سبک و کاراملی شوند. رب گوجه فرنگی را به پیازها اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب گرفته گردد.

کره را در ماهیتابه دیگری آب کنید و سپس تکه های مرغ مزه دار شده را در کره کمی تفت دهید تا دو روی آن ها سرخ گردد.

مرغ های تفت داده شده را به همراه یک لیوان آب جوش، برگ بو و چوب دارچین در سس پیاز و رب گوجه فرنگی قرار دهید و اجازه دهید تا مرغ ها با درب بسته، روی شعله ملایم گاز بپزند. پس از نیم ساعت، درب ماهیتابه را باز کنید، به مرغ ها نمک بزنید و آن ها را برگردانید تا دو روی آن ها کاملا بپزد.

برنج را از حداقل 3 ساعت قبل در آب ولرم و دو قاشق چای خوری نمک خیس کنید. یک قابلمه آب روی حرارت میانه گاز قرار دهید تا به جوش بیاید. سپس آب برنج را دور بریزید و آن را به قابلمه آب جوش اضافه کنید. زمانی که برنج، کمی نرم شد، آن را آبکش کنید. کف قابلمه برنج، کمی روغن بریزید تا داغ گردد. سپس ته دیگ دلخواه (سیب زمینی یا نان) خود را در کف آن بچینید. برنج آبکش نموده را در قابلمه بریزید و آن را به صورت مخروطی دربیاورید. روی برنج چند سوراخ ایجاد کنید و روی آن، آب و روغن بدهید یا چند تکه کره بیندازید. در ابتدا شعله گاز را زیاد کنید تا برنج، بخار کند. سپس شعله گاز را کم کنید، دم کنی بگذارید و اجازه دهید تا برنج دم بکشد.

در همین حین، سیب زمینی های خلالی خردشده را در روغن داغ سرخ کنید و در انتها سرخ شدن، کمی زردچوبه و نمک به آن بزنید. سیب زمینی ها را روی کاغذ روغنی یا دستمال مخصوص آشپزخانه قرار دهید تا روغن اضافه آن ها کشیده گردد.

مرغ ها پس از حدود 90 دقیقه، کاملا پخته اند و سس آن ها نیز غلیظ شده است. مزه مرغ ها را چک کنید و در صورت احتیاج به آن ها نمک بیشتری بزنید. مقداری زعفران دم نموده در دقایق انتهای پخت به مرغ ها اضافه کنید.

زرشک ها را از قبل تمیز کنید و یک ساعت در آب قرار دهید. سپس آن ها را به همراه مقداری روغن در ماهیتابه بریزید و برای 30 ثانیه روی حرارت ملایم تفت دهید. در ادامه شکر را اضافه کنید و پس از 30 ثانیه دیگر از روی حرارت بردارید. خلال بادام و پسته را به زرشک ها بیفزایید تا با حرارت آن ها کمی گرم شوند.

مقداری از برنج را با زعفران دم نموده مخلوط کنید. برنج را در دیس بکشید و روی آن را با پلوی زعفرانی، زرشک تفت داده شده و در صورت تمایل، خلال پسته و بادام تزئین کنید. مرغ را در ظرف سرو بکشید و دور آن را با سیب زمینی سرخ نموده تزئین کنید. نوش جان!

کلم پلو

کلم پلو از غذای محبوب ایرانی است که اصالتا به شهر شیراز تعلق دارد؛ گرچه در سایر نقاط ایران نیز به روش های مختلفی طبخ می گردد. کلم پلوی شیرازی معمولا از کلم قمری، برنج، سبزیجات و ادویه های مختلف تشکیل شده و یک پلوی کاملا سبز با خلال های کلم قمری است که گزینه ای مناسب برای گیاهخواران به شمار می آید؛ ضمن اینکه می توانید آن را با گوشت قلقلی نیز تدارک ببینید.

مواد لازم برای 8 نفر

1 کیلوگرم کلم قمری (یا کلم پیچ)

1 کیلوگرم برنج

2 عدد پیاز کوچک پوست کنده و نگینی خردشده

500 گرم سبزی مخصوص کلم پلو (تره، ترخون، ریحان و شوید)

روغن به مقدار لازم

نمک، دارچین، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم

2 قاشق غذاخوری آبلیمو

مواد لازم برای تهیه کوفته ریزه

4 قاشق غذاخوری آرد نخودچی

300 گرم گوشت چرخ نموده

1 عدد پیاز بزرگ پوست کنده و رنده شده

روغن به مقدار لازم

نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم

طرز تهیه

ابتدا برنج را بشویید و به مدت چند ساعت آن را با مقداری آب و نمک خیس کنید.

پیازها را در روغن سرخ کنید و کنار بگذارید.

کلم قمری ها را پوست بگیرید و آن ها را به صورت خلالی شکل، کمی کوچک تر از خلال سیب زمینی قیمه خرد کنید. سبزی های تمیز شده مخصوص کلم پلو را هم خرد کنید.

روغن را در یک ماهیتابه بزرگ بریزید و روی حرارت میانه گاز قرار دهید. سپس کلم های خرد شده را در آن سرخ کنید و در حین سرخ شدن، آبلیمو را به کلم ها اضافه کنید.

سبزی های مخصوص کلم پلوی خردشده را به کلم اضافه کنید و آن ها را تفت دهید. سپس پیازهای سرخ شده، فلفل سیاه، دارچین و کمی نمک به آن اضافه کنید.

در یک قابلمه بزرگ، مقداری آب و نصف قاشق مرباخوری زردچوبه بریزید. پس از اینکه آب به دمای جوش رسید، برنج را به آن اضافه کنید و بعد از چند دقیقه برنج را آبکش کنید. ته دیگ مورد نظر خود را در ته قابلمه بگذارید و برنج آبکش نموده را با کلم و سبزی مخلوط کنید و در قابلمه بریزید. شما می توانید کلم و سبزی را به صورت لایه ای در برنج قرار دهید و پس از پخت، هم بزنید. در قابلمه را ببندید و دمکنی بگذارید. آن را روی حرارت ملایم گاز بگذارید و اجازه دهید تا کلم پلو دم بکشد.

در همین حین، برای تهیه کوفته ریزه، گوشت و پیاز رنده شده را داخل یک کاسه بریزید.سپس آرد نخودچی را به همراه فلفل، زردچوبه و نمک به گوشت و پیاز بیفزایید و آن ها را به خوبی با دست ورز دهید. گوشت را به شکل کوفته های کوچک گرد دربیاورید و در یک ماهیتابه با مقداری روغن سرخ کنید.

کوفته های سرخ شده را در وسط پلو قرار دهید تا همراه با کلم پلو دم بکشند. کلم پلوی لذیذ شیرازی را با سالاد شیرازی سرو کنید. نوش جان!

فسنجان

فسنجان از خورش های سنتی ایرانی است که اصالت آن به گیلان نسبت داده شده است؛ با این حال، این غذا در شهرهای مختلف ایران طبخ می گردد و مردم هر منطقه از پروتئین خاص همان محل نظیر گوشت مرغ، ماهی، کبک، بوقلمون و بلدرچین برای این غذای لذیذ استفاده می نمایند.

مواد لازم برای 4 نفر

400 گرم مغز گردو

سه تا چهار قاشق غذاخوری رب انار

یک عدد پیاز بزرگ

چهار تکه مرغ

نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و زعفران به مقدار لازم

هفت عدد آلو خورشتی (دلخواه)

مقدار کمی شکر

طرز تهیه

ابتدا مغز گردو را سه بار چرخ کنید.

پیاز را ریز رنده کنید که بهتر است پیاز سفید باشد. سپس آن را با یک قاشق غذاخوری روغن تفت دهید تا خامی پیاز گرفته و سبک گردد.

در این مرحله گردو چرخ شده را به پیاز اضافه کنید و هم بزنید تا گردو تفت بخورد. تفت دادن گردو باعث می گردد که روغن آن خارج گردد. گردو را بیش از مقدار تفت ندهید؛ چون احتمال سوختن آن و تلخ شدن غذا وجود دارد.

سه تا چهار لیوان آب سرد به محتویات قابلمه اضافه و حرارت را زیاد کنید تا جوش بیاید. در این مدت زمان هر از گاهی باید خورشت را هم بزنید و در قابلمه را نگذارید.

وقتی خورشت جوش آمد، زیر آن را کم کنید و در قابلمه را طوری بگذارید که چفت نگردد؛ زیرا احتمال سررفتن خورشت وجود دارد.

هر 15 تا 20 دقیقه خورشت را هم بزنید.

بعد از یک تا دو ساعت رب انار را اضافه کنید. مقدار رب به ذائقه شما بستگی دارد؛ اما سعی کنید آن را کم کم در غذا بریزید تا خیلی ترش نگردد. آلو بخارا را در غذا بریزید.

در ظرف جداگانه ای مرغ را سرخ کنید و سپس مقدار کمی آب روی آن بریزید و اجازه دهید نیم پز گردد.

در ادامه وقتی خورشت روغن انداخت و قدری غلیظ شد، مرغ ها را به خورشت اضافه کنید تا خوب بپزد.

هر 15 دقیقه به خورشت سر بزنید تا اگر آبش کم بود، کمی آب سرد به آن اضافه کنید.

منبع: بهترین ها

منبع: فرادید

به "طرز تهیه خوشمزه ترین شام های شب عید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه خوشمزه ترین شام های شب عید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید