طرز تهیه شیرینی شکر پاره ترکی به 2 روش در فر و قابلمه

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، شیرینی شکر پاره یکی از شیرینی ها و است که معمولا برای عید نوروز افطار ماه رمضان تهیه و سرو می گردد. این شیرینی مواد ساده ای دارد و به راحتی درست می گردد. کافی است مراحل و فوت و فن های طرز تهیه شیرینی شکر پاره را به ترتیب رعایت کنید. روی شیرینی شکر پاره را هم می توانید به شکل دلخواه و با سلیقه خود تزیین کنید. این مقاله از سرویس را به طرز تهیه شیرینی شکر پاره و نکات طلایی پخت و نگهداری آن می پردازیم. می توانید این شیرینی ساده و سنتی را به عنوان یا و عصرانه درست کنید. با همراه باشید.

طرز تهیه شیرینی شکر پاره ترکی به 2 روش در فر و قابلمه

طرز تهیه شیرینی شکر پاره ترکی

  • مدت زمان آماده سازی مواد: 30 دقیقه

  • زمان مورد احتیاج برای پخت: 30 دقیقه

  • مقدار کالری در 100 گرم شیرینی شکرپاره: 240 کالری

مواد لازم برای تهیه شیرینی شکر پاره در فر

آرد سفید: 1 و 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

آرد سمولنیا: 1 لیوان دسته دار فرانسوی

تخم مرغ: 3 عدد

شکر یا پودر قند: 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

کره: 125 گرم

پودر هل: 1/2 قاشق چای خوری

وانیل: 1/2 قاشق چای خوری

کره: 125 گرم

بیکینگ پودر: 1 قاشق چای خوری

مواد لازم برای تهیه شربت شیرینی

آب: 2 لیوان دسته دار فرانسوی

شکر: 1 و 1/2 لیوان دسته دار فرانسوی

پودر هل: 1 قاشق چای خوری

زعفران دم نموده غلیظ: 3 قاشق غذاخوری

گلاب: 2 قاشق غذاخوری

آب لیمو: 1 قاشق چای خوری

مواد لازم برای رومال کردن شیرینی

زعفران دم نموده: 1 قاشق غذاخوری

زرده تخم مرغ: 1 عدد

مواد لازم برای تزیین شیرینی شکر پاره

مغز بادام یا پسته: به مقدار دلخواه

مراحل طرز تهیه شیرینی شکر پاره در فر

برای طرز تهیه شیرینی شکر پاره در فر خانگی باید ابتدا مایه شیرینی را تهیه کنید. خمیر را با شکل دلخواه فرم دهید، سپس آن را بپزید. بعد از پخت، شیرینی ها را با شربت آغشته و سرو کنید. این شیرینی در مدت 20 تا 30 دقیقه می پزد و برای آماده کردن مواد شیرینی به حدود 30 دقیقه زمان احتیاج دارید. شیرینی را بعد از پخت در جای خشک و خنک نگه دارید.

مرحله اول: مواد شیرینی شکر پاره را آماده کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه شیرینی شکر پاره ترکیه، مواد لازم را از حدود 30 دقیقه قبل در خارج یخچال قرار دهید تا به دمای محیط برسند. آرد سمولنیا و سفید را دو مرتبه از الک ریز عبور دهید. فر را روشن و روی دمای 180 درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم گردد.

مرحله دوم: مایه شیرینی شکر پاره ساده را درست کنید

در یک کاسه شکر، تخم مرغ و وانیل را بریزید و با همزن بزنید. به مدت 4 دقیقه مواد را بزنید تا بافتی سبک و پوک بگیرند. کره ای را که به دمای محیط رسیده است، به مواد همزده اضافه کنید و دوباره مواد را با هم، بزنید تا یکدست شوند.

مرحله سوم: بقیه مواد را ترکیب کنید و هم بزنید

روغن و هل را در این مرحله از طرز تهیه شیرینی شکر پاره به مواد داخل ظرف اضافه کنید و با همزن بزنید. سپس آردها، وانیل و بیکینگ پودر را به مرور و طی چند مرحله به کاسه اضافه کنید و هر بار مواد را دوباره به هم بزنید. مواد را به خوبی ورز دهید تا یکدست شوند و خمیری منسجم داشته باشید. خمیر را زیاد ورز ندهید همین که یکدست گردد کافی است.

مرحله چهارم: خمیر شیرینی شکر پاره را فرم دهید

کف سینی فر را با کمی روغن چرب کنید یا کاغذ روغنی بیندازید. به مقدار یک گردو از خمیر بردارید و بین کف دست هایتان شکل دهید و به صورت گلوله درآورید. خمیر ها را فرم دهید و به ترتیب داخل سینی فر بگذارید.

مرحله پنجم: مواد رومال شکرپاره را درست کنید

در این مرحله از طرز تهیه شیرینی شکر پاره و قبل از این که شیرینی ها را در فر بگذارید، در یک کاسه مواد رومال (زرده تخم مرغ، زعفران و پودر هل) را با چنگال بزنید تا کاملا با هم مخلوط گردد. این ترکیب را به یاری برس، روی شیرینی ها بمالید. سپس شیرینی ها را در فر قرار دهید. به مدت 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا کاملا بپزند و رویشان طلایی گردد.

مرحله ششم: شربت شیرینی شکرپاره را درست کنید

در این فاصله که شیرینی ها در حال پختن هستند، شربت آن را درست کنید. برای این کار، در یک قابلمه آب، شکر، پودر هل (عصاره هل)، گلاب و زعفران دم نموده را بریزید و روی حرارت قرار دهید. شعله گاز را زیاد کنید تا مایه جوش بیاید، سپس حرارت را کم کنید و 10 دقیقه مواد را بجوشانید تا کمی غلیظ شوند. سپس آبلیمو را اضافه و شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله هفتم: روی شیرینی های شکر پاره شربت بریزید

در آخرین مرحله از طرز تهیه شیرینی شکر پاره، شیرینی های پخته شده را از فر خارج کنید. اجازه دهید کمی از دما بیفتند. سپس آن ها را از کاغذ روغنی به آرامی جدا کنید. صبر کنید تا شربت هم سرد گردد. شیرینی ها را به ترتیب در شربت بزنید تا شربت را کاملا به خودش بگیرد. شیرینی ها که شربت را جذب کردند، از شربت بیرون بیاورید و در ظرف مناسب قرار داده و سرو کنید.

این بود طرز تهیه شیرینی شکر پاره تبریز مرحله به مرحله، نوش جان!

طرز تهیه شیرینی شکر پاره بدون فر

برای طرز تهیه شیرینی شکر پاره ساده تبریز در قابلمه و بدون فر، مواد شیرینی را آماده کنید. آن ها را فرم دهید و در سینی فر بچینید. یک قابلمه را روی حرارت بگذارید و وقتی گرم شد، یک پایه فلزی را کف آن بگذارید. سینی را روی پایه فلزی بگذارید و دم کنی را روی قابلمه قرار دهید. حرارت را روی حالت بسیار ملایم تنظیم کنید و 20 دقیقه صبر کنید. بعد از پختن شیرینی ها، آن ها در شربت قرار دهید و سپس سرو کنید.

فوت و فن های طرز تهیه شیرینی شکر پاره

*خمیر شیرینی شکرپاره را زیاد ورز ندهید. این خمیر نباید به روغن بیفتد. اگر خمیر روغن بیندازد، شیرینی شما و خشک سفت می گردد.

*خمیر شیرینی نباید به دستتان بچسبد. اگر زیادی رقیق و چسبناک است، کمی آرد اضافه کنید و اگر زیادی سفت است، چند قطره آب به مواد خمیر اضافه کنید.

* خمیر شیرینی شکر پاره احتیاج به استراحت ندارد و بعد از آماده شدن می توانید آن را بپزید.

*خمیر شیرینی را می توانید به شکل دلخواه فرم دهید و برای زیبایی کار، روی آن را یک مغز بادام با پسته بگذارید و کمی به داخل شیرینی فشار دهید تا همراه با شیرینی طلایی گردد.

* می توانید خمیر شیرینی را بعد از آماده شدن با وردنه باز کنید و در سینی فر بگذارید. با کاتر یا چاقو خمیر شیرینی را به شکل مربع یا لوزی برش بزنید و روی خمیر را با مواد رومال، بپوشانید. سپس آن را در فر بگذارید.

* برای اینکه شربت کاملا به خورد شیرینی ها برود و جذب آن ها گردد، آن ها را به مدت 15 تا 20 دقیقه در شربت نگه دارید.

* برای جدا کردن کردن شیرینی ها از کاغذ روغنی بعد از خنک تر شدن شیرینی ها، آنها را به آرامی جدا کنید. اگر شیرینی ها با فشار کم خرد شدند، پشت کاغذ روغنی را به آرامی یک پارچه خیس و نمدار و بکشید تا شیرینی ها راحت تر جدا شوند.

*برای نگهداری از شیرینی شکر پاره آنها را در ظرف دربسته نگه دارید. اگر می خواهید شیرینی ها را برای مدت بیشتری نگهداری کنید، ظرف حاوی شیرینی ها را در یخچال نگه دارید.

*طرز تهیه شیرینی شکر پاره بدون آرد سمولینا هم مرسوم است ولی بهتر است در ترکیب این شیرینی از آرد سمولینا بهره ببرید.

سوالات متداول

آرد مخصوص در طرز تهیه شیرینی شکر پاره چیست؟

برای درست کردن شیرینی شکر پاره از ترکیب و مخلوط آرد سمولنیا و آرد سفید استفاده می گردد.

شیرینی شکر پاره چه مدت می توان نگه داشت؟

اگر شیرینی شکر پاره را در ظرف در بسته و یخچال نگه دارید، تا 2 هفته ماندگاری دارد. قرار دادن این شیرینی در دمای محیط و باز، زمان ماندگار آن را پایین خواهد آورد.

منبع: افق کوروش

به "طرز تهیه شیرینی شکر پاره ترکی به 2 روش در فر و قابلمه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه شیرینی شکر پاره ترکی به 2 روش در فر و قابلمه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید