عکاسی از دنباله های رنگین کمانی هواپیماها

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دنباله های رنگین کمانی که از هواپیماها در حین پرواز به جا می ماند، پدیده ای کاملا علمی است؛ اما هر کسی پیروز به تماشا چنین پدیده ای نمی گردد.

عکاسی از دنباله های رنگین کمانی هواپیماها

هواپیما با سرعت از میان ابرها می گذرد و دنباله ای از ابرهای رنگارنگ را از خود به جای می گذارد. این رنگ ها، آسمان را به شکل رنگین کمانی خیره نماینده درمی آورند. این لحظه حیرت انگیز به وسیله مایکل مارستون ثبت می گردد. او عکس ها و فیلم های چشم نوازی را که از رویدادهای هوا و فضا ثبت می نماید، در رسانه های اجتماعی با دیگران به اشتراک می گذارد.

مایکل مارستون، کار عکاسی از هواپیماها را از سه سال پیش شروع کرد. تریسی، نامزد او، مهماندار شرکت هواپیمایی قنطس است و مارستون با خودش فکر کرد عکاسی از همان هواپیمایی که نامزدش در آن مشغول کار است، در حین پرواز از مقابل ماه، کاری بسیار عالی از آب درخواهد آمد.

مارستون کار خود را با عکاسی از هواپیما با پس زمینه هایی از خورشید و ماه شروع کرد؛ اما خیلی زود، سایر پدیده های هوا و فضا نظر او را به خود جلب و در ادامه، ایده های جدیدی برای عکاسی از هواپیماهای در حال پرواز به ذهنش خطور کرد.

عکاس استرالیایی ساکن بریزبن پیروز شده است عکس هایی بسیار مجذوب نماینده و تماشایی از دنباله های رنگین کمانی متنوعی که هواپیماها در حال پرواز از خود به جای می گذارند، ثبت و در فضای مجازی منتشر کند.

او درباره سوژه عکاسی خود به CNN Travel می گوید:

دیدم هواپیماها زمانی که در شرایط جوی مناسب به سمت بالا پرواز می نمایند بسیار زیبا به نظر می رسند؛ آن ها رنگین کمان هایی از جنس بخار از خود به جای می گذارند.

یکی از کارشناسان موسسه فیزیک اتمسری در مرکز هوا فضای آلمان (Institute of Atmospheric Physics at the German Aerospace Center) می گوید زمانی که هواپیمایی در ارتفاع بالا حرکت می نماید، کاهش فشار و دمای هوا را تجربه می نماید. اگر رطوبت کافی در هوا وجود داشته باشد، بخار هوای جا مانده از هواپیما منجمد و بلورهای یخ فراوری می گردد.

دانشمندان ناسا می گویند بلورهای یخ زمانی تشکیل می شوند که هوای سرد اطراف ذراتی که از اگزوز هواپیما خارج می شوند، تشکیل یابند. اثر جالب توجه رنگین کمان زمانی رخ می دهد که بلورها در زاویه مناسب با خورشید قرار می گیرند.

در ژوئن 2019، مارستون فیلمی کوتاه از لحظه پرواز هواپیمای بوئینگ 777 متعلق به قطر ایرویز بر فراز آسمان بریزبن و به جای ماندن دنباله ای از بخارهای رنگارنگ و حیرت انگیز پشت سر آن، ثبت کرد. این اولین باری نبود که او از دنباله های رنگین کمانی هواپیماها عکسبرداری می کرد؛ اما اولین بار بود که پیروز به فیلمبرداری از آن شد.

شگفتی رنگین کمانی

عکس ها و فیلم هایی که او از رویدادهای فوق تهیه نموده است، آثاری به شدت قابل توجه هستند؛ آن ها طوری ثبت شده اند که گویی همه چیز صحنه آرایی شده است؛ اما واقعیت آن است که عکس ها دستکاری نشده اند. مارستون، فردی تزلزل ناپذیر است. او می گوید فایل های خام این عکس ها را دارد و می تواند حقانیت خود را اثبات کند. حتی یک بار هم در گذشته برای آنکه مخالفان خود را به سکوت وادارد، این فایل ها را در حساب شخصی خود در فیسبوک منتشر کرد.

او رنگین کمان های حاصل از پرواز هواپیماها را تنها یک پدیده شگفت آور علمی می داند؛ البته، پدیده ای که خیلی از افراد به احتمال زیاد با چشمان غیرمسلح پیروز به تماشا آن نخواهند شد. علت آن هم فقط این است که هواپیماها در ارتفاع بسیار بالا پرواز می نمایند. او که چند ماه پیش بالاخره رویای خود برای ثبت لحظه عبور هواپیمای حامل نامزدش از مقابل ماه را جامه عمل پوشاند، می گوید:

این کار نیازمند تجهیزات و دوربین های حرفه ای و تخصصی است.

مارستون به همه عکس های جوی که از هواپیماها ثبت نموده است، می بالد؛ خواه عکس هایی که از هواپیماهای در حال پرواز در مقابل یک خورشید سرخ فام گرفته است، خواه عکس هایی که از هواپیماهایی که با ژستی مرموز در حال پرواز به سمت ماه هستند و خواه عکس هایی که از هواپیماهایی که انفجاری از رنگ های گوناگون از خود به جای می گذارند، ثبت نموده است.

اما کارهای زیادی هم بوده اند که او در انجام آن ها ناپیروز بوده است:

کمی شبیه ماهیگیری است. از هیجان به تور انداختن چیزی لذت می برم. از اینکه کار را تمام کنم و چیزی عایدم نشده باشد هم عذاب می کشم. این کار، می تواند کاری پر ارزش و در عین حال، کاری به شدت خسته نماینده باشد.

روابط ارزشمند

مارستون پس از آنکه عکس های نامعمول خود را روی صفحه شخصی فیسبوک خود منتشر کرد، تصمیم به راه اندازی صفحاتی اختصاصی در رسانه های اجتماعی برای انتشار عکس ها گرفت. او اکنون یک صفحه در اینستاگرام و یک حساب کاربری حرفه ای در فیسبوک دارد و می گوید:

از جست وجو و مشاهده موضوعات متفاوت و موضوعاتی که نمی توان آن ها را هر روز دید، لذت می برم.

حضور او در رسانه های اجتماعی به شکل گیری روابط کاری و محبت آمیز ارزشمندی منجر شده است. عکسی که مارستون از روی زمین از پرواز یکی از هواپیماهای شرکت هواپیمایی نیوزیلند در ارتفاع بیش از 9000 متری بر فراز بریزبن ثبت کرد، موجب آشنایی او و خلبان آن هواپیما شد.

بعلاوه، مارستون می گوید بعضی از عکس هایش را به خدمه پروازی که در مقابل ماه پرواز می کرد، فروخته است. او همچنان مشغول عکاسی است. هنوز هم موضوعی وجود دارد که می خواهد از آن عکس بگیرد؛ ولی پیروز نشده است. او می گوید دوست دارد از یک بوئینگ 747 در آسمان بریزبن و در مقابل ماه عکاسی کند؛ طوری که دنباله های رنگین کمانی آن پشت سرش تعیین باشند.

او می گوید:

چنین عکسی واقعا خیره نماینده خواهد بود و اگر آن هواپیما متعلق به قنطس باشد، بهتر هم خواهد شد.

این عکس محشر خواهد بود؛ چراکه او در استرالیا زندگی و نامزدش در قنطس کار می نماید.

همواره می توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جستجوی پرواز وبلاگ ساعت زنانه پایین ترین قیمت بلیط ها را از بین فروشنده های معتبر مشاهده نموده و بلیط سفر خود را مقرون به صرفه تر از همه جا تهیه کنید.

منبع: کجارو / edition.cnn.com

به "عکاسی از دنباله های رنگین کمانی هواپیماها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکاسی از دنباله های رنگین کمانی هواپیماها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید