غار طرنگ یکی از جاذبه های طبیعی استان کرمان است

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، جاذبه ها/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست آمده، غار طرنگ یکی از جاذبه های طبیعی استان کرمان است.

غار طرنگ یکی از جاذبه های طبیعی استان کرمان است

این غار در مجاورت روستای طرنگ و کوه طرنگ در 70 کیلومتری شهرستان بافت و 230 کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان واقع شد. غار آهکی طرنگ بعنوان یکی از مهمترین و طولانی ترین غارهای استان کرمان در نوع خود بی نظیر و دارای منظره ها و جلوه های طبیعی بسیار زیبا و پدیده هایی شگفت انگیز است. دهانه غار حدود 6 متر بوده و در ارتفاع حدودا 3000 متری از سطح دریا واقع شده و طول جهت پیموده شده غار تقریبا 500 متر است و عرض راهروها و تالارهای آن از 1 تا 15 متر متغیر هست. در انتهای غار حوضچه آبی وجود دارد.

این غار در گذشته از طریق هیئت کوهنوردی کرمان شناسایی و جهتها و دالان ها و دهلیزهای غار علامت گذاری و بعضی نامگذاری شده و در طول غار علائم و فلش هایی جهت هدایت افراد وجود دارد. پیمایش این غار مستلزم در اختیار داشتن تجهیزات فنی ضروری است. قندیل های زیبا و چند متری از یک سو و رودخانه طرنگ که در این غار جاری است، تلفیقی از زیبایی و رمز و راز را ایجاد نموده و تمام اقدامات انجام شده از طریق کوهنوردی و مردم محلی است.

در اعماق غار طرنگ دمای هوا در تمام فصول تقریبا معتدل و ثابت (بین 14 تا 20 درجه سانتیگراد) بوده و از تهویه نسبتا خوبی برخوردار است بطوریکه در هیچ نقطه از غار کمبود هوا و اکسیژن احساس نمی گردد. فقط به علت وجود گرد و غبار بهتر است از ماسک استفاده گردد. در این غار تعداد قابل توجهی خفاش زندگی می نمایند.

منبع: همگردی

به "غار طرنگ یکی از جاذبه های طبیعی استان کرمان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غار طرنگ یکی از جاذبه های طبیعی استان کرمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید