محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به طراحی حسگر رطوبتی شدند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز به طراحی حسگر رطوبت نسبی شدند که در محیط هایی همانند انبار مواد غذایی، گلخانه ها، مرغداری ها و ... قابل استفاده و کاربرد است.

محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به طراحی حسگر رطوبتی شدند

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ ساعت زنانه، محمدباقر سبحانی متین دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح ساخت و مشخصه یابی بلور های فوتونی کلوئیدی معکوس هیدروژلی برپایه اکریلامید برای حسگری رطوبت نسبی گفت: با این پروژه توانسته ایم به یک محصول کاملاً بومی دست پیدا کنیم، زیرا این موضوع یکی از طرح های قابل بحث در جهان به تعداد می رود.

سبحانی با بیان اینکه مواد اولیه لازم برای ساخت این حسگر در داخل کشور موجود بود، گفت: حسگری رطوبت نسبی، یکی از کاربرد های این حسگر است که می تواند برای مواد بیولوژیکی هم قابل استفاده باشد.

وی با اشاره به فرایند اجرای این پروژه گفت: با مطالعاتی که داشتیم دیدیم که موضوع بلور های فوتونی در حال تبدیل شدن به یکی از مباحث پرکاربرد جهانست که قریب به یک یا دو دهه بیشتر از عمر آن نمیگذرد.

وی ادامه داد: با کنکاش بیشتر متوجه پتانسیل این موضوع برای ساخت محصولات کاربردی صنعتی شدیم؛ یک نمونه آن حسگر رطوبت نسبی است که در بسیاری از صنایع اعم از هواشناسی، صنایع غذایی، محیط های پزشکی و ... کاربرد دارد.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در واقع گام اول پروژه این نوع حسگر بوده است و در ادامه همانطور که گفته شد می توان به حسگر هایی که قابلیت حسگری مواد خاص را داشته باشند دست یافت.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر توضیح داد: یکی از پیچیدگی های موجود در این طرح کنترل چینش و رفتار مواد در مقیاس کوچک بوده است که با این تحقیقات رفع شد.

وی با اشاره به فرایند توسعه این تحقیقات گفت: در صورت حمایت این طرح می توان حسگر های دیگری که قابلیت کاربرد در صنایع مختلف به خصوص محیط هایی بیولوژیکی و پزشکی دارند را فراوری کرد که در نتیجه میتواند هم حسگری بسیاری از سموم و مواد بیولوژیکی را امکان پذیر نموده و هم قیمت تمام شده بررسی را کاهش داد.

وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: استفاده از دانش روز جهان، کاربردی و صنعتی بودن، قابلیت فراوری با مواد بومی، قیمت تمام شده پایین نسبت به محصولات مشابه در بازار و کاربری ساده تر، از مزیت های این طرح به تعداد می رود.

سبحانی با اشاره به مزیت های این طرح گفت: بومی بودن مواد و دانش فنی، کاربری ساده، عدم احتیاج به تکنولوژی پیچیده برای ساخت، قیمت تمام شده پایین از مزیت های اجرای این طرح محسوب می شوند.

وی با اشاره به کاربرد های این حسگر رطوبتی گفت: مقدار گیری مقدار رطوبت نسبی هوا در محیط های مختف مانند گلخانه ها، بیمارستان ها، صنایع حساس به رطوبت مانند اکترونیک، مرغداری ها و ... کاربرد های این طرح به تعداد می فرایند.

لازم به ذکر است، استاد راهنمای این پروژه سعید پورمهدیان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به طراحی حسگر رطوبتی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به طراحی حسگر رطوبتی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید