موج دوم شیوع کرونا با بازار نفت چه می کند؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، هفته گذشته قیمت نفت در بازارهای جهانی به لطف عرضه کنترل شده و تقاضای بهبودیافته، به بالاترین میزان خود در چهار ماه اخیر رسید.

موج دوم شیوع کرونا با بازار نفت چه می کند؟

با این حال، گسترش پرشتاب ویروس کرونا در آمریکا و برخی دیگر از اقتصادهای مهم جهان از جمله هند و برزیل، می تواند بار دیگر فعالیت های اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده و اوضاع بازار نفت را بحرانی کند. اگرچه کارشناسان از مدت ها قبل درباره احتمال شکل گیری موج دوم شیوع ویروس کرونا هشدار داده بودند، اما حتی در آمریکا نیز شهفرایندان و مقامات بسکمک از ایالت ها در مقابل این موج غافلگیر شدند، به طوری که اخیراً یک متخصص بیماری های عفونی در مصاحبه با سی ان ان گفت که سرعت افزایش موارد ابتلا به بیماری کووید-19 در ایالت های تگزاس، آریزونا و فلوریدا به حدی است که گویی آخرالزمان فرا رسیده است.

لوئیس دیکسون، تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه ریستاد انرژی، در این خصوص می گوید: اینکه آمریکا هرروز رکورد جدیدی را در زمینه تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا ثبت می کند، برای بازار واقعاً تکان دهنده است. رکوردی که روز پنج شنبه در آمریکا به ثبت رسید باعث شد که سرعت رشد قیمت ها در بازار نفت کاهش یابد. اگر این فرایند ادامه پیدا کند، تقاضای نفت در آمریکا در معرض خطر قرار خواهد گرفت. به نظر می رسد که تنها به کمک محدودیت های جدید می توان شیوع ویروس کرونا در آمریکا را متوقف کرد و اگر محدودیت های جدید وضع شود، تقاضای نفت در آمریکا به شدت کاهش خواهد یافت.

اگرچه پیش بینی های متفاوتی درباره چشم انداز بازار نفت در ماه های آینده مطرح شده است، اما به طور کلی اغلب تحلیلگران پیش بینی می کنند که در ماه های باقی مانده از سال 2020 تقاضای نفت به صورت مستمر بهبود خواهد یافت. در میان تحلیلگران بازار نفت کمتر کسی عامل موج دوم شیوع ویروس کرونا را در زیربنای تحلیل های خود لحاظ می کند.

به عنوان مثال، تحلیلگران آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی می کنند میانگین تقاضای روزانه نفت در سال جاری میلادی 8.1 میلیون بشکه کمتر از رقم آن در سال گذشته خواهد بود که بخش عمده این کاهش تقاضا در سه ماهه دوم سال جاری اتفاق افتاده است. تقاضای جهانی نفت در ماه آوریل سقوط کرد، اما پس از آن رو به افزایش نهاد. تحلیلگران آژانس بین المللی انرژی معتقدند که تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی به سرعت افزایش خواهد یافت و در سال 2021 نیز شاهد افزایش میانگین تقاضای روزانه نفت در جهان به میزان 5.7 میلیون بشکه خواهیم بود.

اما کشیده شدن موج دوم شیوع ویروس کرونا به سایر کشورهای جهان (علاوه بر آمریکا، هند، برزیل و چند کشور دیگر) می تواند ضربه شدید دیگری را به بازار جهانی نفت وارد کرده و همه پیش بینی های امیدوارکننده ای که از بهبود مستمر تقاضای جهانی نفت سخن می گویند را نقش بر آب کند.

مؤسسه ریستاد انرژی که پیش از این میانگین تقاضای روزانه نفت در سال 2020 را 89 میلیون بشکه پیش بینی کرده بود، اخیراً در گزارشی هشدار داده است که در صورت بروز موج دوم شیوع ویروس کرونا در جهان، میانگین تقاضای روزانه نفت در سال جاری می تواند به 86.5 میلیون بشکه (2.5 میلیون بشکه تعدیل نسبت به پیش بینی قبلی) کاهش یابد. تحلیلگران این مؤسسه نروژی که در زمینه مشاوره، اطلاعات و تحقیقات انرژی فعالیت دارد، پیش بینی می کنند که اثرات موج دوم شیوع جهانی ویروس کرونا بر بازار نفت، در ماه های آگوست تا اکتبر (اواسط تابستان تا اواسط پاییز) احساس خواهد شد.

باید توجه داشته باشیم که آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا در جهان تنها یک مسئله فرضی نیست زیرا همین حالا در آمریکا و چند کشور دیگر شاهد این اتفاق هستیم؛ یا دست کم طبق گفته برخی کارشناسان، موج اول شیوع ویروس کرونا هنوز پایان نیافته است.

به نظر می رسد شدت اثر موج دوم شیوع ویروس کرونا بر بازار نفت در مقایسه با موج اول شیوع این ویروس کمتر خواهد بود، چرا که این بار اغلب دولت ها تمایل چندانی به وضع محدودیت های شدید اقتصادی و اعمال مقررات منع تردد از خود نشان نمی دهد. انتظار می رود که تعطیلی ها به صورت هدفمند باشد و این باعث می شود که مانند نیمه اول سال جاری میلادی شاهد سقوط آزاد تقاضای جهانی نفت نباشیم.

البته این بدان معنا نیست که موج دوم شیوع ویروس کرونا خطری برای بازار نفت نخواهد داشت. از آنجا که خوش بینی درباره استمرار فرایند بهبود تقاضا در بازار نفت طی دو ماه اخیر بر بازار حاکم شده است، توقف این فرایند بر اثر موج دوم شیوع ویروس کرونا در جهان می تواند ریسک های جدی برای بازار نفت به همراه داشته باشد. تحلیلگران مؤسسه ریستاد انرژی در این خصوص هشدار می دهند: هر مقدار کاهش غیرمنتظره تقاضای جهانی نفت، قیمت آن را به ورطه سقوط می کشاند؛ خواه یک سقوط سریع با شیب تند یا سقوطی طولانی و دردناک.

این شرایط یک بار دیگر ائتلاف نفتی موسوم به اوپک پلاس را بر سر دوراهی قرار می دهد. تمدید یک ماهه توافق کاهش تولید اعضای این ائتلاف نفتی در پایان ماه جاری میلادی (سه هفته آینده) منقضی خواهد شد. به موجب توافق قبلی، کشورهای اوپک پلاس تولید روزانه نفت خود را مجموعاً به میزان 9.7 میلیون بشکه کاهش داده اند که سیگنال های دریافتی از مقامات کشورهای این ائتلاف حاکی از این است که در ماه آینده میزان کاهش تولید به 7.7 میلیون بشکه در روز خواهد رسید و این به معنای بازگشت روزانه 2 میلیون بشکه نفت به بازار خواهد بود. در شرایطی که احتمال دارد بازار نفت بار دیگر با کاهش چشمگیر تقاضا روبرو شود، بازگشت این 2 میلیون بشکه نفت می تواند فشار بیشتری به قیمت ها وارد کند.

از طرفی تولیدکنندگان نفت به شدت مشتاق هستند که هرچه زودتر تولید نفت خود را به حالت عادی بازگردانند. همان طور که بانک آلمانی کومرتز بانک نیز اخیراً در یادداشتی تأکید کرده است، اوپک تا ابد تولید نفت خود را در سطحی پایین نگاه نخواهد داشت و از ماه آینده میلادی به دنبال افزایش تولید خواهد بود.

به طور کلی باید اذعان کرد که اگرچه قیمت نفت طی هفته های اخیر به دلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا و بر مبنای خوش بینی به آینده فرایندی صعودی را پیموده است، اما این فرایند می تواند به راحتی معکوس شود زیرا این احتمال وجود دارد که در آینده عرضه افزایش و تقاضا کاهش یابد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "موج دوم شیوع کرونا با بازار نفت چه می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موج دوم شیوع کرونا با بازار نفت چه می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید