نیمکره راست مغز در برابر نیمکره چپ مغز

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، آیا این نظریه را می دانید که افراد هنگام فکر کردن از مغز راست خود بیشتر استفاده می نمایند؟ آیا تعجب می کنید که چرا معروف است که مردم راست مغز متمایز و محبوب هستند؟ خوب، این مقاله سعی خواهد نمود به این سؤال پاسخ دهد.

نیمکره راست مغز در برابر نیمکره چپ مغز مغز یکی از مهم ترین اجزای سیستم عصبی و یکی از پیچیده ترین و قابل توجه ترین ارگان های بدن انسان است. وزن آن حدود 1.4 کیلوگرم است و حاوی صد میلیارد نورون یا سلول عصبی است. این عضو، به دو نیمکره تقسیم می گردد: نیمکره راست مغز و نیمکره چپ مغز، هر دو از نظر عملکردی که اجرا می نمایند، متفاوت هستند. نیمکره سمت راست، سمت چپ بدن را کنترل می نماید، در حالی که نیمکره سمت چپ، سمت راست بدن را کنترل می نماید. چپ دستی با نیمکره راست مغز مرتبط است، و محتمل است که مراکز زبان در سمت راست یا در هر دو طرف مغز واقع شوند.

ویژگی های نیمکره راست مغز

* بصری

* کلی نگر

* ابداع کردن

* تفکر

ویژگی های نیمکره چپ مغز

* منطقی

* ترتیب

* عقلانی

* تحلیلی

* هدف گرا

راست مغزی در مقایسه با چپ مغزی

اختلافات زیادی بین دو نیمکره مغز وجود دارد. طبیعت شخص به طور عمده بستگی به این دارد که کدام بخش از مغز او بر سیستم عصبی غالب است. نکات ذکر شده در زیر ده نقطه تمایز است که هر کدام بیانگر اختلاف برجسته بین نیمکره راست و چپ مغز است.

* نیمکره راست مغز بصری است، به این معنا که به وسیله احساسات راهنمایی می گردد، در حالی که مغز چپ تحلیلی است، به این معنی است که رویکرد منطقی نسبت به حل مسائل دارد.

* در حالی که مغز راست موجب اتصال جانبی بین اطلاعات مشتق شده می گردد، مغز چپ باعث استنتاج قاطعانه از اطلاعات مشتق شده می گردد.

* مغز راست بصری است، با تمرکز بر موسیقی و الگو، در حالی که مغز چپ کلامی است، و بر کلمات، اعداد و نمادها تأکید دارد.

* افراد راست مغز با فرمول های ریاضی و کلمات مبارزه می نمایند، در حالی که افراد چپ مغز در حفظ فرمول های ریاضی بسیار خوب هستند و بعلاوه بسیار خوب آنها را بیان می نمایند.

* در افراد راست مغز، مهارت های سازمان یافتگی بسیار ضعیف است. از سوی دیگر، افرادی که چپ مغز هستند بسیار سازمان یافته اند.

* افرادی که راست مغز هستند به جزئیات دقیق توجه نمی نمایند، اما افرادی که چپ مغز هستند بر روی هر جزئیات دقیقی تمرکز می نمایند.

* هنگامی که مونتاژ یک چیز خاص را می خواهید، افراد راست مغز بدون احتیاج به خواندن دستورالعمل، به سرعت کار خواهند کرد. در مقابل، افراد چپ به دقت دستورالعمل را مطالعه می نمایند و سپس آغاز به کار می نمایند.

* وقتی افراد راست مغز ارتباط برقرار می نمایند، حرکات بسیاری را با دستان خود انجام می دهند. برخلاف اینها، افرادی که چپ مغز هستند، به ندرت هنگام برقراری ارتباط از حرکات استفاده می نمایند.

* مغز راست برای چگونگی گفتن چیزی طراحی شده است تا گوش دادن، در حالی که مغز چپ برای گوش دادن به آن چه که گفته می گردد طراحی شده است.

* اگر چه افراد راست مغز چیزی را بدون علت تصدیق نمی نمایند، آنها تمایل دارند قوانین را بپرسند. از سوی دیگر، افراد چپ مغز هرگز قوانین را نمی پرسند، در عوض به راحتی آنها را می پذیرند.

* افرادی که از غالبیت نیمکره راست مغز برخوردار هستند، در الویت بندی کارها دچار مشکل می شوند و در آخرین لحظات کارها را با عجله انجام می دهند، در حالی که افراد با غالبیت مغز چپ، با برنامه ریزی آشنا هستند، به همین علت پیش از موعد، آماده شده اند.

فرآیند تقسیم مغز انسان بر اساس مکانیزم ساختاری، به عنوان تخصص ویژه نیمکره شناسی، شناخته می گردد. مطالعات نشان می دهد که افراد راست مغز در زمینه های ورزشی، کارآفرینی، موسیقی و غیره فزونی دارند، در حالی که افرادی که افراد چپ مغز در قانون، حسابداری و غیره فزونی دارند.

آیا تا کنون با کسی در خصوص این که ساختار فکری هر شخص چگونه معین می گردد، بحث نموده اید؟ فهرست شلوغی وجود دارد وقتی که نام افراد مشهور راست مغز را می شنوید. آغاز به فکر کردن با خود می کنید که چه چیزی باعث می گردد مثل آنها بشوید یا نشوید. ظهور چنین اندیشه هایی به سادگی اعلام می نماید که کدام قسمت مغز، ترجیحات فکری شما را واقعاً برآورده می نماید. مطالعات نشان می دهد که افراد راست مغز در زمینه های ورزشی، کارآفرینی، موسیقی و غیره فزونی دارند، در حالی که افرادی که افراد چپ مغز در قانون، حسابداری و غیره فزونی دارند. این نکته ای است که همه چیز درباره آن است. همان طور که گفته شد مغز انسان از وسط به دو قسمت به نام مغز چپ و مغز راست تقسیم می گردد. طبقه بندی نظری فکر پیشنهاد می نماید که این دو طرف مغز، دو حالت تفکر را کنترل می نمایند. بنابراین، این نظریه بر روی واقعیت جالبی در خصوص سیستم عصبی کار می نماید که همان طور که گفته شد سمت راست مغز ما سمت چپ بدن ما را کنترل می نماید و بر عکس.

آمارها نشان می دهند که نیمی از جمعیت روی زمین، افراد راست مغز هستند. بنابراین اکنون می توانید شاد باشید، زیرا ممکن است جزو آنها باشید. اما چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا شما یک فرد راست یا چپ مغز هستید؟ در اینجا جزئیات بیشتر از قبل برای شما در خصوص ویژگی های مغز راست و مقایسه آنها با ویژگی های مغز چپ آورده شده است.

* افراد راست مغز در حفظ، یادگیری و در بصری فکر کردن، تصاویر صوتی و هنرهای تجسمی خوب هستند. آنها یک رویکرد بسیار تصادفی و خلاقانه جهت یادگیری دارند و چندین بار، افکار را به شیوه ای کد گذاری نموده اند.

* هنگامی که این افراد با شما صحبت می نمایند، آنها یک حرکت مغزی را از یک قسمت به سمت دیگر انجام می دهند. آنها در حالی که به شما نگاه می نمایند گوش می دهند و زمانی که آنها باید به سؤال پاسخ دهند، نگاهشان را قطع می نمایند. در تمام مراحل، آنها به طور مداوم از شرایط مطلع هستند.

* آنها بسیار خلاق، بازیگوش، کلی نگر، ورزشی، هنری، هوادار صنایع دستی، کارآفرین، به نوعی احساسی، فکر گرا، با انگیزه، نمادین و اهل موسیقی هستند. این ها ویژگی های قابل توجهی هستند که شما برای درک تفاوت های آنها می توانید بهره ببرید.

* آنها تصمیم گیرندگان شهودی هستند و گاهی به اشتباه می افتند. آنها نمی توانند آنچه را که احساس می نمایند و قبل از اینکه یک موضوع را کامل نمایند شرح دهند، چون افکار تصادفی آنها به سمت یک موضوع دیگر حرکت می نماید. متأسفانه زبان آنها همچنان در حال حرف زدن است. و این باعث مسائلی هر چند ناخواسته می گردد.

حالا که خصوصیات مغز راست را خواندید، برای کسانی که فکر می نمایند، ویژگی های یک مغز چپ را دارند، در اینجا مجدداً چند ویژگی آورده شده است تا شما بتوانید طرف دیگر قضیه را هم ببینید.

* افراد چپ مغز در رویکرد بسیار تحلیلگر و منطقی هستند.

* در ریاضیات، این افراد در حفظ فرمول ها خوب هستند و می توانند دقیقا آنها را بیان نمایند.

* آنها کلامی هستند، بعلاوه بر کلمات، علامت ها و اعداد زیاد تأکید دارند.

* آنها در انجام کارها بسیار مرحله ای هستند، ترجیح می دهند به مرحله ای برسند و دستورالعمل های دقیق تری را دنبال نمایند تا این که با سرعت به نتیجه گیری برسند.

* بعلاوه گاهی اوقات افراد چپ مغز شوخ طبعی کمتری دارند. آنها به سختی قادر به آوردن لبخند روی صورت شما خواهند بود.

این تفاوت اصلی بین افراد راست مغز و چپ مغز و رفتار آنها است. مطالعات قبلی، علوم اعصاب را آنالیز نموده اند تا نقش رفتاری سیستم عصبی در علوم پزشکی را درک نمایند.

برخی از افراد راست مغز دارای توانایی های هنری خوب مانند نقاشی، حرکات موزون، آواز خواندن، نوشتن، شعر و غیره هستند و برخی از آنها می توانند مسائل و مسئله ها را به راحتی آب خوردن، حل نمایند. در اینجا فهرستی از برخی از افراد معروف و مشهور که دارای نشانه های راست مغزی بودند، آورده شده است.

* سر ایزاک نیوتن

* ارسطو

* آلبرت انیشتین

* لئوناردو داوینچی

* جوناس سلک

* توماس آلوا ادیسون

* گالیلو گالیله

* سقراط

* بیل گیتس

* بنجامین فرانکلین

* استیون اسپیلبرگ

* الکساندر گراهام بل

* توماس جفرسون

* آبراهام لینکولن

* پابلو پیکاسو

تصمیم گیری درمورد قرار دادن افراد در دسته افراد راست مغز یا چپ مغز، هنوز کاملاً قطعی نیست. شناخته شده است که 10 تا 12 درصد از جمعیت انسانی چپ مغز هستند، بنابراین جمعیت به جای مانده، در دسته افرادی که از مغز راست خود استفاده می نمایند، قرار می گیرند.

منبع: فاطمه رنگوالا - سایت بادی تومی

منبع: راسخون

به "نیمکره راست مغز در برابر نیمکره چپ مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمکره راست مغز در برابر نیمکره چپ مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید