هشدار برف و باران و سیلاب ناگهانی در 27 استان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تویسم آنلاین :سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران، لغزندگی جاده ها،احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و احتمال آبگرفتگی محلی در 27 استان و بعلاوه وزش باد و افزایش ارتفاع موج تا دو متر در سواحل جنوبی کشور هشدار داد.

هشدار برف و باران و سیلاب ناگهانی در 27 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از تداوم فعالیت سامانه بارشی و نفوذ سامانه بارشی نو و بارش باران و برف، کولاک، پدیده مه، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و کاهش محسوس دما از یکشنبه تا چهارشنبه (4 تا 7 دی) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، زنجان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، نیمه شرقی هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب شرق سیستان و بلوچستان، سمنان، تهران، البرز و قزوین، دوشنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و ارتفاعات سمنان، تهران، البرز و قزوین پیش بینی می گردد.

روز سه شنبه نیز در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خوزستان، جنوب ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، نیمه غربی فارس، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، غرب اصفهان، ارتفاعات سمنان و ارتفاعات شرقی تهران و چهارشنبه در خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب لرستان، جنوب ایلام، یزد، قم، جنوب مرکزی، خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره جوی یخ زدگی، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، اختلال در تردد، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، احتمال ریزش سنگ در جاده های کوهستانی، احتمال تاخیر در پرواز، احتمال تنش دمایی در باغات و مزارع، افت فشار گاز، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و احتمال آبگرفتگی محلی و محدود در معابر پیش بینی می گردد.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب ، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در هنگام مسافرت با خودرو، تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از سرما و یخبندان، اجتناب از فعالیت های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، آمادگی شهرداری و سازمان های امدادی برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در جاده ها، لایروبی کانال ها و آب روها و مدیریت در مصرف انرژی به ویژه گاز را توصیه می نماید.

این سازمان بعلاوه با صدور هشدار زرد رنگ دیگری از وزش باد توام با افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی تا 1 تا 1.5متر و در منطقه ها دور از ساحل تا 2 متر از یکشنبه تا آدینه (4 تا 9 دی) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه درمنطقه ها مرکزی و شرقی خلیج فارس، دوشنبه در منطقه ها مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز، چهارشنبه در خلیج فارس و تنگه هرمز و نیمه غربی دریای عمان و آدینه در خلیج فارس و دریای عمان پیش بینی می گردد.

در اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی دور از انظار نیست.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب و مخاطره، خودداری از ترددهای دریایی به ویژه تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، ممنوعیت شنا، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت احتمالی، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت های دریایی را توصیه می نماید.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم برای مواجهه با پدیده ای جوی را داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: توریسم آنلاین

به "هشدار برف و باران و سیلاب ناگهانی در 27 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار برف و باران و سیلاب ناگهانی در 27 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید