واکسن روسی اسپوتنیک لایت در ایران به ثبت رسید

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، ایرنا نوشت: صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه امروز چهارشنبه بیان کرد که واکسن روسی کرونا موسوم به اسپوتنیک لایت از سوی جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسید.

واکسن روسی اسپوتنیک لایت در ایران به ثبت رسید

به گزارش بیانیه صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که در وبسایت آن منتشر شده است ایران که بهمن سال گذشته اسپوتنیک وی را ثبت نموده بود واکسن اسپوتنیک لایت را هم تایید و ثبت کرد.

اسپوتنیک لایت اولین جزء واکسن اسپوتنیک وی محسوب می گردد.

این صندوق هدف از استفاده از واکسن های های یک مرحله ای را تسریع در واکسیناسیون مردم و ایجاد سریعتر ایمنی جمعی اسم کرد.

نشریه پیشرو پزشکی لانست (The Lancet) نتایج مطالعه بر روی اسپوتنیک لایت، در میان 40 هزار سالمند در آرژانتین را رونمایی کرد. این واکسن اثربخشی بین 78.6-83.7 درصدی در مقابل کووید را نشان داد که به طور قابل توجهی بالاتر از بیشتر واکسن های 2 جزئی است.

مراحل اول و دوم آزمایش بالینی واکسن ضدکرونای اسپوتنیک لایت در اوایل ماه ژانویه امسال میلادی با مجوز رسمی وزارت بهداشت روسیه شروع شد و مرکز ویروس شناسی گااقتصادیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه، این آزمایش ها را برعهده داشت.

کریل دمیتریف رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه (دست اندر کار تامین اقتصادی طرح فراوری واکسن اسپوتنیک وی) پیشتر اعلام نموده بود که اسپوتنیک لایت نوع نو واکسن اسپوتنیک وی بیشتر به کشورهای دیگر عرضه خواهد شد.

درخواست سفیر ایران برای ثبت واکسن اسپوتنیک لایت

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه اوایل ماه جاری با بیان اینکه واکسن اسپوتنیک وی از دو جزء تشکیل شده است که فراوری جزء دوم مشکلاتی دارد و روس ها از روی جزء اول واکسنی را به نام اسپوتنیک لایت ساختند و 80 درصد مصونیت دارد ،اضافه کرد: مدتی است که طرف های روسی اصرار می نمایند که واکسن لایت را در ایران ثبت بکنید و بنابراین از وزارت بهداشت خواسته بود که هر چه سریعتر برای ثبت این واکسن مشخص تکلیف کند.

جلالی تاکید نمود: آنچه در ایران به اسم فراوری مشترک انجام می گردد، تحت لیسانس روسیه است و قراردادها به گونه ای است که شرکت ها زیر نظر روسیه باید اینها را به فروش برسانند. بنابراین درخوست ما این است که وزارت بهداشت در حداقل زمان برای ثبت اسپوتنیک لایت مشخص تکلیف کند و اگر مورد پذیرش هست و حتی شرکت داخلی ما هم در حال فراوری آن است، زودتر تصمیم گیری گردد.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "واکسن روسی اسپوتنیک لایت در ایران به ثبت رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن روسی اسپوتنیک لایت در ایران به ثبت رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید