واکسیناسیون بیش از 280 هزار رأس دام علیه بیماری های مشترک انسان و دام

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، 287 هزار و 712 رأس دام سبک و سنگین در سه ماه نخست امسال علیه بیماری های مشترک انسان و دام در خراسان جنوبی واکسینه شدند.

واکسیناسیون بیش از 280 هزار رأس دام علیه بیماری های مشترک انسان و دام

به گزارش از، بخشی ، معاون سلامت دامپزشکی استان گفت: 287 هزار و 712 دام برای پیشگیری از بیماری هایی از جمله شاربن، بروسلوز (تب مالت) و هاری واکسینه شدند.

او با بیان اینکه در این مدت مورد خاصی از بروز بیماری های مشترک گزارش نشده است، افزود: در قالب برنامه های پایش و مراقبت از بیماری های دامی و مشترک تعداد 6 نفر شتر و 21 راس گوسفند و بز در اثر بیماری بروسلوز شناسایی و از چرخه تولید حذف شده است.

معاون سلامت دامپزشکی استان گفت: در این مدت با توجه به هدفمند سازی بعضی واکسن های دامی در بعضی شهرستان های استان برنامه مراقبت فعال از بیماری در جریان بوده که در راستای پایش و مراقبت از بیماری های مشترک تعداد 47 هزار و 61 راس انواع دام سبک و سنگین در قالب هزار و 352 برنامه بازدید مورد معاینه قرار گرفته است.

بخشی استفاده از گوشت و فرآورده های حیوانی خارج از ضوابط و دستورالعمل های بهداشتی، نگهداری غیر اصولی از حیوانات به نام حیوان خانگی یا حیوانات مزرعه و حمله حیوانات وحشی یا اهلی آلوده به بیماری را از عوامل انتقال بیماری های مشترک از حیوان به انسان برشمرد.

او ابراز امیدواری کرد: با بالا رفتن سطح آگاهی های بهداشتی مردم و رعایت اصول پیشگیری و مراقبتی از بیماری ها بخصوص بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان، شاهد کاهش اندازه بروز بیماری های مشترک و سایر بیماری های واگیر دام و طیور باشیم.

تا به امروز بیش از 830 مورد بیماری مشترک بین انسان و حیوان و طیور شناسایی شده است.

ک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "واکسیناسیون بیش از 280 هزار رأس دام علیه بیماری های مشترک انسان و دام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون بیش از 280 هزار رأس دام علیه بیماری های مشترک انسان و دام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید