36 دیتابیس فاقد هویت شناسایی شد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، طبق نخستین گزارش مرکز ماهر از رصد بانک های اطلاعاتی، 36 پایگاه داده فاقد احراز هویت شناسایی و مشخصات و اطلاعات آنها تحلیل شده است و مالکان این پایگاه های داده موظفند در اسرع وقت نسبت به از دسترس خارج کردن آن ها اقدام نمایند، در غیر این صورت به مراجع قضایی جهت پی گیری بعدی معرفی خواهند شد.

36 دیتابیس فاقد هویت شناسایی شد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر انتشار اطلاعات کاربران ایرانی تلگرام به دلیل استفاده از نسخه های غیررسمی تلگرام، علی رغم هشدارهای کارشناسان به عدم امنیت این پیغام رسان ها منتشر شد. پس از این اتفاق، اعلام شد یکی از فروشگاه های آنلاین فروش اپلیکیشن ، دچار مشکل مشابه شده و اطلاعات پنج میلیون از کاربرانش فاش شده است. این موضوع واکنش کاربران ایرانی را به دنبال داشت با این دغدغه که فاش شدن اطلاعات چه تبعاتی می تواند داشته باشد.

در واکنش به این رویدادها، مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای رایانه ای) زیرمجموعه سازمان فناوری اطلاعات، بیانیه ای را درخصوص افشای اطلاعات گسترده در روزهای گذشته منتشر و خاطرنشان کرد با شروع رصد جهت کشف بانک های اطلاعاتی حفاظت نشده از روز 12 فروردین، به صاحبان آنها هشدار داده خواهد شد و در صورتی که ظرف مدت 48 ساعت، همچنان مشکل به قوت خود باقی باشد، به منظور حفظ داده ها و حفاظت از حریم خصوص شهروندان، به مراجع قضایی معرفی می گردد.

اکنون مرکز ماهر در توییتر اعلام نموده است: در راستای برنامه از قبل اعلام شده مرکز ماهر جهت رصد بانک های اطلاعاتی، نخستین گزارش این رصدها شامل 36 پایگاه داده Elasticsearch فاقد احراز هویت شناسایی شده و تعیینات و اطلاعات آنها تحلیل شده است. این پایگاه داده ها مجموعا حاوی 16.853.217 رکورد اطلاعاتی بوده اند که اطلاع رسانی به مالکان آن ها شروع شده است. چنانچه مالک پایگاه داده تعیین نباشد اطلاع رسانی به میزبان پایگاه داده انجام می گردد.

طبق اعلام مرکز ماهر، مالکان این پایگاه های داده موظفند در اسرع وقت نسبت به از دسترس خارج کردن آن ها اقدام نمایند. رصد بعدی این پایگاه ها در تاریخ 16 فروردین انجام خواهد شد و مواردی که تا آن موقع جمع آوری نشده باشند، به مراجع قضایی جهت پی گیری بعدی معرفی خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "36 دیتابیس فاقد هویت شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "36 دیتابیس فاقد هویت شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید