آشنایی با برترین کتاب های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، در این مقاله منحصرا می خواهیم در خصوص کتاب های ایرانی که احتیاج است حداقل یک بار آن ها را بخوانید، صحبت کنیم.

آشنایی با برترین کتاب های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند

دنیا امروز و مردمان کمتر از هر زمان دیگری در پی خواندن کتاب و شناخت دنیا نشان هستند. در واقع با داشتن تلفن همراه و ایجاد ارتباط از راه دور با انسان های مختلف فضای مجازی، باعث شده است اکثریت آدم ها به جای آنکه با خواندن کتاب های مختلف خود را بیشتر بشناسند، در پی شناخته غیر باشند. برای مثال در اینستاگرام افراد بیشتر در حال دنبال کردن زندگی شخصی انسان های معروف و کسانی هستند در پی درست کردن حاشیه اند و در واقع آن قدر هر روز به وسیله اطلاعات نو زندگی افراد مختلف و موارد سرگرم نماینده بمباران می شوند که دیگر جای برای خواندن کتاب و شناخت دنیا برایشان باقی نمی ماند؛ اما اگر شما از معدود انسان هایی هستید که به خواندن کتاب شناخت خود و شناخت دنیا علاقه دارید، بهتر است از نویسندگان داخلی و نویسندگان بزرگ ایرانی در سده های پیشین یاری بگیرید و با خواندن کتاب های آن ها کمی بیشتر احساس زنده بودن کنید. در این مقاله منحصرا می خواهیم در خصوص کتاب های ایرانی که احتیاج است حداقل یک بار آن ها را بخوانید، صحبت کنیم. گوشه ای از این کتابها را در ادامه معرفی خواهیم کرد. هرچند با تنها چند صفحه نمی گردد بزرگی و عظمت نویسندگان و ادیبان ایرانی را به خوبی نمایش داد، سعی می کنیم در حد توان به ادبیات غنی ایران ادای دینی نموده باشیم.

کدام سبک کتاب ها را بیشتر دوست دارید

برای آنکه بدانید چه کتاب هایی را باید بخوانید، ابتدا باید خود را بیشتر بشناسید و بتوانید بگویید که کدام سبک از کتاب ها بیشتر به شخصیت شما نزدیک است. بعضی افراد روحیه ای لطیف دارند و با شعر بیشتر ارتباط برقرار می نمایند و بعضی دیگر ترجیح می دهند نثرهای راحت و به دور از پیچیده گویی را بخوانند. بعضی دیگر هم ترجیح می دهند تنها داستان های آموزنده را بخوانند. ابتدا باید مشخص کنید کدام یک از این موارد شما را بیشتر تغییر به خواندن می­ کند. بنابراین بهتر است به وسیله این مطلب با سبک های مختلف کتاب ها آشنا شوید.

گنجینه های شعر پارسی

همان طور که می دانید ایران یکی از غنی ترین گنجینه های شعر را در سراسر دنیا داشته است. گوته در خصوص شعر و ادبیات فارسی می­ گوید که ایران یکی از چهار رکن ادبیات بشر است. شعر پارسی با داشتن کسانی چون سعدی، فردوسی، حافظ، مولانا، نظامی و بسیاری از شاعر این عصر حاضر که به شاعران معاصر معروف هستند، مانند استاد سهراب سپهری گنجینه ای غنی برای علاقه مندان به شعر در خود دارد.

شاهنامه

شاهنامه از مجذوب کننده ترین آثار فردوسی تقریبا تمام ما داستان هایی از شاهنامه را در کتاب های ادبیات خوانده ایم؛ به عنوان مثال، یک نمونه از آن داستان رستم و سهراب است. اما شاهنامه در این داستان خلاصه نمی گردد و داستان های بی بدیل شاهنامه آن چنان مجذوب کننده سراییده شده اند که این کتاب را به یکی از برترین های کتاب دنیا تبدیل می نمایند.

محمود دولت آبادی و کتاب کلیدر

کلیدر از دیگر رمان های ارزنده ایرانی از مجموعه آثار و رمان های محمود دولت آبادی است که ارزش خواندن دارد و این کتاب شما را با چم و خم دنیای مالداران در مقایسه با دنیای افراد فقیر روبه رو می نماید. در این کتاب گل محمد نماد مقابله با مالداران سنگدل است که بازمانده ای از دنیا برده داری را هنوز در ایران حفظ کردند. این داستان واقعی و آمیخته با کس اغراق آمیز نویسنده عطر و بوی کوه های کلیدر و استقامت مردمانش را به همراه دارد.

هشت کتاب سهراب

اگر علاقه مند به خواندن اشعار روشنفکران هستید، شما را دعوت می کنم به مجموعه بی نظیر سهراب به نام هشت کتاب سری بزنید و دنیا درون فکر سهراب را چند روزی زندگی کنید. فرایند پیشفراینده زندگی سهراب در این هشت دفتر به خوبی نمایان شده. دفتر اول با نام مرگ رنگ، دفتری است که با سیاهی قیر غم آغاز می گردد و با سبز شدن این غم به اتمام می رسد. دفتر دوم به خواب های سهراب مربوط می گردد دفتر سوم آواز آفتاب نام دارد به شرق اندوه می رسیم در این دفتر اندوه دو جهت دارد در واقع می گردد اندوه را از دو جهت آنالیز کرد؛ یکی شرق و یکی غرب. با آغاز چهار دفتر دیگر آغاز هیچ ملایم به چشم می خورد. در واقع سهراب در تمام طول عمری که این هشت کتاب نهاده است، رد پای سیاه مرگ را در کنار خود حس می نماید و به پوچی دنیا می اندیشد و این پوچی زمانی برایش ملایم می گردد که می ایستد و تنها نگاه می نماید. سهراب دریافت که با مفهوم پوچ دنیا کاری به جز نگاه نمی گردد کرد. هشت کتاب یکی از ارزشمندترین گنجینه هایی است که شعر فارسی آن را به همراه دارد.

رمان بوف کور صادق راهنمایی

صادق راهنمایی برترین داستان نویس ایرانی معاصر و با داشتن کتاب هایی بدون سانسور جایگاه ویژه ای در ادبیات فارسی ایران دارد. راهنمایی در تهران و هشت سالگی تصمیم به ترک دنیا گرفت و خود از این دنیا جدا کرد ؛ اما ارزشمند بودن بوف کور مشخصات به این علت نبوده و این اثر جاودانه ترین و زنده ترین اثر صادق راهنمایی بوده که تا امروز خوانندگان آن از قلم بی نظیر و اسرار آمیز صادق راهنمایی به وجد می آیند. بوف کور یکی از کتاب هایی است که اگر علاقه به خواندن رمان اسرار آمیز داشته باشید، می تواند شما را متحیر کند. برای دانلود کتابهای صادق راهنمایی کلیک کنید.

قهوه سرد آقای نویسنده اثر روزبه مشخص

این کتاب یکی از نوترین کتاب هایی است که به سرعت سیر صعودی خود را طی کرد و به چاپ شصتم رسید. کتاب قهوه سرد آقای نویسنده داستان یک نویسنده به نام آرمان که عاشق یک دختر روزنامه نگار شده است. این کتاب با داشتن نکاتی برای آموزش نویسندگی و رمان نویسی جدا از داستانی و هیجانی بودند، می تواند نکاتی را به شما آموزش دهد. شاید درخشان ترین جمله این کتاب این باشد:

خطرناک تر از کسانی که هیچ کتابی نخوانده اند، کسانی هستند که فقط چند کتاب خوانده اند.

اینجا فقط گوشه ای از کتاب هایی که ارزش خواندن دارند، برایتان به نمایش گذاشته شده. افراد مختلف سلیقه های مختلفی هم دارند. پس بهتر است است به انتخاب خودتان و با خواندن خلاصه هر داستان، کتاب موردعلاقه خود را انتخاب کنید.

منبع: کجارو

به "آشنایی با برترین کتاب های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با برترین کتاب های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید