ازدواج سفید چیست و چه جایگاهی در قانون ایران دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، خبرنگاران- همه ما با عبارت های ازدواج دائم و ازدواج موقت آشنا هستیم و کم و بیش از احکام شرعی و قانونی آن ها اطلاع داریم؛ اما در چند سال اخیر گاه عبارت ازدواج سفید هم به گوشمان خورده است. ممکن است چیز هایی درباره آن شنیده باشیم؛ اما به راستی ازدواج سفید چیست و چه جایگاهی در قانون ایران دارد؟

ازدواج سفید چیست و چه جایگاهی در قانون ایران دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه؛ ضروری است بدانید که چنین پیوندی بر خلاف ازدواج دائم و موقت نه در شرع، نه در عرف و نه در قانون ما جایی ندارد؛ زیرا دختر و پسر بدون برگزاری مراسم عقد قانونی و شرعی، زیر یک سقف می فرایند. به همین دلیل چنین ازدواجی مورد حمایت قانون ما نیست. در مورد تاریخچه ازدواج سفید ضروری است به نظام اجتماعی و تشکیلاتی کشور های غربی رجوع کرد. جایی که در سال های اخیر شروع و برقراری پیوند عاطفی و زناشویی در ساختاری خارج از مباحث حقوقی و سنت های مرسوم ترویج پیدا کرده است و مقوله ازدواج غیر رسمی و غیر حقوقی از جایگاه خاصی برخوردار شده است، به طوری که این پدیده به شدت در این کشور ها مرسوم شده است و روز به روز هم به تعداد کسانی که این سبک از ازدواج را برای شروع زندگی مشترک خود انتخاب می کنند، افزوده می شود.

ازدواج سفید برای اولین بار در ایالات متحده امریکا و زیر پرچم جنبشی به نام آزادی زنان پایه ریزی شد. اگرچه جنبش آزادی زنان با هدف و نیت توسعه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و …کشور و تحقق مفهوم عدالت در همه ابعاد برای زنان شکل گرفت، سال ها بعد این جنبش به نام انقلاب جنسی دربین کارشناسان معرفی گشت و ابعاد عدالت جویانه و ضد تبعیض آن در بین زنان جای خود را به ناهنجاری ها، رفتار های نامتعارف و ابتذال محور داد. درست است که ماهیت و هدف جنبش آزادی زنان دارای ارزشمندی های زیادی برای جامعه ایالات متحده امریکا بود؛ ولی نمی توان از ناهنجاری ها و سنت شکنی های غیر اخلاقی آن چشم پوشی کرد.

همان طور که اشاره شد، ازدواج سفید از آمریکا شروع شد و به تدریج در جوامع غربی گسترش پیدا کرد؛ اما در سال های اخیر در جامعه ایران هم این سبک از ازدواج کم و بیش دیده شده است و بعضی از افراد به دلایل مختلف مانند مسائل اقتصادی، بالا رفتن سن ازدواج، محک زدن رابطه، اعتقاد نداشتن به ازدواج سنتی و مرسوم، نداشتن مسئولیت و تعهد نسبت به طرف مقابل و بسیاری مسائل دیگر به این نوع از ازدواج گرایش پیدا کرده اند. به همین دلیل ضروری است ابعاد قانونی و حقوقی این ازدواج را در بستر جامعه ایرانی بررسی کنیم.

ازدواج سفید چیست؟

برای تعریف ازدواج سفید ضروری است ابتدا ازدواج صحیح را از منظر قانونی تعریف کنیم. به موجب ماده 1062 قانون مدنی ازدواج واقع می شود به ایجاب و قبول به الفاظی که صریحاً دلالت بر قصد ازدواج نماید. بنابراین ازدواج سفید که به موجب آن طرفین بدون قصد ازدواج باهم هستند، وجاهت قانونی ندارد. باید توجه داشت علی رغم اینکه ازدواج سفید در قوانین ما صراحتاً جرم انگاری نشده است، همان گونه که اشاره شد مطابق با حقوق کشور ما زندگی دو نفر در کنار هم تنها در قالب عقد نکاح و طبق شروط پیش بینی شده در آن صحیح قلمداد می شود.

لازم به ذکر است که منظور از ازدواج صحیح صرفاً ازدواجی نیست که ثبت شده باشد؛ بلکه ممکن است ازدواجی به صورت غیر رسمی اجرا شده باشد؛ یعنی ثبت نشده باشد. آن چه در این نوع از ازدواج ها اهمیت دارد و آن را از ازدواج سفید متمایز می کند، این است که چنین ازدواج هایی اگرچه ثبت نمی شوند، با رعایت مسائل شرعی صورت می گیرند؛ یعنی شرعًا چنین ازدواجی صحیح تلقی می شود.

با توجه به تعریف قانون از ازدواج صحیح اگر بخواهیم ازدواج سفید را به صورت ساده تعریف کنیم، می توانیم بگوییم که ازدواج سفید شروع و تشکیل پیوند زناشویی بین یک زن و مرد بدون لحاظ چارچوب قانونی، حقوقی، شرعی و عرفی است. دکتر امیدعلی احمدی، جامعه شناس در تعریف اینکه ازدواج سفید چیست، می گوید: در این ازدواج که در غرب رایج است و به معنای هم باشی نیز شناخته می شود، پیوندی به مدت زمان نامعلوم بین دو فرد برقرار می شود که فاقد مشروعیت اجتماعی و حقوقی است.

در واقع زن و مرد در ازدواج سفید بدون ثبت رسمی و قانونی ازدواج و بدون گذراندن آداب و رسوم مرسوم یک ازدواج رسمی و بدون در نظر دریافت مسائل شرع زندگی شان را زیر یک سقف شروع می کنند. طبعاً در چنین ارتباطی طرفین تعهد قانونی و شرعی نسبت به یکدیگر ندارند و نمی توانند مدعی حق و حقوقی نسبت به هم باشند. در واقع یکی از عوامل گرایش افراد به ازدواج سفید همین تعهد نداشتن طرفین نسبت به یکدیگر است. با این اوصاف متوجه می شویم که ازدواج سفید پدیده ای غیر قانونی، غیر رسمی، غیر شرعی و خلاف آداب و رسوم حاکم بر جامعه است و در دنباله آن مجموعه ای از ناهنجاری های اخلاقی و اجتماعی را به دنبال دارد.

آیا ازدواج سفید جرم است؟

همان طور که می دانید ازدواج به معنای توافق دو جنس مخالف برای شروع زندگی مشترک و در چهارچوب قانون کشوری است که این اقدام در آن انجام می شود. اولین شرط ازدواج کردن رعایت قانون است و ازدواج بدون لحاظ شرایط قانونی ـ و در کشور ما شرعی ـ موجب حلال شدن زوجین نسبت به یکدیگر نخواهد شد. ازدواج سفید در قوانین ایران به رسمیت شناخته نشده است؛ بنابراین اگر ثابت شود که 2 نفر به این شکل با هم وارد رابطه شده اند، چنین رابطه ای با عنوان رابطه نامشروع و زنا مورد بررسی قرار می گیرد.

به موجب ماده 221 قانون مجازات اسلامی زنا عبارت است از مباشرت جنسی مرد و زنی که رابطه زوجیت بین آن ها نبوده است. از آن جایی که ازدواج سفید در قانون ما با عنوان رابطه زوجیت مطرح نیست؛ بنابراین چنین رابطه ای اگر اثبات شود، می تواند با عنوان زنا مورد بررسی قرار بگیرد و برای طرفین آن مجازات تعیین نمود. همچنین اگر یکی از طرفین یا هر دوی آن ها متاهل باشند و در چنین رابطه ای قرار بگیرند، به مجازات سنگین تر؛ یعنی رجم یا سنگ سار محکوم می شوند.

فرزندان حاصل از ازدواج سفید

از لحاظ قانونی و شرعی رابطه ای که خارج از شرع و قانون باشد، مورد پذیرش نیست. ازدواج سفید هم یک رابطه نامشروع و غیر قانونی است و در صورت اثبات در حکم زنا خواهد بود و فرزند حاصل از این رابطه نیز نامشروع تلقی می شود. به موجب ماده 1167 قانون مدنی نسب نامشروع به رسمیت شناخته نشده است و طفل ناشی از رابطه آزاد زن و مرد به زانی ملحق نمی شود.

توجه به این نکته ضروری است که قانون ثبت احوال ایران که در سال 1355 به تصویب رسید و اجرایی شد، در بند الف ماده 1 صدور شناسنامه برای فرزندان متولد ایران از پدر ایرانی را یکی از وظایف سازمان ثبت احوال کشور تعیین کرده است. در متن قانون مذکور هیچ تفاوتی بین فرزند حاصل از رابطه نامشروع و سایر فرزندان قائل نشده است و دریافت شناسنامه برای طفل نامشروع از وظایف پدر است.

تبصره ذیل ماده 16 همان قانون اشعار می دارد، اگر ازدواج پدر و مادر ثبت نشده باشد، اعلام تولد طفل باید توسط پدر و مادر انجام شود. اگر امکان مراجعه هر دو والدین و توافق آن ها در اعلام ولادت نباشد، با مراجعه هرکدام از والدین و با قید نام کوچک شناسنامه صادر می شود. اگر در این حالت مراجعه کننده مادر طفل باشد، نام خانوادگی مادر به او اختصاص می یابد؛ یعنی نام خانوادگی مادر با قید نام پدر در شناسنامه روی طفل گذارده خواهد شد.

گاه ممکن است زانی با انکار رابطه نامشروع نفی نسب فرزند نامشروع را مدعی شود. در این حالت مادر طفل می تواند با طرح دعوا در دادگاه خانواده نسبت به اثبات نسب طفل نامشروع اقدام نماید. در این حالت اگر پدر طفل تعیین باشد، پس از ارجاع به پزشکی قانونی و انجام آزمایشات DNA حکم به اثبات نسب طفل نامشروع صادر می شود. با صدور این حکم والدین طفل حسب مورد به مجازات زنا محکوم خواهند شد و اداره ثبت احوال براساس حکم دادگاه نسبت به صدور شناسنامه برای طفل نامشروع اقدام خواهد کرد.

همان طور که ملاحظه کردید، ازدواج سفید از منظر قانونی و شرعی در کشور ما به رسمیت شناخته نشده است و آثار حقوقی ازدواج صحیح بر آن بار نمی شود و از آنجا که مورد حمایت قانون قرار نمی گیرد، گاه تبعات سنگینی برای طرفین یا یکی از آن ها دارد. اگر هم منجر به تولد فرزند شود، تبعات جبران ناپذیری را به بار می آورد و از آن جایی که ممکن است طرفین تعهدات پدری و مادری خود را نسبت به فرزند نپذیرند، معمولاً آینده مبهمی در انتظار بچه هایی است که در اثر چنین روابطی به دنیا می آیند.

منبع: فرارو

به "ازدواج سفید چیست و چه جایگاهی در قانون ایران دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدواج سفید چیست و چه جایگاهی در قانون ایران دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید