اقساط قرض الحسنه 4 ماه یک شبه برداشت شد!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، بعضی بانک ها بدون توجه به ابلاغیه بانک مرکزی، اقساط تسهیلات قرض الحسنه را که از اسفند تا اردیبهشت مجاز به تعویق بود، به همراه قسط خرداد یک جا از حساب مشتریان برداشت کردند.

اقساط قرض الحسنه 4 ماه یک شبه برداشت شد!

به گزارش گروه مالی خبرگزاری داشنجو، یکی از نخستین تصمیم های بانک مرکزی برای یاری به مردم در زمان شیوع ویروس کرونا، تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات قرض الحسنه و کسب و کارها، همچنین اشخاصی که در جریان شیوع کرونا کسب درآمد و اشتغال آنها آسیب دیده اند، بود.

بانک مرکزی در همان روزهای نخست شیوع ویروس کرونا از مدیران بانکی خواست تا از دریافت اقساط اینگونه وام ها تا اردیبهشت 99 خودداری نموده و اقساط کسر شده از حساب گیرندگان تسهیلات را به آنها بازگرداند.

بنابراین و طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، اقساط تسهیلات قرض الحسنه تمام اشخاص از اسفند 98 تا اردیبهشت 99 بدون هیچ قید و شرطی به مدت سه ماه باید به تعویق می افتاد؛ اما این بخشنامه از همان ابتدا با سرپیچی بانک ها و برداشت اقساط از حساب مردم همراه شد.

در همین ایام هم البته معاون بانک مرکزی کسر اقساط وام قرض الحسنه از حساب مشتریان و ضامن ها را غیرقانونی اعلام نمود و از مردم خواست تا تخلفات را به اداره رسیدگی به شکایات ابلاغ نمایند.

ولی باوجود راه اندازی سامانه شکایت دارندگان وام های قرض الحسنه در 13 فروردین امسال، بازهم بعضی بانک های عامل از اجرای این دستورالعمل خودداری و نسبت به دریافت اقساط وام ها اقدام نموده یا از حساب اشخاص برداشت نموده اند یا با ارسال پیامک به مشتریان خواستار واریز قسط شده اند که ابراز بی اطلاعی یا عدم دریافت ابلاغیه بهانه شعب شده است.

لازم به ذکر است، بانک مرکزی بخشنامه این تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات قرض الحسنه را روز های نخست فروردین 99 به بانک ها ابلاغ کرد، اما آنطور که عبدالناصر همتی گفته، موضوع به صورت شفاهی در اسفند ماه به مدیران بانک ها ابلاغ و بر ضرورت اجرای آن از سوی سیستم بانکی نیز تأکید شده است.

گزارش های متعدد مردمی بیانگر از آن است که با وجود ابلاغ بانک مرکزی و تأکید مکرر این بانک مبنی بر کسر نکردن اقساط از سوی بانک ها، اقساط اسفند و فروردین ماه را از حساب مشتریان کسر کردند و در حالی که بانک مرکزی به بانک ها دستور داده بود اقساط کسر شده را به حساب مشتریان برگردانند، اما نه تنها قسطی برگردانده نشد بلکه قسط های بعدی نیز در حال کسر از حساب است.

جالب تر اینجاست که تعدادی از بانک ها باوجود پرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه از سوی مشتری به آن ها در پیامکی اعلام نموده اند که مشتری گرامی: شرایط قرارداد.... به دلیل عدم پرداخت بدهی به سررسید گذشته تبدیل شد.

البته هستند بانک هایی که اقساط را کسر ننموده اند، اما جریمه دیرکرد را برای مشتریان خود لحاظ می نمایند؛ در همین ارتباط بعضی مردم که از ناهماهنگی بانک ها با بانک مرکزی گله دارند و بیان کردند: قسط وام قرض الحسنه را در حساب ریخته بودیم که بانک برداشت کند، اما قسط برداشت نشده اما وقتی به سامانه بانکداری مراجعه می کنیم متوجه لحاظ جریمه دیرکرد می شویم!

هر چند بانک مرکزی اعلام نموده: بر اساس بخشنامه بانک مرکزی که در مقطع 15 اسفند 1398 به سیستم بانکی ابلاغ شد، بانک ها و موسسات اعتباری نباید از وام گیرندگان و تسهیلات گیرندگان تسهیلات قرض الحسنه در مقطع زمانی اسفند ماه 98 تا سرانجام اردیبهشت ماه 1399 بابت عدم پرداخت اقساط جریمه ای منظور نمایند.

به عبارتی اخذ جریمه یا محاسبه جریمه بابت عدم پرداخت اقساط وام در این مقطع 3 ماهه تخلف است و اگر بانکی این کار را انجام داد مشتریان می توانند با استفاده از سامانه شکایت های مربوط به وام قرض الحسنه که در پایگاه بانک مرکزی Cbi.ir شکایت خود را ارسال نمایند یا به صورت تلفنی با تماس با اداره رسیدگی به شکایات بانک مرکزی موضوع را پیگیری نمایند و ما با آنالیز موارد، شکایات را تا حل مساله دنبال خواهیم کرد.

نکته مهم اما اینجاست که بعضی بانک ها که به دستور بانک مرکزی عمل نموده و اقساط 3 ماه قبل را از حساب مشتریان کسر ننموده بودند، در روزهای اخیر همراه با قسط خردادماه، قسط 3 ماه قبل را نیز به صورت یکجا برداشت نموده اند.

بعضی از بانک ها در روزهای اخیر، اقساط قرض الحسنه اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد را به صورت یکجا از حساب مشتریان خود کسر نموده اند؛ مشتری یکی از این بانک ها به خبرنگار تسنیم گفت: چند روز قبل پیامک بانک مبنی بر برداشت از حساب را دریافت کردم که معادل قسط 4 ماه وام ازدواجم بود.

وی با تأکید براینکه پول برداشتی توسط بانک از معادل دو سوم حقوقش بوده است، اضافه نمود: به تازگی حقوق دریافت نموده بودیم و پول در حسابم بود که این برداشت صورت گرفت؛ وقتی از بانک سوال کردم که چرا این برداشت اجرا شده، پاسخ دادند که قسط وام ازدواج بود که عقب افتاده بود و برداشت شد!

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "اقساط قرض الحسنه 4 ماه یک شبه برداشت شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقساط قرض الحسنه 4 ماه یک شبه برداشت شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید