برای کاهش سردرد های میگرنی چه کار کنیم؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، حدود 92درصد سردرد ها به عنوان سردرد های نوع تنشی و میگرن شناخته شده اند. درمان دارویی بیماری میگرن به تنهایی کافی نیست، بعلاوه در بین درمان های غیر دارویی باید در پی درمان با تاثیرگذاری بالاتر و هزینه کمتر و کم خطر بود.

برای کاهش سردرد های میگرنی چه کار کنیم؟

سردرد یکی از شایع ترین دلیل های مراجعه به پزشک است و احتمال بروز سردرد در طول عمر برای زنان 95درصد و برای مردان 90درصد است. در این راستا میگرن دومین نوع از سردرد ها است که میلیون ها نفر از مردم سراسر دنیا را رنج می دهد. سردرد های میگرنی معمولا 4 تا 72 ساعت طول می کشد و اغلب با تهوع، استفراغ و ترس از نور و صدا همراه است. از آنجایی که بیماری میگرن ناتوان نماینده است می تواند افزایش بار مالی بر فرد و جامعه داشته و تاثیرات عمده ای بر کیفیت زندگی بیمار بگذارد.

در پژوهشی که به وسیله تیم پژوهشگران متشکل از افشین رهبرقاضی (دانشجوی دکتری فیزیولوژی ورزشی) و معرفت سیاه کوهیان (استاد فیزیولوژی ورزشی) اجرا شده، آمده است: شاید بتوان از فعالیت های هوازی و مصرف منیزم به عنوان یک روش درمانی برای بهبود شدت سردرد بیماران مبتلا به میگرن استفاده کرد. بعلاوه وراثت نقش مهمی در بیماران میگرنی دارد. اما عوامل دیگری همانند استرس، افسردگی، اختلالات خواب عدم تعادل هورمونی نیز این بیماری را تحریک می نماید.

در این پژوهش که با جامعه آماری زنان مبتلا به میگرن 25 تا 40 سال اجرا شده، محققان می خواهند به این سوال پاسخ دهند که آیا تمرینات هوازی و مصرف منیزیم شدت سردرد بیماران میگرنی را بهبود می بخشد یا خیر؟

یافته ها نشان می دهند: میگرن یک اختلال عصبی است که در اثر مجموعه ای از وقایع در مغز و ساقه مغز روی می دهد و فقط یک سردرد نیست. در حدود 92درصد سردرد ها به عنوان سردرد های نوع تنشی و میگرن شناخته شده اند. درمان دارویی بیماری میگرن به تنهایی کافی نیست، بعلاوه در بین درمان های غیر دارویی باید در پی درمان با تاثیرگذاری بالاتر و هزینه کمتر و کم خطر بود.

از میان روش های غیردارویی فعالیت هوازی منظم، به لحاظ سهولت در اجرا و به کارگیری آن به وسیله بیماران و نداشتن هزینه اضافی می تواند برترین روش برای کاهش شاخص های سردرد میگرنی و بهبود آن باشد.

محققان می گویند: منیزیم نیز به عنوان یک عنصر داخل سلولی مهم است که عملکرد های مختلفی دارد. کمبود منیزم نقش مهمی در پاتوژنز سردرد های میگرنی بازی می نماید. منیزیم خوراکی در پروفیلاکسی میگرن موثر بوده است. ورزش یک فعالیت بدنی منظم، هدفمند و تکرارشونده است که با هدف بهبود آمادگی جسمانی صورت می گیرد.

ورزش هوازی برای پیشرفت انواع اثرات روانی فیزیولوژیک از جنبه افزایش توجه، ظرفیت حافظه و اثرات ضد درد مورد توجه است. برای افراد مبتلا به میگرن هم فعالیت بدنی راهکاری برای کاهش درد و ناراحتی به شمار می رود.

رهبر قاضی و همکارانش می گویند: پزشکان ورزش هوازی را برای هر دو نوع سردرد تنشی و میگرن پیشنهاد می نمایند. تاثیرات سودمند ورزش بر شاخص های میگرنی و افزایش سطح اندروفین بتا بعد از برنامه حاد و مزمن ورزش مورد توجه است. تمرینات هوازی در روند بهبود بیماران میگرنی موثر بوده است. بعلاوه در تحقیقی دیگر بهبود حداکثر اکسیژن مصرفی بیماران میگرنی با فعالیت هوازی گزارش شده بود. مصرف منیزیم نیز توانسته تاثیر موثری بر میگرن داشته باشد.

در نتایج این پژوهش آمده است: شاخص های سردرد بیماران میگرنی که هشت هفته برنامه تمرینات هوازی را به طور منظم به همراه مصرف منیزیم داشته اند، بهبود یافت و می توان گفت که پیشگیری به صورت درمان غیردارویی و دارویی آن ها با ورزش ممکن است گزینه مناسبی باشد.

برای درمان پیشگیرانه میگرن در بیمارانی که دوست ندارند روزانه دارو مصرف نمایند، موارد تکمیلی مثل ورزش وجود دارد. احتمالا بتوان با فعالیت هوازی و مصرف منیزم به عنوان یک روش درمانی مکمل در یاری رسانی درمان های دارویی در بیماران مبتلا به میگرن به منظور کاهش شدت سردرد های آنان استفاده می کنکرد.

منبع: بهداشت نیوز

منبع: فرارو

به "برای کاهش سردرد های میگرنی چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای کاهش سردرد های میگرنی چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید