برداشت گیاهان دارویی در ارتفاع 4 هزارمتری!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، به علت داشتن هزار نوع گیاه گوناگون، هزار نامیده شده است؛ چون می توان پوشش های گیاهی گوناگونی مانند آلاله، آویشن، بومادران، مفروح، مرزن جوش، کرفس کوهی، پونه، ازگن، انغوزه، درمنه، گون، قارچ، ریواس، کال، کاهوی کوهی، پیازچه کوهی، کما، گارچیک، چوب شورکوهی و... را در فصل های مختلف در اینجا یافت.

برداشت گیاهان دارویی در ارتفاع 4 هزارمتری!

کوه هزار، کوه چهارمین کوه بزرگ ایران و مرتفع ترین قله جنوب کشور نام گرفته است. هزار، قله ای منفرد است که از سمت شمال به روستای صاحب آباد و کوهستان جوپار و از سمت غرب به راسک، ده مرتضی و اوردیکان و از ضلع جنوب به روستای زیارتگاه و از سوی شمال شرق به راین محدود می گردد. بعلاوه کوه هزار از شمال به کوه های پلوار و جوپار و از جنوب به کوه جبال شاخص می رسد. این کوه در فصل بهار و تابستان پذیرای مهمانان زیادی است؛ چون هزار با مساحت 900کیلومترمربعی، سرچشمه رودخانه یته رود هم هست. البته روستاهای دامنه کوه هزار، با آب و هوایی دلپذیر و آبشار راین در دل این کوه قرار گرفته اند. آبشار راین در دامنه شمالی قله از دیدنی های مسیر صعود به قله است. بعلاوه روستاهای باب زنگی در جنوب قله و اردیکان در جنوب غربی آن با ارتفاع بیش از 3هزارمتر، از مرتفع ترین منطقه ها مسکونی ایران به حساب می آیند. مناسب ترین فصل صعود قله هزار از اواخر اردیبهشت تا اواخر مهرماه است. پس از صعود به این کوه در فاصله کمی از قله زیارتگاهی وجود دارد که به صورت سنگ چینی مربعی شکل دیده می گردد. برای آن دسته از افرادی که می خواهند شب بمانند، جان پناهی در دامنه های شمالی قله ایجاد شده است.

راه های صعود:

مسیرهای زیادی وجود دارد، اما حرکت به سمت روستای زررود، آبشار راین و پناهگاه هزار مسیر رایج ترین آنهاست. بعلاوه می توان از مسیرهای دیگری مانند شادی، باب بینی، اردیکان و باب زنگی(کوتاه ترین مسیر) به این قله صعود کرد.

منبع: همشهری آنلاین

به "برداشت گیاهان دارویی در ارتفاع 4 هزارمتری!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت گیاهان دارویی در ارتفاع 4 هزارمتری!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید