آنالیز کنترلر دوال سنس اج؛ آیا این دسته ارزش قیمت بالای آن را دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، کنترلر دوئل سنس (Dual Sense) به نوبه خود یک دسته بسیار پیشرفته بود. سونی در این کنترلر از امکانات بسیار پیشرفته ای مثل هپتیک فیدبک (Haptic Feedback) و ادپتیو تریگر (Adaptive Trigger) استفاده نموده تا آن را به پیشرفته ترین کنترلر بازار تبدیل کند. با این حال همواره شرکت های جانبی دسته های بازی بهتری طراحی نموده که برای کاربران بالارده هستند.

آنالیز کنترلر دوال سنس اج؛ آیا این دسته ارزش قیمت بالای آن را دارد؟

در گذشته اگر شما احتیاج به یک کنترلر بالا رده داشتید، باید آن را از یک شرکت ثانویه مثل ریزر (Razer) یا استرو (Astro) تهیه می کردید. در سال 2015 مایکروسافت به این ماجرا پایان داد و دسته الیت (Elite) را عرضه کرد. این دسته قابلیت های بسیار زیادی داشته و قیمت بالایی هم داشت. گیمرهای حرفه ای و افراد تازه کار که علاقه شدیدی به بازی داشتند، به سمت این کنترلر جذب شدند و آمار فروش بسیار خوبی داشت.

کنترلر الیت نسبت به موارد دیگر در بازار نکات مثبت زیادی داشت. اول از همه دارای کلیدهای بهتر بوده و دارای چندین پدال مختلف است. همینطور اینکه تنظیمات حساسیت استیک (Stick) و کلیدهای ماشه ای (Trigger) نیز قابل شخصی سازی بود. این موارد باعث شدند تا از دسته الیت استقبال بسیار خوبی بگردد.

برای رقابت با کنترلر الیت سونی یک دستگاه تازه عرضه کرد که به پشت کنترلر دوئل شاک 4 متصل می شد. این افزونه تعدادی دکمه به کنترلر اضافه می کرد ولی امکانات الیت را نداشت. به همین علت استقبال چندانی از این افزونه نشد. در نسل 9 این ماجرا فرق دارد. سونی برای رقابت با الیت یک کنترلر تازه به نام دوئل سنس اج (Dual Sense Edge) عرضه نموده که قیمت 200 دلاری دارد. همینطور اینکه تمامی قابلیت هایی که یک کنترلر حرفه ای را محبوب می نماید را در خود جای داده است.

امکانات دوئل سنس اج

اگر شما با دسته دوئل سنس آشنایی داشته باشید، بسیاری از امکانات دوئل سنس اج نیز برای شما آشنا خواهد بود. در این کنترلر نیز ادپتیو تریگرها، هپتیک فیدبک و سیستم میکروفون و اسپیکر نیز وجود دارد. با این حال این کنترلر تازه با دوئل سنس عادی تفاوت های زیادی هم دارد.

کنترل دوئل سنس اج دارای کلیدهای پشت کنترلر در دو سبک فرق دارد. این کلیدها به شکل پدال (Paddle) یا نیمه گنبدی (Half Dome) است. پشت دسته 2 جایگاه برای اتصال این افزونه ها وجود دارد. به همین علت شما باید با توجه به سبک بازی و آنچه که احتیاج دارید پدال یا نیمه گنبدی را انتخاب کنید. پدال ها مشابه با کنترلر الیت است. یعنی نزدیک به جایی است که شما کنترلر را در دست می گیرید. به همین علت دسترسی شما به آن بسیار زیاد است. البته امکان دارد که اگر دقت نکنید تصادفی آن را فشار دهید.

به همین علت نیمه گنبدی ها بسیار کاربردی هستند. این کلیدها کمی با محل استراحت انگشت ها فاصله داشته و به همین علت شما باید کوشش کنید تا به آن برسید. پس دیگر تصادفی آن را فشار نمی دهید. این دو دکمه حس بسیار خوبی را به کاربر منتقل نموده و مبارزات را برای شما بسیار آسان خواهد نمود.

کنترلر الیت سری 2 دارای 4 جایگاه در پشت دسته است. به همین علت شما به راحتی می توانید آن ها را برنامه ریزی نموده و برای کار خود بهره ببرید. بحث اینجاست که شما می توانید در الیت سری 2 تمامی کلیدهای دستوری را به پشت کنترلر انتقال دهید ولی در دوئل سنس اج نمی توانید این کار را انجام دهید.

راه چاره سونی برای ان کمبود جایگاه طراحی دو دکمه فانکشن (Function) زیر هر استیک است. زمانی که شما این دکمه ها را نگه دارید، یک پروفایل تازه برای شما باز می گردد. در این پروفایل تمامی کلیدهای دسته از جمله آن هایی که در پشت دسته وجود دارند، از نو برنامه ریزی شده و کار متفاوتی انجام می دهند. حتی می توان حساسیت کلیدهای ماشه ای و استیک ها را نیز تغییر داد.

کاربرد این دکمه ها معین است. برای مثال اگر شما از بازی ندای وظیفه وارزون (Call of Duty Warzone) وارد بازی خدای جنگ (God of War) بشوید. سیستم دکمه ها میان این دو بازی بسیار متفاوت بوده و از طرفی شما نیز در هر دو بازی سبک خاص خود را دارید. این دکمه ها به شما اجازه می دهند تا به سرعت میان دو پروفایل جابجا شده و خود را برای بازی بعدی آماده کنید. الیت سری 2 نیز این قابلیت را دارد ولی به شکل نرم افزاری بوده و احتیاج به گشتن بسیار زیادی دارد. پس به طور کلی سیستم الیت سری 2 کاربردی تر است.

یک قابلیت اضافه دیگر در دوئل سنس اج محدود کردن کلیدهای ماشه ای است. به این معنا که شما می توانیدمعین کنید که کلیدهای ماشه ای در چه زمانی فعال شده و تا چه اندازه این کلیدها را فشار دهید. اگر شما از این قابلیت بهره ببرید حالت ادپتیو تریگر را از دست خواهید داد. این مشکل برای بازیکنان بسیار حرفه ای که احتیاج به فعال شدن سریع دکمه دارند، ایراد چندانی ندارد. همینطور اینکه این قابلیت خستگی انگشت ها را نیز از بین خواهد برد.

استیک های قابل تعویض

یکی از قابلیت هایی که باعث رجحان اج نسبت به الیت سری 2 می گردد، قابلیت تعویض کامل استیک ها است. در دورانی که استیک ها در طول زمان دقت خود را از دست می دهند، این قابلیت بسیار کاربردی است. به علت اینکه شما دیگر احتیاجی ندارید تا کل کنترلر را تعویض کنید و با تعویض همان قسمت کنترلر مثل روز اول خواهد شد. هر جفت استیک اضافه حدود 20 دلار قیمت دارند که هزینه کمتری نسبت به یک کنترلر کامل است.

این قابلیت کمی عجیب است. از این نظر بسیار کاربردی است که شما می توانید یک قطعه را به طور کامل عوض نموده و احتیاجی به تعمیر یا تعویض کل کنترلر ندارید. با این حل این موضوع نشان می دهد که این استیک ها قرار است خراب شوند. از همان ابتدای عرضه پلی استیشن 5 کاربران مسائل زیادی با بحث عمر استیک ها داشتند. این قابلیت تازه نیز نشان می دهد که استیک های تازه نیز قرار است خراب شوند. پس به جای اعتماد به سونی و ساخت یک محصول با کیفیت تر، شما باید برای قطعات تازه هزینه پرداخت کنید.

البته این مشکل دوام دسته در کنترلر الیت 2 نیز وجود دارد. بسیاری از کاربران از این موضوع شکایت نموده اند که الیت سری 2 مسائلی از قبیل مسائل بامپر (Bumper) دارد. پس اگر شما به دسته های خود شرکت ها بخواهید نگاه کنید، هر دو مسائلی دارند. حال هنوز موضوع دوام کنترلر در خصوص دوئل سنس اج آنالیز نشده است. باید صبر کرد و دید که عملکرد این کنترلر در دراز مدت چگونه خواهد بود.

چه چیز دیگری در جعبه است؟

در جعبه کنترلر دوئل سنس اج یک کیف برای حمل دسته و قرار دادن قطعات مختلف وجود دارد. از طرفی در این کیف یک سیم برای شارژ کردن دسته به همراه فقل سیم وجود داشته تا سیم شارژ به طور ناگهانی از دسته جدا نگردد. آنالوگ های مختلف نیز در این کیف وجود داشته و شما می توانید به راحتی آن ها را تغییر دهید.

داشتن این کیف قابل حمل یک ویژگی بسیار مثبت است. به علت اینکه درون آن کنترلر می تواند شارژ گردد و کیف نیز کیفیت بسیار بالایی دارد. همه این موارد باعث شده که دسته دوئل سنس اج یک دسته بسیار خوب از لحاظ طراحی باشد. همینطور اینکه حس بالارده را به کاربر انتقال داده که از یک کنترلر با قیمت 200 دلار انتظار می رود.

طراحی دوئل سنس اج

ظاهر یک دستگاه به طور کامل به سلیقه کاربر بستگی دارد. به طور کلی دوئل سنس اج یک دسته زشت نیست ولی نسبت به دوئل سنس عادی کمی سطح پایین تر است. یکی از قسمت های بد کنترلر اج وسط آن است که از پلاستیک براق استفاده شده است. این قسمت به راحتی از کنترلر جدا شده و به شما دسترسی به استیک ها را می دهد. با توجه به اینکه این قطعه به راحتی خارج می گردد امکان تعویض آن نیز وجود دارد. به همین علت امکان دارد که در آینده انواع مختلفی از آن ساخته گردد. با این حال چیزی که در ابتدا وجود دارد، چندان جالب نیست.

نکته اینجاست که دسته الیت 2 به شما اجازه می دهد تا به طور کامل دسته را شخصی سازی کنید. این باعث می گردد که قیمت دسته حدود 10 دلار گران تر بگردد ولی ارزشش را دارد. به علت اینکه کنترلر شما منحصر به فرد خواهد بود. همینطور اینکه در ابتدا نیز کنترلر الیت 2 ظاهر جالب تر و ساده تری نسبت به دوئل سنس اج دارد.

در خصوص قیمت

دوئل سنس اج قیمت 200 دلاری دارد. این قیمت دقیقاً نصف قیمت خود کنسول پلی استیشن 5 بوده و به همین علت گران قیمت است. نسبت به الیت سری 2 این کنسول حدود 20 دلار گران تر بوده ولی ارزش خرید نسبتاً خوبی دارد. کاربران حرفه ای و افراد استریمر قطعاً مسئله ای با این اندازه هزینه کردن برای یک دسته ندارند. بحث اصلی ما کاربران عادی است. افرادی که این اندازه هزینه برایشان سخت است.

به طور کلی این دسته تجربه کاربر را با پلی استیشن 5 ارتقاء می دهد. از طرفی در بازی ها نیز عملکرد کاربران را بهتر می نماید. مشکل اصلی اج بحث دوام آن است. با توجه به هزینه ای که می کنید، شرکت های دیگر محصولاتی دارند که عمر بسیار بیشتری هم دارد. البته در خصوص عمر این دسته هنوز آنالیز دقیقی انجام نشده ولی تا زمانی که دوام آن اثبات نگردد، ارزش خرید آن قابل سوال است.

همانطور که گفتیم این کنترلر تجربه بازی شما را بهتر می نماید. مشکل اصلی در زمینه دوام و قابلیت های اضافه آن است. در اصل کاربر اگر بتواند از تمامی امکانات این کنترلر استفاده کند، ارزش خرید آن نیز بالاتر خواهد رفت.

منبع: Polygon.com

دسته بازی پلی استیشن 5 سونی مدل Edge

11 %

16,800,000

14,952,000 تومان

مشاهده و خرید

منبع: دیجیکالا مگ

به "آنالیز کنترلر دوال سنس اج؛ آیا این دسته ارزش قیمت بالای آن را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز کنترلر دوال سنس اج؛ آیا این دسته ارزش قیمت بالای آن را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید