بلاتکلیفی واکسیناسیون دانشگاهیان در آستانه سال تحصیلی نو

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، فرآیند واکسیناسیون در کشور از اواخر سال گذشته شروع شد و در اوایل تابستان صحبت هایی مبنی بر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی مطرح شد. انتها از اواسط مردادماه واکسیناسیون جامعه دانشگاهی به صورت بسیار محدود شروع شد؛ اما با این وجود و علی رغم نزدیک شدن به زمان شروع سال تحصیلی تازه، به علت خیز های متعدد کرونا و تداوم ریسک بالای حضور در مکان های عمومی پرتجمع و واکسینه نشدن همه جمعیت هدف، عملا امکان بازگشایی آموزش حضوری دانشگاه ها برای ترم تازه وجود ندارد.

بلاتکلیفی واکسیناسیون دانشگاهیان در آستانه سال تحصیلی نو

به گزارش ایسنا، اردیبهشت ماه سال جاری بود که بحث واکسیناسیون دانشجویان تمامی دانشگاه های کشور برای اولین بار به وسیله دکتر سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت در بازید از خبرگزاری ایسنا مطرح شد. بر این اساس قرار شد ابتدا تمامی دانشجویان دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و همچینن دانشجویان رشته های بالینی دانشگاه های علوم پزشکی تا انتها شهریور ماه واکسینه شوند، تا این دانشجویان از اوایل مهرماه بتوانند به صورت حضوری در کلاس های آموزشی حاضر شوند.

لاری در این نشست تاکید نمود: برنامه وزارت بهداشت این است که در مهر ماه آموزش حضوری در دانشگاه ها دایر شود چرا که آموزش مجازی علی رغم موفقیت در بعضی موارد، به دانشجویان ضربه وارد نموده است؛ بنابراین ما باید هر چه زودتر به شرایط عادی آموزش که همان حضور دانشجویان در دانشگاه ها است برگردیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: برنامه ریزی این وزارتخانه مبتنی بر این است که قبل از انتها شهریور ماه دانشگاهیان اعم از اساتید و دانشجویان واکسینه شوند تا بدون مشکل در دانشگاه ها حضور داشته باشند.

اگرچه این گونه اظهار نظر ها تنها به سخنگوی وزارت بهداشت ختم نشد و بار ها مسئولان کشور از جمله رییس جمهور وقت و وزیر بهداشت قول واکسیاسینون دانشجویان تا شهریور ماه را داده بود، اما این وعده ها در حد حرف باقی ماند و به این ترتیب اکنون که کمتر از دو هفته به بازگشایی دانشگاه ها و شروع سال تحصیلی تازه به جای مانده فقط تعداد محدودی از دانشجویان واکسینه شده اند و تزریق دوز دوم واکسن اعضای هیات علمی و کارکنان هم به اتمام نرسیده است. به ابن ترتیب و علی رغم قول ها و اظهار نظر های متناقض مسئولان دولت قبل، هنوز معین نیست دقیقا چه برنامه معینی برای آموزش دانشجویان همزمان با شروع سال تحصیلی تازه اجرایی خواهد شد.

در این بین، مسئولان وزارت بهداشت علی رغم تاکید بر اهمیت آموزش های حضوری و بازگشایی حضوری دانشگاه ها، حدود دو هفته پیش با ابلاغ دستورالعملی واحد به دانشگاه های وزارت علوم انجام فرایند واکسیناسیون دانشجویان را متوقف کردند. این موضوع و این توقف و تاخیر ها موجب شد هفته گذشته، دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کند:بازگشایی حضوری دانشگاه ها تا پیش از تکمیل فرآیند واکسیناسیون به تعویق افتاد.

مسئولان دانشگاه های عظیم گزارشی از شرایط واکسیناسیون دانشگاهیان ارائه دادند.

دکتر سعید حبیبا معاون دانشجویی دانشگاه تهران با بیان اینکه دوز اول واکسیناسیون اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه تهران به انتها رسیده است و دوز دوم هم در حال اجرا است، به ایسنا گفت: پیش بینی شده است تا انتها شهریور ماه تمامی پرسنل این دانشگاه (کارمندان و اعضای هیأت علمی) و دانشجویان تحصیلات تکمیلی و تا انتها آذر ماه هم تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی واکسینه شوند.

دکتر حبیبا با بیان اینکه واکسیناسیون دانشجویان ساکن خوابگاه دانشگاه تهران به انجام رسیده است، تاکید نمود: حدود 3000 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در خوابگاه های دانشگاه تهران ساکن هستند و هر دانشجویی که متقاضی بود واکسینه شده است.

وی خاطر نشان کرد: در حال واکسینه کردن دانشجویان دکتری دانشگاه تهران بودیم که دستوالعملی مبنی بر توقف واکسیناسیون به دست ما رسید و بیان کردند که قرار است این خصوص تصمیمات تازهی اتخاذ و اعلام شود؛ بنابراین منتظر برنامه تازه ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.

دکتر عمادالدین فاطمی زاده معاون دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف هم، با بیان اینکه ما به جِد و مصرانه خواستار تسریع واکسیناسیون دانشجویان به خصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ساکنین خوابگاه ها هستیم، گفت: متاسفانه تا به امروز از سوی وزارت بهداشت مجوز واکسیناسیون دانشجویان در هیچ کدام از مقاطع تحصیلی صادر نشده و سهمیه ای هم برای واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف اختصاص داده نشده است.

وی در رابطه با واکسیناسیون اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه شریف اظهار کرد: اساتید و کارکنان دانشگاه شریف نوبت اول واکسن خود را دریافت نموده اند و واکسیناسیون نوبت دوم بخشی از این افراد هم اجرا شده است. باقی اعضای هیات علمی و کارکنان هم طبق برنامه زمانی (فاصله مجاز بین دو نوبت) واکسن خود را دریافت خواهند کرد.

در عین حال، معاونت دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف هم به تازگی در اطلاعیه ای بیان کرد که دانشجویان این دانشگاه می توانند نسبت به ثبت نام و مشخص وقت واکسیناسیون اقدام نمایند. البته فعلا تنها دانشجویانی که در حال حاضر ساکن خوابگاه ها هستند و دانشجویانی که ساکن استان های تهران و البرز هستند می توانند واکسینه شوند.

دکتر سعدالله نصیری قیداری رئیس دانشگاه شهید بهشتی، در خصوص فرآیند واکسیناسیون در این دانشگاه گفت: خوشبختانه ما توانستیم واکسیناسیون اساتید و کارکنان دانشگاه را شروع کنیم و این کار به خوبی پیش رفت و تا به امروز تمامی اعضای هیات علمی به همراه کارکنان دوز اول واکسن را دریافت کردند و دوز دوم هم تا چند روز آینده به اتمام می رسد.

وی در ادامه گفت: واکسیناسیون دانشجویان در دانشگاه شهید بهشتی به زودی شروع می شود، اما فرایند واکسیناسیون دانشجویان باید بر اساس یک سیاست کشوری در وزارت علوم باشد و واکسیناسیون اعضای هیات علمی و کارکنان به وسیله خود دانشگاه ها امکان پِذیر بود، اما در خصوص دانشجویان باید سیاست واحدی از سوی دولت داشته باشیم.

وی تاکید نمود: در حال حاضر ما دقیقا نمی دانیم تا کی واکسیناسیون دانشجویان انجام خواهد شد و آیا برای ما مقدور خواهد بود تا انتها مهر دوز اول و دوم واکسن را به تمامی دانشجوبان بزنیم یا خیر. امید این است واکسیناسیون دانشجویان تا انتها مهر انجام شود تا بتوانیم از آبان شاهد حضور بیشتر دانشجویان در کلاس ها باشیم.

دکتر حمید کشوری رئیس مرکز بهداشت، ایمنی و محیط زیست دانشگاه امیرکبیر هم به ایسنا گفت: از زمان شروع واکسیناسیون دانشگاهیان امیرکبیر و همزمان با فرآیند واکسیناسیون، کلیه اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه امیرکبیر و هم حدود 100 تا 200 نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی واکسن کووید-19 را در محل دانشگاه دریافت کردند.

وی ادامه اظهار داشت: با توجه به اینکه واکسن تزریقی به بعضی از افراد از نوع آسترازنکا بوده است، ایمنی این افراد در برابر کووید-19، بعد از دوماه و نیم حاصل می شود که با این وصف عملا به ترم بعد نمی رسیم. ضمن اینکه اگر واکسیناسیون را برای تعدادی از افراد انجام دهیم و بگوییم این افراد مجاز به ورود به دانشگاه هستند، از نظر علمی صحیح نیست؛ چراکه از نظر علمی در کل جهان، دانشگاه ها آخرین مراکز تجمعی هستند که می توانند در زمان همه گیری ها بازگشایی شوند. زیرا افراد از شهر ها و کشور های مختلف وارد یک دانشگاه می شوند.

وی در این رابطه ادامه داد: از نظر علمی، زمانی همه جامعه به حالت عادی بازمی شود که یا 70 درصد افراد جامعه به بیماری مبتلا شده باشند و یا واکسینه شده باشند. اگر این دو نکته را کنار همدیگر بگذاریم، دانشگاه ها باید هنگامی بازگشایی شوند که 70 درصد افراد جامعه یا واکسینه شده باشند و یا مبتلا شده باشند. اگر اینطور نباشد بازگشایی دانشگاه ها کار اشتباهی است. در چنین شرایطی، مصونیت فقط برای افرادی است که واکسینه شده اند در صورتی که افراد واکسینه شده می توانند ناقل هم باشند.

دکتر محمد رضا رئوفی مدیر مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تربیت مدرس در مصاحبه با ایسنا، با بیان اینکه در دانشگاه تربیت مدرس، 1150 نفر اعم از عضو هیات علمی و کارکنان دانشگاه واکسینه شده اند، گفت: ما واکسیناسیون دانشجویان را در یک فرایند چهار روزه شروع کردیم و در ابتدا واکسیناسیون دانشجویان خوابگاهی و سپس دانشجویانی که مجوز تردد در دانشگاه را داشتند انجام دادیم.

پس از آن هم واکسیناسیون دانشجویان استان تهران را شروع کردیم و بعد دانشجویان دکتری واکسینه شدند و در نهایت تقریبا نیمی از دانشجویان کارشناسی ارشد واکسن خود را دریافت کردند؛ تا اینکه دستور آمد واکسیناسیون دانشجویان متوقف شود. به این ترتیب تا به امروز 2950 نفر از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس واکسینه شده اند و مجموع تعداد افراد واکسینه شده در دانشگاه تربیت مدرس اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان به 4100 نفر می رسد.

وی با اشاره به فرایند واکسیناسیون دانشجویان ساکن شهرستان ها اظهار کرد: حدود یک ماه پیش اسامی و معینات دانشجویان ساکن شهرستان را به وزارت علوم دادیم تا بر اساس هماهنگی های وزارت علوم و بهداشت، اسامی این دانشجویان در سامانه ثبت شود و طبق وعده های این دو وزارتخانه قرار است واکسیناسیون دانشجویان تحصیلات تکمیلی ساکن شهرستان ها از اواخر شهریور ماه و در شهر خودشان انجام شود.

دکتر احد قائمی معاون دانشجویی دانشگاه علم وصنعت هم در رابطه با فرآیند واکسیناسیون در این دانشگاه به ایسنا گفت: اغلب اساتید و کارکنان دوز اول و دوم واکسن کرونا را دریافت نموده اند.

وی با بیان اینکه تقریبا همه دانشجویان خوابگاهی و دانشجویانی که در آزمایشگاه ها فعالیت می نمایند هم دوز اول واکسن را دریافت نموده اند، گفت: بر این اساس، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری خوابگاهی و دانشجویان تهرانی که در آزمایشگاه ها حضور دارند، اغلب در دور دوم فرآیند واکسیناسیون در دانشگاه واکسینه شده اند، ولی تعدادی هم در دور بعد واکسینه خواهند شد.

وی ادامه داد: واکسیناسیون دانشجویان خوابگاهی و دانشجویانی که در آزمایشگاه ها فعالیت داشتند در دور دوم واکسیناسیون صورت پذیرفت. ولی فرایند واکسیناسیون دانشجویان ساکن شهرستان، طبق اطلاعیه وزارت بهداشت از 18 شهریور ماه به بعد انجام می شود.

دکتر شعله خدادادمعاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در مصاحبه اظهار کرد: واکسیناسیون در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به صورت منسجم در داخل دانشگاه طی روز های 2 و 3 شهریور ماه انجام شد و طی آن، به اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان حدودا 760 دوز واکسن کووید-19 تزریق شد.

در خصوص واکسیناسیون دانشجویان تاکید نمود: مقرر شده که واکسیناسیون دانشجویان از اواخر شهریور و با برنامه ریزی بر اساس سال ورودی دانشجویان صورت گیرد. اما با توجه به اینکه تعدادی از دانشجویان خوابگاهی ما به کووید-19 مبتلا شدند و این موضوع سبب ایجاد نگرانی های متعدد در خصوص اپیدمیک شدن بیماری در خوابگاه های دانشگاه شد. به همین علت توانستیم با رایزنی هایی که با معاون بهداشت دانشگاه شهید بهشتی داشتیم، مجوز تزریق واکسن به دانشجویان خوابگاهی را دریافت کنیم و به این ترتیب حدود 300 دانشجوی خوابگاهی را واکسینه کردیم.

دکتر محمد حسین لطیفی معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی هم به ایسنا گفت: تمامی دانشجویان خارجی ساکن در خوابگاه های علامه طباطبایی واکسینه شده اند و ما دانشجویی نداریم که دوز اول واکسن را دریافت ننموده باشد. در عین حال قرار است تا انتها شهریور ماه واکسیناسیون دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی هم به اتمام برسد.

بنا بر اعلام دکتر شهلا بختیاری معاون دانشجویی دانشگاه الزهرا، فرایند واکسیناسیون 1200 نفر شامل کلیه اعضاء هیات علمی و کارمندان و بعضی از محققین پسادکتری در این دانشگاه اجرا شده و در فاز بعدی فرایند واکسیناسیون کارکنان در دستور کار نهاده شد و اعضای دانشگاه بر اساس بخشنامه ابلاغی وزارت بهداشت و بنا به برنامه ریزی و زمانبندی، به ترتیب حروف الفبای نام خانوادگی، دوز اول واکسن کووید-19 خود را دریافت کردند.

دکتر بختیاری در خصوص واکسیناسیون دانشجویان خوابگاهی و ساکن شهرستان به ایسنا گفت:امیدواریم طبق اعلام قبلی از سوی وزارت بهداشت در شهریور ماه مجوز و سهیمه واکسن دانشجویانمان را دریافت کنیم و بتوانیم فرصت واکسینه کردن دانشجویان کارشناسی را هم داشته باشیم. البته برای این منظور برنامه ریزی و زمان بندی انجام شده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

اظهارات مطرح شده از سوی مسئولان دانشگاه ها بیانگر آن است که در بعضی از دانشگاه ها هیچ دانشجویی واکسینه نشده و در بعضی دانشگاه ها تعداد واکسینه شدگان بسیار محدود است. این در حالی است که با توجه به اهمیت بازگشایی دانشگاه ها و البته با توجه به اولویت حفظ سلامتی جامعه دانشگاهی، این امکان وجود داشت که با درایت مسئولان و برنامه ریزی بهتر، فرآیند واکسیناسیون جامعه دانشگاهی کشور زودتر شروع شود تا بازگشایی دانشگاه ها در زمان مشخص شده میسر شود که این امر محقق نشد.

نکته دیگر اینکه، مشکل عدم واکسیناسیون دانشگاهیان تنها محدود به دانشگاه های تهران نمی شود و دانشگاه های عظیم سایر شهر ها هم بعضا از واکسینه نشدن دانشگاهیان خود و بلاتکلیفی برای شروع سال تحصیلی تازه و نوع آموزش سال جاری گلایه مند هستند. با توجه به صحبت های اخیر دکتر عین اللهی وزیر بهداشت، مبنی بر اینکه شرط ورود دانشجویان به کلاس ها ارائه کارت واکسن است و بعلاوه با توجه به اعلام وزیر علوم مبنی بر اینکه بازگشایی کلاس های حضوری منوط به واکسیناسیون دانشگاهیان است و از آنجا که تنها تعداد بسیارمحدودی از دانشگاهیان کشور در برابر کووید-19 واکسینه شده اند و عملا بازگشایی دانشگاه ها در موعد مقرر (حداقل برای نیمسال اول) ممکن نیست.

با وجودی که تعلل مسئولان دولت قبل در واکسینه کردن دانشگاهیان موجب شد عملا فرصت حضور دانشجویان در کلاس های حضوری نیمسال اول سال تحصیلی تازه ازمیان برود، امیدواریم با توجه به وعده های داده شده، با برنامه ریزی متولیان امر در دولت تازه واکسیناسیون سراسری دانشگاهیان کشور از اواخر شهریور شروع شود تا حداقل امکان برگزاری کلاس های حضوری دانشگاه ها برای نیمسال دوم تحصیلی مهیا شود.

منبع: فرارو

به "بلاتکلیفی واکسیناسیون دانشگاهیان در آستانه سال تحصیلی نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی واکسیناسیون دانشگاهیان در آستانه سال تحصیلی نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید