بهترین کتاب های کودک و نوجوان برای تربیت فرزندان پیروز

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، انتخاب کتاب مناسب برای فرزندان کار دشواری است. دوستی دارم که تعریف می نماید در بچگی با پدر و مادرش به کتاب فروشی رفتند و به او گفته اند که کتاب انتخاب کن. رفیق من هم از جلد یک کتاب درباره خمرهای سرخ خوش اش آمده و همان را برداشته است! تا یک ماه بعد از وحشت توصیفات کتاب نمی توانسته بخوابد. خرید کتاب کودک و نوجوان به دقت زیادی احتیاج دارد. اگر فرصت ندارید به کتابفروشی بروید و برای خرید کتاب کودک و نوجوان جست وجو کنید ما در این مطلب معرفی کتاب فهرست بهترین کتاب های کودک و نوجوان را برای شما آماده نموده ایم.

بهترین کتاب های کودک و نوجوان برای تربیت فرزندان پیروز

اهمیت انتخاب کتاب کودک و نوجوان را دست کم نگیرید. دوران نوجوانی ما با کتاب های ژول ورن و دیکنز و مارک تواین و کار درخشان انتشارات ارغوان گذشت که کتاب های عظیمان جهان ادبیات را با طرح جلدهای فوق العاده برای مخاطب نوجوان انتخاب و تلخیص و با ترجمه های روان به بازار می داد. کتاب هایی که درک ما را از ادبیات بالا برد. این یک فهرست خرید کتاب کودک و نوجوان است که می توانید نسخه چاپی یا الکترونیکی آنها را خریداری کنید.

کتاب های رامونا

نویسنده سری کتاب های رامونا بورلی کلیری است. این کتاب های درباره دختر هشت ساله ای به نام رامونا کوییمبی است. البته در کتاب اول رامونا هشت ساله است و خواننده همان طور که همراه قصه های رامونا پیش می رود شاهد عظیم شدن او و رفتنش به کلاس های بالاتر مدرسه هم است. محور قصه ماجراهایی است که برای رامونا، خانواده و دوستانش اتفاق می افتد و واکنش هایی که رامونا به این ماجراها نشان می دهد. بورلی کلیری با زبانی ساده و شیرین جهان یک کودک هشت ساله را نشان می دهد که چطور بی کار شدن پدرش، وقایع مدرسه و رابطه اش با خواهر عظیمتر و برادر کوچکترش روی زندگی اش تاثیر می گذارد. رامونا دختربچه شیطانی است اما در عین حال مهربان و دلش می خواهد به کسانی که دوست دارد یاری کند. هرچند همواره نیت خیرش با پیروزیت همراه نمی گردد.

اولین کتاب این سری به نام بیزوس و رامونا (بیزوس خواهر عظیمتر راموناست) سال 1955 منتشر شد. منتقدان ادبی رفتارهای شجاعانه رامونا را ستایش می نمایند و می گویند او دختری است که عموما در جهان عظیمترها رام نمی گردد و منش خودش را دارد. سری کتاب های رامونا ترجمه بسیار خوبی هم دارد و نه تنها برای بچه ها که حتی برای نوجوانان هم می تواند جذاب باشد.

راستش را بخواهید خود من هم از علاقمندان کتاب های رامونا هستم.

کتاب های نیکولا کوچولو

سری کتاب های نیکولا کوچولو توسط رنه گوسینی نوشته شد اما او تنها خالق کاراکتر نیکولا و دوستان بازیگوش اش نیست. ژان ژاک سامپه که تصویرگری کتاب های نیکولا کوچولو را برعهده داشته است به اندازه رنه گوسینی در پیدایش این داستان های جذاب، خواندنی و به شدت بامزه نقش داشته است. داستان از نقطه نظر نیکولا روایت می گردد. پسربچه ای که خودش راوی است و از قضا بسیار هم شوخ طبع و بامزه است. او وقایع اطرافش را جور دیگری می بیند. نیکولا بیشتر از رابطه اش با دوستانش و اتفاقاتی که در مدرسه افتاده، برایمان تعریف می نماید. نکته بامزه در خصوص نیکولا این است که او متوجه رفتار عظیمترها نیست. عظیمترهایی که در این کتاب به اندازه بچه ها سوژه بامزگی ها هستند. کتاب های نیکولا کوچولو سرآغازی برای ادبیات مدرن بچه ها بودند. اولین نسخه این کتاب ها سال 1959 منتشر شد. یک سری انیمیشن و فیلم جذابی هم از روی کتاب نیکولا کوچولو ساخته شده است که حتی دیدنش برای عظیمترها هم خوشایند است. این کتاب نه فقط برای بچه ها که برای عظیمترهایی هم کاربرد دارد که کودک درون شان هنوز زنده است.

از آن کتاب هایی بود که با یک جلدش آغاز کردم و تا آنقدر جذاب بود که تا آخرش را ادامه دادم.

کتاب های تام گیتس

لیز پیشون تصویرگر انگلیسی و نویسنده کتاب های بچه ها از جمله سری پیروز کتاب های تام گیتس است. داستان هایی که به گفته منتقدان خیالی اما دارای لحن و طعنه های کمدی رئالیستی اند. مجموعه داستان های تام گیتس به 43 زبان زنده جهان ترجمه شده اند و بیش از هشت میلیون نسخه از آنها در سرتاسر جهان به فروش رسیده درنتیجه اگر هنوز سراغ این مجموعه کتاب مفرح نرفته اید خواندنش جزو واجبات است.

کتاب تام گیتس توسط مترجمان درجه یک و چند انتشاراتی خوب از جمله افق و هوپا به بازار آمده است که تقریبا همه شان ترجمه های روان و خوش خوانی دارند. کاراکتر اصلی تام گیتس به نظر می رسد الهام گرفته از نیکولا کوچولو باشد. بسیار شر و شیطان و البته کتاب تصاویر ساده ای هم دارد که خواندنش را برای بچه ها جذابتر می نماید. تام گیتس دائما خودش را به دردسر می اندازد و بعد برای بیرون آمدن از این دردسرها راهکار های بامزه ای پیدا می نماید. اولین جلد مجموعه تام گیتس جایزه کتاب خنده دار رولد دال و جایزه واترستونز و جایزه ردهاوس را از آن خودش کرد.

این کتاب برای گروه سنی 7 تا 14 سال مناسب است.

کتاب های مدرسه جاسوسی

انتشارات شهر قلم یکی از معتبرترین ناشران در زمینه چاپ کتاب های مربوط به بچه ها و نوجوانان است. مجموعه مدرسه جاسوسی با کتاب هایی تحت عنوان اردوی جاسوسی، نقشه جاسوسی و جاسوس دو جانبه توسط این انتشارات عرضه شده است. کتاب هایی در ژانر کارآگاهی برای بچه ها و نوجوانان تا 14 سال که توسط استوارت گیبز نوشته شده است. قهرمان مجموعه کتاب های مدرسه جاسوسی بن ریپلی است. پسری با هوش و استعداد سرشار در ریاضی که مثل هری پاتر بدون اینکه خودش خبر داشته باشد در آزمون ورودی مدرسه جاسوسی قبول شده. مدرسه جاسوسی که با ذهنیت او از داستان های جیمز باند و غیره تفاوت زیادی دارد.

استوارت گیبز نویسنده کتاب های بچه ها در لس آنجلس زندگی می نماید. سری کتاب های مدرسه جاسوسی او شامل هفت کتاب است. به جز این سری او سه سری کتاب کودک دیگر هم نوشته. شیرین ملک فاضلی ترجمه تمیز و یکدست و روانی از کتاب ارائه داده است. این کتاب روحیه ماجراجویی و تخیل و البته علاقه به ریاضیات را در بچه ها تقویت می نماید چون به هر حال قهرمان کتاب نخبه ریاضی است.

کتاب های دیکنز

چارلز دیکنز از نویسندگان کلاسیک انگلستان را نمی گردد نویسنده ای مختص ادبیات نوجوان به حساب آورد. با آن نثر فاخر و توصیفات گاهی سیاهش خواندن کتاب هایش برای عظیمسالان هم می تواند توصیه گردد اما نشر افق کار جالبی انجام داده و کتاب هایی از دیکنز را که به کار نوجوانان بیشتر می آید مثل آرزو های عظیم، نیکلاس نیکلبی و دیوید کاپرفیلد تلخیص نموده و به دست مترجمان خوب داده تا کتاب هایی با حجم مناسب از ادبیات کلاسیک انگلستان برای نوجوانان منتشر کند.

برای آشنایی با فضای کار دیکنز خوب است از دیوید کاپرفیلد یا الیور توییست آغاز کرد. هر دویشان داستان پسرهای نوجوانی است که با مصیبت های زیادی در انگلستان دوران ویکتوریا دست و پنجه نرم می نمایند. دیوید کاپرفیلد داستان پسرکی است که مادرش را ستایش می نماید اما مادر که بعد از مرگ پدر دیوید تنها مانده با مرد سنگدلی ازدواج می نماید که از همان ابتدا بنای ناسازگاری با دیوید کاپرفیلد دارد. بعد از مرگ مادر دیوید، بدرفتاری های مرد و خواهرش با او بیشتر می گردد و انتها دیوید را در مدرسه شبانه روزی می گذارند که مدیر بداخلاق و سختگیری دارد.

بعد از این کتاب ها می توانید سراغ رمان مشهور آرزوهای عظیم هم بروید. توضیح حال پسری به نام پیپ که با خواهر و شوهر خواهرش زندگی می نماید و یک روز به یک مجرم خطرناک که از زندان فرار نموده یاری می نماید. یاریی که بعدتر در آینده اش سرنوشت ساز می گردد. در همسایگی شان زن ثروتمند عجیبی به نام خانم هاویشام با دخترکی هم سن و سال دیوید به اسم استلا زندگی می نمایند. این جریانات به هم پیوند می خورد و داستانی سرشار از جذابیت روایت می گردد.

کتاب های مارک تواین

کتاب های مارک تواین، نویسندگی آمریکایی قرن بیستم سرشار از ظرافت در نویسندگی، ماجراجویی و حس طنزی درجه یک است. اگر می خواهید نوجوانان تان را با ادبیاتی فاخر و در عین حال دوست داشتنی آشنا کنید حتما او را به خواندن کتاب های مارک تواین تشویق کنید. از تام سایر تا هکلبری فین. این دو کتاب و کاراکترهایش جایی به هم پیوند می خورند. تام سایر پسر نوجوانی است که با عمه اش زندگی می نماید. او دوست ولگردی به نام هاکلبری فین دارد که اعضای شهر کوچک شان خیلی او را تایید نمی نمایند. با این حال تام علاقه زیادی به او دارد. تام سایر توضیح ماجراجویی های بامزه تام است.

کتاب هاکلبری فین به داستان سفرهای هاکلبری می پردازد. پسرکی که تحمل زندگی تجملاتی اجتماعی را ندارد و دلش می خواهد رها و آزاد باشد.

اما کتاب دیگر تواین که خواندنش را می گردد علاوه بر لذت برای پیدا کردن اطلاعات عمومی درباره انگلستان دوران الیزابت توصیه کرد شاهزاده و گدا است. داستانی مهیج و شور انگیز درباره دو پسربچه که گویا همزاد یکدیگرند. هم سن و یک شکل ولی بخت یکی زده که در خانواده سلطنتی به جهان بیاید و آن یکی در خانواده ای فقیر. دو پسر جایی به هم برمی خورند و تصمیم می گیرند برای مدتی جایشان را عوض نمایند.

کتاب های ژول ورن

این نویسنده فرانسوی فوق العاده با آن تخیل درخشان اش می تواند ذهن هر نوجوانی را از ایده های تر و تازه پر کند. او یکی از کسانی است که سبک علمی-تخیلی را در ادبیات زیر و رو کرد. او یکی از نویسندگانی است که کتاب هایش رکورددار ترجمه به زبان های مختلف اند. در کارنامه اش حدود هشتاد داستان کوتاه و بلند و مقاله به چشم می خورد. از مشهورترین کتاب هایش می گردد به بیست هزار فرسنگ زیر دریا، جزیره اسرارآمیز و دور جهان در هشتاد روز اشاره نمود که همه شان آنقدر خواندنی اند که بعد از آغاز کردن شان آنها را زمین نمی گذارید.

برای آشنایی با سبک منحصربه فرد ژول ورن خوب است از یکی از کتاب های علمی-تخیلی او مثل بیست هزار فرسنگ زیر دریا آغاز کنید. آثارش آنقدر ماجراجویانه هستند که از روی بیشتر آنها از جمله همین بیست هزار فرسنگ زیر دریا نسخه های سینمایی و انیمیشن متعددی ساخته شده است.

بیست هزار فرسنگ زیر دریا از یک زیردریایی شگفت انگیز و کاپیتانش حرف می زند. این زیردریایی به هیولای زیر دریا شهرت پیدا نموده تا اینکه گروهی آن را پیدا می نمایند و با سرنوشت کاپیتان نمو و زیردریایی اش آشنا می شوند.

کتاب های ژول ورن روحیه ماجراجویی، علمی و تخیل را در نوجوانان بیدار می نماید.

اولین کتابی که دستم گرفتم و کتاب خوانم کرد جزیره اسرارآمیز ژول ورن بود. جزو همان کتاب های نشر ارغوان که اول این مطلب درباره شان نوشتم. در جزیره اسرارآمیز هم ردپای کاپیتان نمو و زیردریایی اش را خواهید دید.

4 کتاب آموزش زبان که حتما باید بشناسید

منبع: دیجیکالا مگ

به "بهترین کتاب های کودک و نوجوان برای تربیت فرزندان پیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین کتاب های کودک و نوجوان برای تربیت فرزندان پیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید