دربهای باغ بیرم آباد کرمان بر روی عموم باز خواهند شد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، ایسنا/ براساس سخنان وزیر میراث فرهنگی کشور، دربهای باغ بیرم آباد کرمان بر روی عموم باز خواهند شد.

دربهای باغ بیرم آباد کرمان بر روی عموم باز خواهند شد

باغ بیرم آباد یکی از باغ های زیبا و تاریخی شهر کرمان است. این باغ که در شرق شهر کرمان و در جوار بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ واقع شده است، به وسیله بیرام بیگ افشار ساخته شده که در زمان شاه اسماعیل صفوی و از سوی محمدخان استاجلو در سال916 هجری قمری به کرمان آمد.

قدمت این باغ بیش از چهار قرن است و 4.5 هکتار وسعت دارد و براساس وقفنامه موجود، در زمان قاجاریه به وسیله چهار تن از بچه ها قلی بیک به آستان قدس رضوی واگذار شده است.

برپایه این گزارش، بازسازی این بنا آبان سال 94 شروع شده و هنوز به اتمام نرسیده است و باغ بیرم آباد پذیرای عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بود.

طبق گفته شفیعی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در حاشیه این بازدید گفت: هنوز کاربری خاصی برای این مجموعه تعریف نشده، اما اصرار میراث بر این است که کاربری آن بگونه ای باشد که بازدید برای عموم آزاد باشد.

به گفته شفیعی، زمان افتتاح این باغ بستگی به موقوفات آستان قدس دارد.

بعلاوه طبق اعلام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با کشیدن حصار در قسمتهای در حال بازسازی، می تواند شرایطی را فراهم نمود که از فردا مردم بتوانند از این مجموعه زیبای گردشگری در شهر کرمان بازدید نمایند.

او در پاسخ به این مطلب که آستان قدس اجازه بازدید نمی دهد، گفت: شخصا با آستان قدس رضوی مذاکره خواهم کرد که دربهای این مجموعه به روی عموم باز گردد.

به اعتقاد ضرغامی، بازسازی این بنا یک مزیت گردشگری ویژه برای شهر کرمان به همراه خواهد داشت و دانش آموزان و دانشجویان مشتاق تماشا نحوه بازسازی این بنای تاریخی و آموزش هستند.

کریمی، نماینده آستان قدس رضوی در کرمان در این بازدید توضیحاتی را ارائه داد و گفت: بخشی از بازسازی این بنا هنوز تمام نشده و منتظر اتمام کار برای اجازه بازدید عموم هستیم که وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دستور شروع بازدید عموم از این مکان گردشگری را صادر کرد.

منبع: همگردی

به "دربهای باغ بیرم آباد کرمان بر روی عموم باز خواهند شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دربهای باغ بیرم آباد کرمان بر روی عموم باز خواهند شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید