دولت سیزدهم باید دولت نجات ساختار جمعیتی کشور باشد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، پژوهشگر حوزه جمعیت گفت: مختصر بودجه ای که حدود 250 میلیارد و مختص درمان ناباروری بوده و در اختیار وزارت بهداشت قرار داشته در جای دیگر صرف شده است.

دولت سیزدهم باید دولت نجات ساختار جمعیتی کشور باشد

صالح قاسمی پژوهشگر حوزه جمعیت در مصاحبه با خبرنگار گروه اجتماعی وبلاگ ساعت زنانه اظهار کرد:

وی اضافه نمود: ناباروری یکی از متغیرهایی به شمار می رود که روی شاخص های جمعیتی تاثیر زیادی می گذارد و کاهش نرخ تولدها بدون تردید متاثر از نرخ ناباروری کشور است.

این پژوهشگر حوزه جمعیت یادآور شد: اگر چه اعداد و ارقام متفاوتی برای موضوع ناباروری و شرایط کنونی آن در کشور ارائه می گردد اما بر اساس آخرین آمار در حال حاضر در ایران آخرین نرخ ناباروری 20 درصد است.

یک پنجم زوجهای ایرانی به طور طبیعی نابارورند

قاسمی همچنین اظهار داشت: آمار 20 درصدی ناباروری در کشور ما به مفهوم عدم فرزند دار شدن یک پنجم زوجهای ایرانی به طور طبیعی است و باید تحت درمان قرار بگیرند.

وی اضافه نمود: متاسفانه ناباروری ثانویه هم در ایران فرایند افزایشی زیادی دارد و به دلیل اینکه فرزند خواهی زوج های نابارور زیاد است، در تمام جهان از این زوج ها حمایت قابل توجهی صورت می گیرد تا با فعال کردن آن ها روی شاخص تولد تاثیر گذاشت و بنابراین 100 درصد هزینه های درمانی این افراد پرداخت می گردد.

این پژوهشگر حوزه جمعیت اضافه نمود: در کشور موضوع ناباروری و درمان زوج های نابارور و پرداخت هزینه های درمانی آن ها مورد توجه مسئولان تا کنون نبوده است و علت آن در دو مشکل عمده خلاصه می گردد.

عدم حمایت دولت از زوج های نابارور به دلیل گرانی هزینه های درمانی!

قاسمی همچنین گفت: یکی از علتهای فوق گران بودن درمان ناباروری زوجین است و درمان با روشهای پیشرفته هزینه های گزاف و زیادی را به آن ها تحمیل می نماید و دولت به همین دلیل تا کنون هیچ گونه حمایتی از این افراد لحاظ نکرده است و مختصر بودجه ای که حدود 250 میلیارد تومان بوده و در اختیار وزارت بهداشت قرار داشته است در جای دیگر صرف شده است.

وی اضافه نمود: دولت سیزدهم باید دولت نجات ساختار جمعیتی کشور باشد و ظرفیت های خوبی را هم در اختیار دارد و در این حوزه باید تعداد مراکز تخصصی درمان ناباروری را افزایش دهد.

این پژوهشگر حوزه جمعیت اضافه نمود: بخشی از زیر ساختهای فعلی به شکل سخت افزاری و مثل درمانگاه های ویژه درمان ناباروری است و بخشی هم زیر ساخت های نرم افزاری است که باید از نظر متخصصین درمان ناباروری نیز تعداد این افراد را افزایش دهیم.

قاسمی گفت: بر اساس فرمول ها و تجارب پیروز جهان باید از زوج های نابارور حمایت گردد و اراده و عزم دولت سیزدهم میتواند این معضل را برطرف کند و متاسفانه ایران 6 درصد بالاتر از نرم جهانی با معضل ناباروری روبرو است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "دولت سیزدهم باید دولت نجات ساختار جمعیتی کشور باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت سیزدهم باید دولت نجات ساختار جمعیتی کشور باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید