راهکارهای تغذیه ای طب ایرانی برای ماه رمضان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، روزه داری علاوه بر تعالی روح، به لحاظ پزشکی برای جسم فواید بسیار ارزشمندی دارد، اثر روزه داری بر سلامت دستگاه گوارش، قلب، کاهش وزن، سلامت مغز، کاهش فشار خون، سم زدایی و سلامت کبد، کاهش فرایندهای التهابی و افزایش ایمنی بدن اثبات شده است اما، روش های غلط خورد و خوراک در این ماه باعث می گردد که بسیاری افراد نه تنها به پاکی و سلامت جسم دست نیابند، بلکه چند روزی از این ماه نگذشته دچار انواع مسائل گوارشی از جمله نفخ، ترش معده، یبوست و... شوند.

راهکارهای تغذیه ای طب ایرانی برای ماه رمضان

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا از عوارض جسمی و یا عصبی جلوگیری گردد بنابراین رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در افطار و سحری می تواند روزه داران را به منظور دریافت منافع جسمی و بهره مندی از مزایای روحانی این ماه مبارک کمک کند.

طب ایرانی برای پیشگیری از این معضلات راهکارهایی ارائه می دهد:

- اگر از هر نوع بیماری گوارشی رنج می برید حتما قبل از آغاز ماه مبارک با یک پزشک در خصوص امکان روزه گرفتن مشورت کنید. در بعضی بیماری ها از جمله زخم اثنی عشر گرفتن روزه صحیح نیست و منجر به تشدید بیماری می گردد.

- مواد غذایی مختلف از نظر کیفیت و ویژگی ها با هم متفاوت هستند و در نتیجه هضم آنها یکسان نخواهد بود. وقتی دو یا چند غذای مختلف با هم خورده گردد، معده و دستگاه گوارش نمی تواند همه آنها را به حد نهایی هضم کند و در نتیجه فساد هضم رخ می دهد.

- از مصرف غذاهای مختلف و سفره های رنگین افطار و سحر خودداری کنید.

- به سالاد و مخلفات افطار نه بگویید.

- این مواد مخصوصا اگر با حجم زیاد در کنار افطار یا با وعده اصلی مصرف گردد باعث عدم هضم، نفخ، ترش کردن یا درد شکم می شوند.

- حلیم و آش رشته در تابستان؛ هرگز. اصولا حلیم و آش رشته و امثال آن غذاهای سنگینی محسوب می شوند و غذای تابستان نیستند. پس آنها را از سفره افطار تابستانی خط بزنید و در صورت تمایل زیاد، به میزان کم قانع شوید.

- وعده افطار و شام را جدا کنید.

- از آنجایی که معده مدت طولانی خالی بوده است، توان هضم حجم بالای مواد را ندارد، لذا توصیه می گردد در زمان افطار یک ماده غذایی میل گردد و در صورت تمایل و احتیاج حدود یک ساعت بعد شام میل گردد.

- از مصرف آب و نوشیدنی با غذا خودداری کنید؛ این اصل همواره صادق است اما در ماه رمضان که معده در طول روز کمی ضعیف می گردد نمود بیشتری دارد و به شدت باعث اختلال هضم، رفلاکس، نفخ و...می گردد.

- بعضی غذاها را فراموش کنید؛ مصرف بعضی غذاها مانند ماکارانی، آش رشته، ماهی، سالاد الویه، به ویژه در وعده سحر در این ماه علاوه بر احساس سنگینی، امکان افزایش تشنگی در طول روز را در پی دارد. بعلاوه مواد غذایی پر ادویه و نمک حرارت بدن را بالا برده و موجب تشدید تشنگی می گردد.

بنابر اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، برای جلوگیری از یبوست به جای مصرف میوه های بسیار آبدار و خام که باعث درد شکم می شوند می توان خیسانده برگه هلو، زردآلو، انجیر و آلوی بخارا استفاده کرد. این خشکبار باید در آب جوش یا گلاب داغ یکساعت خیسانده و سپس میل گردد. بهتر است مصرف این ترکیب یک تا دو ساعت بعد از شام باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راهکارهای تغذیه ای طب ایرانی برای ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهای تغذیه ای طب ایرانی برای ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید