رشد 60 درصدی استان بوشهر در زمینه صدور مجوز نشر در سال 99

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در بوشهر، فاطمه کرمپور در نشست با اهالی رسانه که در سالن کنفرانس خبرگزاری ایرنا برگزار گردید، گفت: مجاهدت های اهالی رسانه در بعد آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به موقع اخبار مربوط به کووید 19 چشمگیر و قابل قدردانی است.

رشد 60 درصدی استان بوشهر در زمینه صدور مجوز نشر در سال 99

وی ادامه داد: شیوع کرونا خسارت سنگینی به بدنه فرهنگ و هنر استان بوشهر وارد نموده است که دولت کوشش نموده با اختصاص تسهیلاتی فعالان فرهنگی و هنری را تحت حمایت خود قرار بدهد.

کرمپور اعلام کرد: در دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ، هنر و مطبوعات استان بوشهر شاهد رشد و توسعه قابل توجهی هستیم که این بیانگر نگاه مثبت دولت به این مقوله هاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر توضیح داد: در دولت تدبیر و امید (از سال 92 تا کنون) در زمینه صدور مجوز نشر 60 درصد رشد داشته ایم که در همین بازه زمانی با رشد 62 درصدی مولفان استانی نیز روبه رو شده ایم.

کرمپور ادامه داد: در راستای حمایت از نویسندگان بومی هر ساله تعدادی از کتاب های آن ها از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خریداری می گردد که در سال 98، 4210 جلد کتاب از نویسندگان استان خریداری شد که در این زمینه در دولت تدبیر و امید در مقایسه با دولت قبل 26 درصد رشد داشته ایم.

وی همچنین با اشاره به رشد 10 درصدی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر (از سال 92 تا به امروز) در زمینه اهدای کتاب، گفت: به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و ایجاد عدالت فرهنگی در تمام نقاط دور و نزدیک استان، اهدای کتاب به صورت مستمر صورت گرفت که در سال 98، 10 هزار 960 جلد کتاب در نقاط مختلف استان به مناسبت های مختلف اهدا شد.

کرمپور در ادامه به اجرای طرح های تشویقی در حوزه کتابخوانی در دولت تدبیر و امید اشاره نمود و اضافه نمود: تا پیش از سال 92 طرحی مبنی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور وجود نداشت ولی با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی، ارتقای سرانه مطالعه در میان ایرانیان و تقویت فرهنگ عمومی طرح های تشویقی کتابخوانی نظیر طرح پایتخت کتاب ایران، جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، تاسیس باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان، جام باشگاه های کتابخوانی و... راه اندازی و اجرایی شد که از همان سال اول استان بوشهر در این طرح ها به صورت همه جانبه مشارکت و فعالیت داشته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر ادامه داد: حضور فعالانه شهر بوشهر در طرح پایتخت کتاب ایران با ارائه طرح های خلاقانه و نوآورانه در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و رسوخ کتاب به لایه های مختلف جامعه از جمله قشر کارگری و صنعتی، موجب شد این شهر در سال 96 به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی گردد که خوشبختانه بخش اعظم این طرح ها همچنان در حال اجراست.

کرمپور با اشاره رشد 14 درصدی حضور شهرهای استان در طرح پایتخت کتاب ایران شرح داد: خوشبختانه در این حوزه شاهد حضور مستمر و فعالانه شهرهای استان در طرح پایتخت کتاب ایران هستیم که شهرهای چون خورموج، برازجان، گناوه، کنگان، کاکی، شبانکاره در دوره های مختلف در لیست 20 نامزد نهایی این طرح قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: همچنین روستاهای استان در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مشارکت مستمری دارند و در این سال ها روستاهایی چون گلدشت دشتستان، درازی از شهرستان دشتی، روستای بنه گز تنگستان، محمدصالحی گناوه و... به موفقیت هایی در این رویداد دست یافته اند. افزون بر این، برگزاری این جشنواره موجب تحرک و شور و توسعه فرهنگ کتابخوانی در روستاها و نقاط کمتر برخوردار استان شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر با تاکید بر اینکه تا سال 92 در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، شبکه سازی مردمی صورت نگرفته بود، اضافه نمود: اما از سال 94 با اجرای طرح های پایتخت کتاب ایران و جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب این شبکه سازی آغاز شد و خوشبختانه در این زمینه شاهد مشارکت خوب مردمی با رشدی 20 درصدی هستیم.

کرمپور در خاتمه گفته های خود در مورد باشگاه های کتابخوانی، گفت: تا قبل از سال 92 اصلا باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در سطح استان وجود نداشت اما از سال 95 این باشگاه ها به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی راه اندازی شدند و در حال حاضر 2500 باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در شهرها و روستاهای استان در حال فعالیت هستند که خوشبختانه حضور موفقیت آمیزی هم در جام باشگاه های کتابخوانی کشور داشته اند و به تازگی در چهارمین دوره این جام باشگاه های کتابخوانی استان حائز سه مقام برتر شده اند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "رشد 60 درصدی استان بوشهر در زمینه صدور مجوز نشر در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد 60 درصدی استان بوشهر در زمینه صدور مجوز نشر در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید