روزی بدون اجازه روبات ها آب هم نخواهیم خورد!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، از آنجایی که افراد در سال های آینده به طور جدی و عمیق تری از این فناوری ها برای تقویت، بهبود و ساده سازی زندگی خود استقبال خواهند کرد، به طور مداوم از آن ها دعوت می شود تا تصمیم گیری های بیشتری در عرصه زندگی شخصی را به ابزارهای دیجیتال بسپارند، این اتفاق باعث از بین رفتن تدریجی استلال در تصمیم گیری ها و در مجموع زندگی شخصی افراد می شود

روزی بدون اجازه روبات ها آب هم نخواهیم خورد!

دانشمندان هشدار می دهند که توسعه هوش مصنوعی می تواند به جایی برسد که دیگر انسان ها بدون کمک روبات نتواند تصمیم گیری کنند.

به نقل از روزنامه سان، نظرسنجی از کارشناسان هوش مصنوعی که از طریق اندیشکده آمریکایی مرکز تحقیقاتی پیو اجرا شده، برخی نگرانی های عمده را در عرصه هوش مصنوعی برجسته کرده است.

در گزارش این اندیشکده آمریکایی آمده است: امروزه میان متخصصان حوزه هوش مصنوعی توافق کلی بر سر این مساله وجود دارد که ماشین های هوشمند، روبات ها و سیستم هایی که عمدتا از فرایند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی استفاده می کنند، از هم اکنون تا سال 2035 سرعت توسعه و پیچیدگی خود را افزایش خواهند داد.

از آنجایی که افراد در سال های آینده به طور جدی و عمیق تری از این فناوری ها برای تقویت، بهبود و ساده سازی زندگی خود استقبال خواهند کرد، به طور مداوم از آن ها دعوت می شود تا تصمیم گیری های بیشتری در عرصه زندگی شخصی را به ابزارهای دیجیتال بسپارند، این اتفاق باعث از بین رفتن تدریجی استلال در تصمیم گیری ها و در مجموع زندگی شخصی افراد می شود

برخی از تحلیلگران نگرانی هایی را نیز در مورد احتمال اتوماتیک شدن سیستم های تجاری، دولتی و اجتماعی ابراز کرده اند. آن ها می ترسند که انسان ها توانایی قضاوت و تصمیم گیری مستقل از این سیستم ها را از دست بدهند. از سویی دیگر اهمیت هوش مصنوعی و مزایای بسکمک که می تواند برای انسان داشته باشد نیز در این گزارش مشخص شده است.

در این تحقیق از 540 متخصص در این زمینه سؤالات خاصی پرسیده شد. گفته می شود که بیشتر آنها نگرانی هایی را درباره احترام نگذاشتن شرکت ها و دولت ها به تمایل انسان برای کنترل تصمیم گیری های خود مطرح می کنند. برخی از کارشناسان حتی این نگرانی را مطرح کرده اند که مردم از هم اکنون به هوش مصنوعی و ماشین ها اجازه داده اند تصمیمات روزانه زیادی را برای آن ها اتخاذ کنند.

بری چوداکوف، بنیان گذار و مدیر سرتین ریسرچ، پیش بینی کرد: تا سال 2035، رابطه بین انسان ها و ماشین ها، روبات ها و سیستم هایی که عمدتا از هوش مصنوعی و خودمختار بهره می برند، مانند بحثی به نظر می رسد که یک طرف از نارضایتی فریاد می زند و طرف دیگر که از شرایط راضی است لبخند می زند.

او در توضیح بیشتر اضافه نمود: این رابطه در واقع مبارزه ای است بین فانتزی قاطع انسان ها برای مقاومت (من مستقل و مسول هستم و قدرت تصمیم گیری خود را رها نمی کنم) و قدرت فریبنده فناوری که برای تضعیف این خیال طراحی شده است و گویی خود را این طور بیان می کند من سریع، راحت و سرگرم کننده هستم.

به نقل از کارشناسان دیگر نیز نگرانی های چوداکوف مبنی بر اینکه انسان ها در تصمیم گیری های مبتنی بر فناوری آینده دخالت نخواهند کرد، به اشتراک گذاشتند.

کاترین بوسکیل، انسان شناس و کارشناس هوش مصنوعی در شرکت رند، اضافه نمود: برخی کارکردهای بسیار اساسی زندگی روزمره اکنون کاملا برای ما از دسترس خارج است. مردم تصور چندانی از نحوه ساخت سیستم های هوش مصنوعی، کنترل و تعمیر آن ها ندارند. در حال حاضر، شکاف بزرگی بین مردم و توسعه دهندگان هوش مصنوعی وجود دارد. ما باید گفتگوهای واقعی عمومیرا شروع کنیم تا بتوانیم مردم را متوجه خطرات این پیشرفت ها کنیم.

منبع: همشهری

منبع: فرادید

به "روزی بدون اجازه روبات ها آب هم نخواهیم خورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزی بدون اجازه روبات ها آب هم نخواهیم خورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید