ساماندهی بازار با انتقال اتحادیه املاک به وزارت شهرسازی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وارد مرحله تدوین بسته اجرایی در اختیار گرفتن اتحادیه املاک شده ایم گفت: الحاق اتحادیه مشاوران املاک به وزارت راه و شهرسازی می تواند زمینه ارتقای شرایط فعالان بازار مسکن از حالت سنتی به بستر تازه علمی و تخصصی را فراهم کند که ثمره های مفیدی برای مصرف کنندگان، مالکان، خریداران و مستاجران خواهد داشت.

ساماندهی بازار با انتقال اتحادیه املاک به وزارت شهرسازی

محمود محمودزاده اظهار کرد: انتقال اتحادیه املاک از ذیل وزارت صمت به وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی بود که مطرح شد و رییس جمهور با آن موافقت کرد. اما باید مراحل اجرایی این انتقال طی گردد و ممکن است زمانبر باشد.

وی اضافه کرد: یکی از ابزارهایی که می تواند برای کنترل بازار مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد الحاق اتحادیه املاک به این وزارتخانه است. برخی از فعالیتها مثل مشاوران املاک، صرفا صنف نیستند بلکه در بازار املاک کشور تاثیرگذارند. اعتقاد ما این است که افراد شاغل در این گروه باید پروانه حرفه ای داشته باشند. یعنی کسانی در این مشاغل ورود نمایند که از تخصص و اطلاعات کافی در حوز ه املاک و مستغلات برخوردار باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی، انتقال احتمالی اتحادیه املاک به وزارتخانه متبوع خود را اقدام موثر و مبارکی دانست و گفت: این اتفاق می تواند زمینه ارتقای شرایط فعالان بازار مسکن از حالت سنتی به بستر نو علمی و تخصصی را فراهم کند که طبیعتا ثمره های مفیدی برای مصرف نمایندگان، مالکان، خریداران و مستاجران خواهد داشت. از طرف دیگر اتحادیه می تواند به عوان بازوی کنترلی و اجرایی دولت عمل نمایند.

محمودزاده درباره اینکه آیا بعد از انتقال احتمالی، صنف اتحادیه به کانون تبدیل می گردد گفت: ما درگیر نام نیستیم بلکه حرفمان این است که با توجه به رویکرد تاثیرگذاری مشاوران املاک، این گروه باید پروانه حرفه مندی داشته باشند، آموزش این کار را ببینند و طبیعتا در مقابل اقداماتی که به عهده شان است جوابگو باشند.

وی با اشاره به مخالفت مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت با انتقال اتحادیه املاک به وزارت راه و شهرسازی گفت: هرکس از منظری به این موضوع نگاه می نماید ولی طبیعی است که وزارت راه و شهرسازی به اسم دستگاه تخصصی این موضوع، اولی تر از دیگر وزارتخانه ها است. این انتقال، امتیازی برای وزارتخانه نیست بلکه هدف صرفا ساماندهی است. تمام کسانی که از شرایط بازار زمین و مسکن انتقاد می نمایند از ضعف موجود ناراضی هستند. باید بپذیریم که برخی از اصناف موقعیت و شرایط خاصی را دارند. مسکن به اسم یکی از مهمترین احتیاجهای خانوارها احتیاج به کنترل دارد. ما دیگر روی کلیت این موضوع که این انتقال ضروری است یا نیست کار نمی کنیم بلکه از این مقطع گذشته ایم و با موافقت رییس جمهور باید وارد بسته اجرایی شویم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "ساماندهی بازار با انتقال اتحادیه املاک به وزارت شهرسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی بازار با انتقال اتحادیه املاک به وزارت شهرسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید