سهم الارث زوجین در دوران عقد و نامزدی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دوران عقد و نامزدی یکی از برترین روزهای مشترک زوجی است که قرار است با یکدیگر زندگی مشترک خود را زیر یک سقف شروع نمایند.

سهم الارث زوجین در دوران عقد و نامزدی

ارث اقتصادی است که بعد از فوت، به وارثان یا بازماندگان وی می رسد. یکی از آثار حقوقی که عقد دائم بر جای می گذارد؛ ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت هر کدام از آن ها است. در این مطلب از وبلاگ ساعت زنانه به موضوع سهم الارث زوجین در دوران عقد می پردازیم.

سهم الارث در دوران عقد و نامزدی

بر اساس ماده 861 قانون مدنی:

موجب ارث دو امر است: نسب و سبب.

و مطابق ماده 864 قانون مدنی:

از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می برند هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشد. اگر به مطالبی پیرامون حقوق خانواده علاقه دارید، به مطلب برترین روش های طلاق در مدت کوتاه مراجعه کنید.

ذکر کلمه زوجین در نص صریح ماده فوق الذکر نشان دهنده آن است. یکی از شرایط ارث بردن مرد و زن از یکدیگر، وقوع عقد دائم و ایجاد رابطه زوجیت میان آن دو است. بعلاوه ماده 940 قانون مدنی در این راستا مقرر داشته است:

زوجین که زوجیت آن ها دائمی بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند.

بنابراین چنانچه یکی از طرفین در دوران عقد که میان مرد و زن عقد نکاح دائم جاری می گردد و با یکدیگر زن و شوهر می شوند فوت نماید، دراین صورت طرف مقابل (مرد یا زن) به موجب مواد 913، 927و 938 قانون مدنی و نیز ماده 941 قانون مدنی از متوفی ارث خواهد برد. اما در دوران نامزدی که هنوز عقد نکاح میان طرفین جاری نشده است، یکی از سه شرط مهم ارث بردن زن و مرد از یکدیگر (وقوع عقد دائم و ایجاد رابطه زوجیت) وجود ندارد. بنابراین چنانچه یکی از طرفین در دوران نامزدی و پیش از وقوع عقد نکاح فوت نماید، طرف مقابل قانوناً از وی هیچ ارثی نخواهد برد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب شرایط دریافت پرینت مکالمات در صورت شک به همسررا مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "سهم الارث زوجین در دوران عقد و نامزدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم الارث زوجین در دوران عقد و نامزدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید