سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه به نقل از ایندپندنت، مشتری های داغ سیارات بسیار بزرگی هستند که دمای آنها به علت نزدیکی به ستاره شان بسیار زیاد است. دمای این اجسام آسمانی به بالاتر از 1600 درجه سانتیگراد می رسد که می تواند بیشتر فلزات از جمله تیتانیوم را تبخیر کند. بعلاوه سیارات مذکور دارای داغ ترین اتمسفرهای شناخته شده هستند.

سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد

دیوید سینگ یکی از مولفان این پژوهش در این باره می گوید: ما هنوز به درک خوبی از آب و هوا در محیط سیارات مختلف دست نیافته ایم. هنگام آنالیز زمین، تمام پیش بینی های مربوط به آب و هوا با سنجش های اجرا شده همخوانی دارند. اما هنگامی که یک سیاره خارج از مدار زمین در دور دست آنالیز می گردد، قدرت پیش بینی محدود است زیرا نظریه ای کلی درباره آنچه در سیاره روی می دهد و بعلاوه واکنش سیاره به شرایط شدید وجود ندارد. هرچند ما از مبنای اصلی فیزیک و شیمی آگاه هستیم، اما نمی دانیم این فرایند به چه روش های پیچیده ای نمایان می گردد.

یکی از این سیارات WASP-178b است که در فاصله 1300 سال نوری زمین واقع شده است و در اتمسفر آن هیچ ابری نیست. یک سوی این سیاره دائماً به سمت ستاره است. اتمسفر آن نیز حاوی مونوکسید سیلیکون است که تندبادهایی با سرعت بیش از 2 هزار مایل بر ساعت ایجاد می نماید. از سوی دیگر در بخش تاریک آن گاز خنک می گردد تا ابرهایی تشکیل دهد که صخره از آنها می بارد و روی سطح سیاره تبخیر می شوند.

سیاره دیگر KELT-20b نام دارد، تابش نور مافوق بنفش از ستاره آن نوعی لایه گرمایشی در اتمسفر ایجاد می نماید که به گفته محققان تا پیش از این مشاهده نشده بوده است.

گوانگوی فو از دانشگاه مریلند در این باره می گوید: تا به امروز نمی دانستیم ستاره های میزبان چگونه به طور مستقیم روی اتمسفر یک سیاره تاثیر گذاشتند. نظریه های زیادی در این باره وجود دارد اما اکنون ما نخستین داده های رصد شده را در اختیار داریم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره ای که در آن سنگ تبخیر شده می بارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید