چین به طور مصنوعی آب و هوایش را پاک کرد!

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه به نقل از گاردین، این جدیدترین نمونه از کوشش ها برای آبی کردن آسمان به شمار می آید.

چین به طور مصنوعی آب و هوایش را پاک کرد!

طبق تحقیقی که دانشگاه تسینگهوا منتشر نموده، مقامات آب و هوایی چین در امسال میلادی پیروز شدند قبل از برگزاری یک رویداد ملی شرایط آب و هوای این کشور را کنترل نمایند.

روز یکم جولای جشنی در این کشور برگزار گردید که ده ها هزار نفر در آن شرکت کردند. اکنون تحقیق مذکور نشان می دهد شب قبل از برگزاری مراسم یک عملیات وسیع باروری ابرها انجام شد تا آسمان صاف گردد و آلودگی هوا کاهش یابد.

دولت چین یکی از هواداران پرو پا قرص فناوری باروری ابرها است و از المپیک 2008 میلادی تا به امروز میلیاردها دلار برای ایجاد تغییر در آب و هوا جهت حفاظت از منطقه ها کشاورزی یا رویدادهای مختلف صرف نموده است.

باروری ابرها روشی است که طی آن مواد شیمیایی مانند ذرات بسیار کوچک یدید نقره به ابرها افزوده می شوند. درنتیجه این فرایند قطرات آب اطراف ذرات جمع می شوند و احتمال بارش بیشتر می گردد.

تحقیق مذکور در نشریه Environmental Science journal منتشر شده است. طبق یافته های این پژوهش یک عملیات دوساعته باروری ابرها شب قبل از برگزاری مراسم صدمین سالگرد حزب کمونیست چین انجام شد و ساکنان منطقه ها نزدیک کوهستان موشک هایی را رصد کردند که به آسمان پرتاب شده بود. این موشک ها حامل ذرات یودین نقره بودند.

به گفته محققان بارش مصنوعی حاصل از این فرایند سبب شد سطح آلاینده های PM 2.5 بیش از دو سوم کاهش یابد. درنتیجه این فرایند شاخص کیفیت هوا از معمولی به خوب رسید.

سال گذشته دولت چین برنامه های خود را برای توسعه برنامه آزمایشی اصلاح شرایط آب و هوا در منطقه ای به مساحت 5.5 میلیون کیلومتر مربع اعلام نمود. این منطقه با بارش باران یا برف مصنوعی روبرو می گردد. این کشور میخواهد تا 2025 میلادی یک سیستم اصلاح آب و هوا را توسعه دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چین به طور مصنوعی آب و هوایش را پاک کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین به طور مصنوعی آب و هوایش را پاک کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید