دلیل دیسک کمر چیست؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، یک جراح متخصص مغز و اعصاب گفت: فشار فیزیکی بیش از حد، نشستن ها و رانندگی های طولانی مدت باعث آسیب به دیسک کمر می گردد.

دلیل دیسک کمر چیست؟

علیرضا طبیب خویی، جراح متخصص مغز و اعصاب گفت: فشار فیزیکی بیش از حد، رفتار های شدید با ستون فقرات، نشستن های طولانی و رانندگی های طولانی، باعث آسیب به دیسک می گردد.دیسک آسیب دیده با داخل شدن به کانال نخاعی باعث تنگ شدن آن می گردد. این بیماری بیشتر در افراد بالای 50 سال دیده می گردد.

او تأکید کرد:دیسک کمر و گردن در دوران میانسالی فعال می گردد، دیسک ها و زوائد استخوانی با ورود به کانال نخاع باعث تنگ شدن آن می شوند.

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تنگی کانال کمری را می توان آرتروز ستون فقرات نامید. گاهی مفصل های آسیب دیده با وارد شدن به کانال نخاعی باعث گزگز در پا ها می شوند.بعلاوه فشار بر عصب های ناحیه کمری باعث کم شدن توان فرد و درد شدید می گردد.

وی گفت: از مشخصه اصلی این بیماری، درد شدید پا ها پس از آغاز به راه رفتن است که به مرور با گذشت زمان و افزایش درد، فرد کاملا ناتوان و خانه نشین می گردد. در این حالت مهم ترین یاری جراحی است تا افراد بتوانند راه بروند و زندگی فعال تری داشته باشند.هدف اصلی از جراحی بازگرداندن توانایی راه رفتن به بیمار است.

طبیب خویی گفت:در مراحل اولیه بیماری با تقویت عضلات ستون فقرات مانند فیزیوتراپی و آب درمانی، مصرف دارو و طب سوزنی می توان علائم بیماری را بهبود بخشید.

وی بعلاوه از تزریق (مواد ضد درد وکورتون) داخل کانال کمری برای رفع کردن التهاب عصب های آن ناحیه و در موارد نادری لیزر درمانی نام برد.

او از بالا بودن وزن به عنوان فاکتور خطر اینگونه جراحی ها نام برد و گفت: به بیمار توصیه می گردد قبل از انجام عمل جراحی با رژیم غذایی و در صورت امکان آب درمانی وزن خود را کاهش دهد.

طبیب خویی گفت: لیزر روشی است برای کم کردن حجم دیسکی که بیرون زده است؛ البته در افرادی که رباط ها و مفاصل بزرگ شده و باعث تنگی کانال گشته اند لیزر دیسک، درمان مناسبی نخواهد بود.

وبلاگ ساعت زنانه علمی پزشکی کلینیک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دلیل دیسک کمر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل دیسک کمر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید