مثبت گرایی سمی چیست؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، مثبت گرایی سمی معمولاً کم نمود و نامحسوس است و همه ما در مقطعی از زندگی مان درگیر این رفتار می شویم.

مثبت گرایی سمی چیست؟

وبلاگ ساعت زنانه| مثبت گرایی سمی این باورست که در یک موقعیت بسیار بد و ناخوشایند انتظار داشته باشیم مردم ذهنیت مثبت خودشان را حفظ نمایند. این رویکردِ فقط حالِ خوب به زندگیست. خوش بین بودن و مثبت اندیشی مزایای خودش را دارد، اما مثبت اندیشی سمی موقعیت های سخت را انکار می نماید تا به یک ظاهرِ شاد و مثبتِ که معمولاً کاذب است پایبند بماند.

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه؛ همه ما می دانیم داشتن ذهنیت مثبت به زندگی برای سلامت روان ما مفید است. مشکل اینجاست که خود زندگی هم همواره مثبت نیست. همگی ما در زندگی با احساسات و تجربیات دردناک سروکار داریم. این احساساتِ معمولاً ناخوشایند اهمیت دارند و باید با صداقت و بدون پنهان کاری به آن ها توجه کرد.

مثبت گراییِ سمی مثبت اندیشیِ افراطی ست. این نگرش فقط بر اهمیتِ خوش بینی تاکید نمی نماید، بلکه هرگونه ردی از احساسات انسانی را که شاد یا مثبت نباشند به حداقل رسانده یا انکار می نماید.

اَشکال مثبت گرایی سمی

مثبت گرایی سمی اَشکال گوناگونی دارد:

 • وقتی اتفاق بدی می افتد، از قبیل از دست دادن شغل، بعضی به شما می گویند فقط فکر خوب کن یا به جنبه مثبتش نگاه کن. این اظهارنظر ها در ظاهر دلسوزانه به نظر می رسند، اما مانع می شوند فرد بتواند چیزی از تجربه تلخ از دست دادن شغلش بگوید.

  - پس از تجربه بعضی از انواعِ از دست دادن ها، مثبت گرای سمی به شما می گوید: هر پیشامدی بنا به علتی اتفاق میفته. شاید این افراد به باورِ خودشان با بیان این جملات در حال آرامش دادن به شما باشند، اما در واقع این راهی برای پس زدنِ درد شماست.

  - وقتی ابراز ناامیدی یا غم می کنید، مثبت گرای سمی به شما می گوید: شادی یک انتخابه. این گفته به آن معناست که اگر در حال تجربه احساسات منفی هستی، این اشتباهِ خودِ توست که شادی را انتخاب ننموده ای.

گوینده از بیان این اظهارات نیت خوبی دارد، نمی داند جز این ها چه بگوید و یاد نگرفته است چگونه همدردی کند و خبر ندارد این نوع واکنش ها به درد دیگران چقدر می تواند آسیب زا باشد.

در برترین حالت، این اظهارات تکرار مکرراتی ست که گوینده را از احساسات بد و تلخ دیگران خلاص می نماید. در بدترین حالت، نظرات آن ها فردی را که با موقعیت های به شدت سخت روبه رو است دچار شرم و سرزنش می نماید. مثبت گرایی سمی افراد را از حمایت واقعی که برای رویارویی با شرایط سخت به آن احتیاج دارند محروم می نماید.

دلایل آسیب زا بودنِ مثبت گرایی سمی

مثبت گرایی سمی در واقع می تواند به افرادی که در شرایط سخت به سرمی برند آسیب برساند. این افراد به جای اینکه قادر باشند احساسات واقعی شان را با دیگران به اشتراک بگذارند و از حمایت بی قید و شرط آن ها بهره مند شوند، با اظهارات یک مثبت گرای سمی احساس می نمایند دردشان نادیده گرفته شده یا کلاً فاقد اهمیت است.

 • شرم آور است: وقتی کسی در حال رنج کشیدن است، احتیاج دارد دیگران احساسات او را بپذیرند و موجه بدانند تا بتواند از جمع خانواده و دوستانش آرامش و عشق بگیرد. مثبت گرایی سمی به افراد می گوید درد و رنج شان غیرقابل قبول است.

  - احساس گناه ایجاد می نماید: این پیغام را ارسال می نماید که اگر راهی برای مثبت اندیشی پیدا ننموده ای حتی در رویارویی با سخت ترین شرایط، پس یک جایِ کار تو اشتباه است.

  - احساسات واقعی را پس می زند: مکانیسمِ مثبت گراییِ سمی اجتنابی است. مثبت گرایان سمی از موقعیت های احساسی که ممکن است موجب ناراحتی آن ها گردد اجتناب می نمایند. اما گاهی اوقات ما ایده های سمی دیگران را به خودمان گرفته و آن ها را درونی می کنیم، یعنی وقتی با احساسات تلخ روبرو می شویم، آن ها را نادیده گرفته و انکارشان می کنیم.

  - جلوی رشد را می گیرد: کاری می نماید که از تجربه چیز هایی که ممکن است دردناک باشند فرار کنیم. به بیان دیگر، نمی گذارد با احساسات چالش برانگیزی که در نهایت می توانند سبب رشد و عمیق تر کردن بینش ما شوند روبرو شویم. شعار فقط حس و حال خوب همواره خوب نیست، گاهی اوقات ناخوشایند است به ویژه در مواقعی که فرد دچار آشفتگی های شدید فردی ست مثلاً مسائل اقتصادی، از دست دادن شغل، بیماری یا از دست دادن یک عزیز. در چنین مواقعی شنیدن اینکه باید به جنبه های مثبت موقعیت فکر کرد اظهارنظر ظالمانه ایست.

مثبت اندیش بودن در روبروه با تجربیات و چالش های سخت امکان پذیرست، اما کسانی که در حال پشت سرگذاشتن حوادث ناگوار هستند نه احتیاج دارند به آن ها گفته گردد مثبت اندیش بمانند و نه احتیاج دارند بخاطر نداشتن منظره روشن به شرایط کنونی مورد قضاوت قرار بگیرند.

نشانه های مثبت گرایی سمی

 • نادیده گرفتن مسائل به جای رویارویی با آن ها

  - احساس گناه از غمگین، خشمگین یا ناامید شدن

  - پنهان کردن احساسات واقعی در پسِ نقل قول های مثبتی که از نظر اجتماعی قابل قبول تر بنظر می رسند

  - نشان ندادن یا پنهان کردن احساسات واقعی

  - دست کم گرفتن یا کوچک شمردنِ احساسات دیگران برای فرار از ناراحت شدن خود

  - سرزنش کردن دیگران در صورت حفظ نکردن مثبت اندیشی

  - بی اعتنایی و خونسردی در برابر احساسات دردناک

نحوه اجتناب از مثبت گرایی سمی

اگر تحت تاثیر مثبت گرایی سمیِ دیگران قرار گرفته اید یا این نوع رفتار را در خودتان شناسایی نموده اید راه هایی برای ایجاد یک رویکرد سالم تر و حمایتی تر وجود دارد که بعضی از آن ها را در ادامه می خوانید:

 • احساساتِ منفی تان را مدیریت کنید، اما آن ها را انکار نکنید. احساسات منفی اگر از کنترل خارج شوند استرس ایجاد می نمایند، اما اگر آن ها را مدیریت کنید اطلاعات مهمی در اختیار شما قرار می دهد که می تواند تغییرات مفیدی در زندگی شما ایجاد کند.

  - درباره احساسات خود واقع بین باشید. وقتی با یک موقعیت استرس زا روبرو می شوید، احساس استرس، نگرانی یا حتی ترس طبیعی ست. رویِ خودمراقبتی و اقداماتی که به بهبود موقعیت شما یاری می نماید تمرکز کنید.

  - طبیعی ست اگر هم زمان چند حس را تجربه کنید. وقتی با یک چالش روبرو می شوید، محتمل است از یک سو نسبت به آینده نگران و دلواپس شوید و از سوی دیگر به موفقیت تان امیدوار باشید. ممکن است احساسات شما به میزان خودِ موقعیت پیچیده باشد.

  - روی گوش دادن به دیگران و نشان دادن حمایت تمرکز کنید. وقتی کسی احساس ناخوشایند یا تلخی را ابراز می نماید، با جملات کلیشه ای مثبت او را خفه نکنید. در عوض، کاری کنید که حس کند احساسی که دارد موجه است و شما برای شنیدن حرف های او سراپا گوش هستید.

  - به احساسی که دارید توجه کنید. دنبال کردن صفحاتِ مثبت در رسانه های اجتماعی گاهی اوقات می تواند منبع الهام خوبی باشد، اما حین مشاهده و تعامل با محتوای این صفحات به احساسی که دارید توجه کنید. اگر با مشاهده مطالب یا تصاویر آن ها احساس شرمساری یا گناه می کنید شاید مثبت گرایی سمی علت آن باشد. در چنین مواردی، دسترسی خودتان را به استفاده از رسانه های اجتماعی تا جای ممکن محدود کنید.

به خودتان اجازه حس کردنِ احساسات تان را بدهید. به جایِ اجتناب از احساسات تلخ و ناگوار، به خودتان اجازه حس کردنِ آن ها را بدهید. این احساسات واقعی، معتبر و مهم هستند و پیغامی که دارند چشم شما را به روی نکاتی باز می نماید که احتیاج به تغییر دارند. این توصیه لزوماً به این معنا نیست که باید بر پایه هر احساسی که تجربه می کنید عمل کنید. گاهی اوقات لازمست با خودتان خلوت کنید و به خودتان فضا و زمان بدهید تا قبل از هرگونه اقدامی موقعیت را پردازش کنید؛ بنابراین هنگام رویارویی با یک تجربه سخت، به راه هایی فکر کنید تا بتوانید احساسات تان را به یک روش سازنده بیان کنید، مثلاً آن ها را بنویسید یا با یک دوست درباره آن ها صحبت کنید. بر اساس تحقیقات نوشتن درباره احساسات منفی به تنهایی به کاهشِ شدت آن ها یاری می نماید.

جملات سمی

 • تو فقط مثبت فکر کن!

  - انرژی منفی نده!

  - بدتر از اینم می تونست بشه.

  - هر پیشامدی به یک علتی اتفاق میفته.

  - شکست یک گزینه نیست.

  - شادی یک انتخابه.

جایگزین های غیرسمی

- من سراپا گوشم.

- من تحت هر شرایطی کنارتم.

- حتماً حس خیلی بدی رو داری تجربه میکنی.

- گاهی وقتا این اتفاقات ناگوار پیش میاد. چه یاریی از دست من برمیاد؟

- شکست هم بخشی از زندگیه.

- احساسات تو واقعی و ارزشمنده.

منبع: verywellmind

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "مثبت گرایی سمی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مثبت گرایی سمی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید