نارضایتی مردم از کیفیت لوازم خانگی ایرانی، شهروندان خواهان آزادسازی واردات

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، بازار لوازم خانگی سال نو را در رکودی عمیق شروع کرد. این در حالی است که با ممنوعیت واردات و ترک خاک ایران به وسیله شرکت های خارجی، قرار بود تولیدنمایندگان داخلی تمام احتیاج بازار را از لحاظ قیمت و کیفیت تامین نمایند.

نارضایتی مردم از کیفیت لوازم خانگی ایرانی، شهروندان خواهان آزادسازی واردات

هنوز سه سال هم از ترک خاک ایران به وسیله ال جی و سامسونگ نمی گذرد که بیشتر شهروندان قدرت خرید لوازم خانگی را از دست داده اند. طوری که اخیرا نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی به وبلاگ ساعت زنانه گفت که دیگر کمتر کسی بدون اتکا به وام و تسهیلات پیروز به تامین احتیاج خود می گردد.

گشتی در بازار امین حضور و جمهوری نیز نشان می دهد که قیمت برخی محصولات نسبت به سه سال پیش تا بیش از چهار برابر افزایش داشته اند. گویا نبود برندهای خارجی بازار ایران را به جولانگاهی برای فراورینمایندگان تبدیل نموده تا آن ها تا جایی که می توانند بتازند.

مخاطبان وبلاگ ساعت زنانه نیز در واکنش به این اتفاقات بیشترا یک خواسته را مطرح نموده اند و آن هم آزادسازی واردات لوازم خانگی است. حتی برخی از شکل گیری اختلافات خانوادگی و به تاخیر افتادن ازدواج شان به علت قیمت های سرسام آور محصولات ایرانی خبر داده اند. محصولاتی که حتی از لحاظ کیفیت رضایت بخش نیستند.

نظر مردم درباره لوازم خانگی ایرانی چیست؟

در ادامه بخشی از نظرات مخاطبان وبلاگ ساعت زنانه را در رابطه با شرایط بازار می خوانید. تعداد قابل توجهی از شهروندان نسبت به نحوه قیمت گذاری لوازم خانگی ایرانی انتقاد دارند. برخی از آن ها نیز نسبت به تقلبی بودن برندها و قطعات گلایه مندند.

خدا وکیلی با چه رویی ادعای اجناس ایرانی دارید؟! من یک دستگاه ساید بی ارزش به قیمت 31 ملیون از اسنوا با مارک تقلبی دوو از نمایندگی تهران حدود 9 ماه قبل خریداری کردم. از هفته اول یخ ساز ایراد دارد. پس از پیگیری و اعلام سه نوبت، مثلا کارشناس از دو ماه قبل تازه می گویند از شرکت درخواست قطعه کردیم موجود نیست. آخه چه فراوری داخلی است؟ یک مشت کالای بنجل!.

وقتی واردات رو می بندید همین می شه دیگه..

وقتی جلو واردات رو می گیرید کاملا مشخصه چی می شه. این رو یه بچه هم می دونه..

لوازم خانگی ایرانی اصلا کیفیت نداره. یخچال فریزر ایرانی خریدم؛ تو دو سال 10 مرتبه خراب شد..

مردم حق انتخاب ندارند

تا زمانی که واردات آزاد نشه و رقابت به وجود نیاد شرایط همینه؛ بدتر هم می شه. چرا واردات نمی شه؟ چون آقایان از ما بهتران در کلیه شرکت های مادر سهام دارند. همین آقایان به خاطر منافع خودشان حق ملت را راحت به بهانه ای درپیتی زیر پا می ذارند. صدها شعار الکی برای گول زدن مردم آسیاب می نمایند. در صورتی که اگر واردات باشد این قدر فشار و گرانی معنی ندارد و همه چیز بعد از مدتی به آرمش می رسد..

با این شعار خرید کالای داخلی ملت رو بیچاره کردید. وقتی رقابت بین اجناس داخلی و خارجی نیست و واردات را حذف نموده اید، فراورینمایندگان داخلی با لوازم خانگی بنجل هر روز به ریش مصرف نمایندگان می خندند. یک بخچال فراوری داخل خریده ایم شب تا صبح خواب رو حروممون نموده با سر و صداش. خدا شاهده موتور یخچال، موتور آب سرد کنش سوخت. عوض کردیم دوباره موتور اب سردکنش سوخت قیدش رو زدیم. بماند!.

بگذارید مردم آزاد باشند. شما چرا مردم را مجبور به خرید ناخواسته می کنید؟ مردم حق انتخاب ندارند..

در این بین برخی از مخاطبان نیز به هزینه بالاتر فراوری نسبت به واردات اشاره نموده اند. به عنوان مثال یکی از مخاطبان نوشت: هزینه باربری کشتی، سود سازنده و فروشنده و … آخر نصف همان [هزینه فراوری] جنس ایرانیه..

ترفندی برای فروش

بعلاوه برخی شهروندان نسبت به ترفندهای فروش برخی برندهای ایرانی گلایه دارند. به ویژه آنکه یکی از فراورینمایندگان به پیش فروش محصولات روی آورده است. در حالی اکنون شاهد چنین اتفاقی هستیم که در زمان فعالیت رقبای خارجی در ایران، آن ها چاره ای جز ارائه تخفیف های سنگین و قیمت های بسیار پایین نداشتند.

فراورینماینده لوازم خانگی ایرانی نه کیفیت رو لحاظ می کنه و نه مشتری مداری رو. من یکی از مشتریان یخچال […] بودم در ماه پیش که از بس من رو از بانک به فروشگاه و از فروشگاه به بانک فرستادند، در نهایت محصولی بهم ندادند خسته و منصرف شدم..

در نهایت نیز باز هم به تکرار سرنوشت خودروسازی در صنعت لوازم خانگی رسیده ایم. معلومه که رقابت قیمت ها را می شکند. منتهی وقتی واردات را ممنوع کردید چه رقابتی؟! فراورینمایندگان داخلی یکه تازی می نمایند و بلای خودروسازان به لوازم خانگی هم رسیده. این ها همه از تصمیمات غلط دولت سرچشمه می گیرد..

قیمت لوازم خانگی تغییر کرد؟

تعدادی از مخاطبان نیز نسبت به اظهارات محمدحسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نقد داشتند. او در مصاحبه اخیر خود با وبلاگ ساعت زنانه از رکود بازار صحبت به میان آورد و گفت افزایش قیمتی وجود ندارد. اما گویا مخاطبان نظر دیگری در این زمینه دارند.

چرا می گویید گران نشده؟ لباسشوئی پاکشوما 15 درصدگران نموده. قیمتی که اسفند 10 میلیون و 400 هزار تومان بود، الان 12 میلیون و 200 هزار تومنه. خود کارخانه قیمت داده. یا تو بازار نیستید یا ققط قیمت برخی کالاها را می دانید..

کجا ثابت مانده؟! قیمت آبمیوه گیری پارس خزر بعد از عید بیش از 15 درصد افزایش داشته است. حتما بقیه محصولاتش هم افزایش قیمت داشتند..

آبرویی که تهدید می گردد

در این بین برخی از مخاطبان نیز به پیامدهای اجتماعی افزایش قیمت لوازم خانگی اشاره نموده اند.

همه چیز گران شد. با دو فرزند دم بخت چه کار کنیم؟ خدا برای ابرو ما فکری کن..

من دو ساله می خوام وسیله بخرم، نمی تونم. با این حقوق ریالی ازدواج ننموده تا مرز طلاق رفتم. مسئولان کجا هستند؟ پس همه شون فکر جییب خودشونند. سانسور نکن مسائل مردم رو..

برای مطالعه بیشتر خبر آخرین مهلت برای کاهش قیمت لوازم خانگی را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "نارضایتی مردم از کیفیت لوازم خانگی ایرانی، شهروندان خواهان آزادسازی واردات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارضایتی مردم از کیفیت لوازم خانگی ایرانی، شهروندان خواهان آزادسازی واردات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید