ناقص شدن قلعه تاریخی شهراب به خاطر حفاری های غیر مجاز

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، ایسنا/ براساس سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان، ناقص شدن قلعه تاریخی شهراب به خاطر حفاری های غیر مجاز صورت گرفت.

ناقص شدن قلعه تاریخی شهراب به خاطر حفاری های غیر مجاز

داستان چیست؟

مهدی مشهدی اظهار کرد: سال 91 اداره میراث فرهنگی اردستان با صدور نامه ای قلعه تاریخی روستای شهراب را مخروبه اعلام نمود.

وی با بیان اینکه متأسفانه در سالهای اخیر ساختمان اصلی این قلعه تاریخی و اطراف آن به یک زباله دانی تبدیل شده، گفت: اقدامی که مالکان به تازگی انجام دادند برای برطرف خطرات احتمالی و جمع آوری زباله ها و همچنین جلوگیری از حفاری های غیرمجاز، اقدام به خاکبرداری برای عملیات فنس کشی محدوده قلعه کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با بیان اینکه اقدامات مالکان برای برطرف خطرات و جمع آوری زباله ها همراه با تخریب دیواره های باغ های اطراف قلعه بوده، گفت: این اقدامات به اصل بنا ضربه نزده است. البته حفاری های غیرمجاز و تخریب هایی که در گذشته در محوطه این قلعه تاریخی شده، ضلع غربی آن را به طور کامل تخریب و به نوعی ناقص نموده است.

مشهدی با بیان اینکه تاریخ دقیقی از احداث قلعه تاریخی روستای شهراب در دست نیست، گفت: اظهار نظرهای غیرتخصصی که درباره تاریخچه این بنا ارائه می دهند از نظر اداره میراث فرهنگی بی اساس است. به دلیل تعدد بناهایی که در شهرستان اردستان وجود دارد هنوز اقدامات کاوش برای معین شدن تاریخچه این بنا انجام نشد.

30 اثر تاریخی اردستان در نوبت ثبت ملی است

وی در ادامه از تهیه پرونده 30 اثر فرهنگی و تاریخی این شهرستان برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور اطلاع داد و گفت: این تعداد اثر که واجد ارزش ثبت شناخته شد با پیگیری های صورت گرفته توسط میراث فرهنگی اردستان در نوبت ثبت ملی نهاده شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با بیان اینکه به تازگی خانه تاریخی حجازی به ثبت ملی رسیده، گفت: شهرستان اردستان بدلیل وفور بناهای ارزشمند، در حوزه ثبت ملی فعال است، ولی به دلیل اینکه در هر جلسه ثبت ملی که در تهران برگزار می گردد و سهمیه استان اصفهان فقط 5 پرونده بوده، سرعت دریافت شماره ثبت ملی بسیار کند است.

منبع: همگردی

به "ناقص شدن قلعه تاریخی شهراب به خاطر حفاری های غیر مجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناقص شدن قلعه تاریخی شهراب به خاطر حفاری های غیر مجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید