قلعه سریزد، بزرگترین بانک امانتداری ایران

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، قلعه سریزد در یکی از روستاهای شهرستان مهریز یزد واقع شده است که در گذشته به آن فرافر می گفتند. اینجا مکانی بوده که غلات، غذا، طلا و اجناس گران قیمت مردم در آن نگهداری می شده تا از گزند مهاجمان در امان باشد.

قلعه سریزد، بزرگترین بانک امانتداری ایران

قلعه سریزد را می توان یکی از جالب ترین مکان های تاریخی و قدیمی ایران دانست که حتی عنوان کاربردی آن نیز کمی عجیب و مرموز است، اینجا قلعه ای بوده که حکم یک بانک و یا صندوق ذخیره سازی اقلام مهم را داشته که در نوع خود در دنیا نیز شگفت انگیز است. اما قبل از آنکه این قلعه را بخواهیم معرفی کنیم بهتر است بدانید قلعه سریزد کجاست؟

موقعیت قلعه سریزد بر روی گوگل مپ

قلعه سریزد در یکی از روستاهای شهرستان مهریز یزد واقع شده است که احتمالاً در گذشته دور، بخشی از نقطه مهم ورودی شهر تلقی می شده است. در قدیم به این شهر فرافر می گفتند که احتمالاً مکان مهمی محسوب می شده است. با توجه به تاریخ کهن یزد وجود چنین بنایی در فاصله 40 کیلومتری مرکز شهر یزد نباید چنان تعجب برانگیز باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا این بنا را کمی بیشتر به شما معرفی کنیم.

درباره قلعه سریزد

به گفته مورخان اینجا یکی از عجیب ترین، عظیم ترین و قدیمی ترین مکان های ذخیره سازی و نگهداری در ایران قدیم بوده است و حتی بعضی، از آن به عنوان صندوق امانت بانکی نیز نامبرده اند. از نحوه معماری و سیستم دفاعی آن معین است که این مکان محلی بوده تا آذوقه، مواد مهم، طلا، زیورآلات و... را در آن نگهداری نمایند تا از شر دشمنانی که به این منطقه حمله می نمایند محفوظ باشد. اگر از نمای بالا به این قلعه نگاهی بیاندازیم خندقی را می بینیم که دور تا دور مجموعه کنده شده؛ عرض این خندق حدود 6 متر و عمق آن به 4 متر می رسد. کندن خندق برای ایرانیان نوعی سیستم دفاعی معروف تلقی می شده تا به دشمن اجازه عبور راحت و رسیدن به دیواره ها را ندهند. همچنین برج و باروهای بلند آن احتمالاً مکانی بوده که علاوه بر دیده بانی، از آنجا برای هدف قرار دادن دشمن از راه دور استفاده می کردند.

بعضی از مورخان معتقدند که این قلعه متعلق به دوران ساسانیان است و به عنوان مبدأ ورودی شهر یزد به شمار می آمده است. مساحت این قلعه به بیش از 7 هزار متر مربع می رسد. سیستم دفاعی این قلعه واقعاً با فکر و بی نظیر طراحی شده است؛ مثلاً این مجموعه دارای یک در اصلی است که متحرک بوده و با قرقره جابه جا می شده؛ اما دری پشتیبانی نیز برای آن طراحی کردند تا اگر دشمن توانست در اصلی را شکسته و عبور کند در بخش در پشتیبانی گیر بی افتد. این قلعه از خشت، گل، آجر و گچ ساخته شده است که از همان سیستم معماری قدیمی شهر یزد پیروی می نماید. مجموعه دارای سه طبقه است که درون آن راهروها، حجره های مختلف و اتاق های متفاوتی وجود داشته که هر کدام دارای کلیدهای مجزا بوده اند تا بتوانند کالای هر شخص را به طور جداگانه ذخیره نمایند. این مکان حدود 468 حجره دارد.

همچنین امروزه امکانات مناسبی در مجاورت این قلعه وجود دارد و طبیعت گردان و گردشگران و علاقه مندان می توانند به ورزش های کویری مانند آفرود، موتور سواری، کویر نوردی و رصد ستارگان بپردازند. تلفیق این کارها با حس بودن در یک مکان تاریخی چند هزار ساله حس شگفت انگیزی را به انسان منتقل می نماید. همچنین در بخش سریزد مکان های تاریخی دیگری نیز وجود دارند که در ادامه آن ها را به شما معرفی می کنیم.

مقالات مرتبط:

  • 10 مورد از بهترین سوغات شهر یزد
  • غذاهای سنتی شهر یزد، چشیدن مزه تاریخ
  • نگاهی به جاذبه های گردشگری بافق یزد

پاکنه: پاکنه احتمالاً بنایی بوده که در دوران صفویان ایجاد شده است و محلی بوده که آن را برای رسیدن به رشته قنات های حفر شده آن را می نمایدند. این سیستم برای آن بوده تا با مشکل کم آبی در مناطق کویری مانند یزد مبارزه نمایند.

بنای دروازه شهر: امروزه یک تکه کوچک از دروازه قدیم شهر فرافر وجود دارد که گفته می گردد قدمت آن به هزار سال می رسد؛ عده ای دیگر آن را به قرن 14 و 15 هجری نسبت داده اند و این بنا را بخشی از بقعه چهار ضلعی می دانند که باقی بخش های آن فرو ریخته و فقط همین قسمت از آن باقی مانده است.

حمام تاریخی سریزد: وجود حمام تاریخی در بخش های مهم ایران جز الزامات آن دوران بوده. ساختمان حمام از خشت و گل ساخته شده و روی آن یک گنبد وجود دارد که مردم منطقه برای حمام کردن از آن استفاده می کردند.

مسجد جامع پای برج: در روی ورودی این مسجد روی سنگ نوشته ای تاریخ 1268 هجری شمسی نوشته شده که به دوران ناصرالدین شاه اشاره دارد. از این مسجد برای برگزاری نمازهای آدینه بخصوص در فصل تابستان استفاده می شده است. اطراف مسجد دارای قوس های شاه عباسی است و در سقف محراب مسجد اشکال هندسی منظمی دیده می گردد.

چگونه به قلعه سریزد برویم

اگر از نیمه شمالی کشور می خواهید به سریزد بروید باید ابتدا خود را به شهر یزد برسانید و سپس از آنجا به سریزد بروید. از شهر یزد باید ابتدا وارد عظیمراه یزد - تفت شوید؛ سپس به سمت عظیمراه 70 آسیا بروید و به سمت مهریز حرکت کنید. پس از رسیدن به مهریز به سمت سریزد می روید. کل این جهت از یزد حدود 50 کیلومتر است که طی 50 دقیقه آن را سپری خواهید کرد.

برای رسیدن به یزد نیز می توانید از جهتهای زیر بهره ببرید:

  • تهران -> قم -> کاشان -> نایین -> میبد -> یزد (621 کیلومتر - 6ساعت 30 دقیقه)
  • اصفهان -> نایین -> میبد -> یزد (320 کیلومتر - 4 ساعت)

گروه گردشگری وبلاگ ساعت زنانه

منبع: setare.com

به "قلعه سریزد، بزرگترین بانک امانتداری ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه سریزد، بزرگترین بانک امانتداری ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید