نمایش آنلاین فیلم دوره مظفری برای اولین بار بصورت جهانی

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، تهران (پانا) - مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت فیلم دوره مظفری رونمایی و برای نخستین بار به صورت جهانی و برای پژوهشگران و علاقه مندان این حوزه پخش می گردد.

نمایش آنلاین فیلم دوره مظفری برای اولین بار بصورت جهانی

به گزارش میراث آریا، آفرین امامی با بیان این که فیلم دوره مظفری به مناسبت گرامیداشت روز پژوهش و به یاد مرحوم استاد شهریار عدل رونمایی می گردد، اضافه کرد:م رحوم دکتر شهریار عدل عضو موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه، بنیان گذار ثبت دنیای در ایران و از برجسته ترین پژوهشگران حوزه قاجار بوده که در سال 1361 آنالیز سه قطعه فیلم کوتاه مظفرالدین شاه شامل 38 حلقه 16 و 35 میلی متری را که در یکی از مخازن کاخ گلستان پیدا شده بود، شروع کرد.

مدیر مجموعه میراث دنیای کاخ گلستان اضافه کرد: این فیلم ها با کوشش و پیگیری های مرحوم عدل در 22 بهمن 1381 به سفارت ایران در پاریس تحویل داده می گردد و در مرکز ملی سینمای فرانسه مورد بازیافت و بازسازی نهاده شد. حاصل این کوشش و تفاهم فرهنگی، فیلم دیجیتالی 56 دقیقه ای است که در 13 اردیبهشت 1382 از گمرک جمهوری اسلامی ایران ترخیص و به کاخ گلستان بازگردانده شد.

مدیر مجموعه میراث دنیای کاخ گلستان توضیح داد: بخش هایی از این فیلم از نخستین سفر مظفرالدین شاه به فرنگ در سال 1900 میلادی توسط میرزا ابراهیم عکاس باشی و مشارکت شرکت فیلمبرداری گومون فرانسه (Gaumont) گرفته و ضبط شده و بخش هایی دیگری از آن نیز در ایران و کاخ گلستان که شامل مراسم رژه، مراسم بندبازی، عبور کالسکه مظفری در میدان مشق، جشن گل، صحن حضرت معصومه (س) و ... بوده، فیلمبرداری شده است.

وی ادامه داد: در این فیلم برپایی جشن گل در اوستاند بلژیک که در 18 اوت 1900 برگزار شده به نمایش در آمده است و به طور قراردادی به عنوان مبدا تاریخ سینمای ایران شناخته می گردد، زیرا نخستین اشاره صریح به فیلمبرداری توسط یک ایرانی (میرزا ابراهیم عکاسباشی) دارد.

امامی گفت: این فیلم ساعت 13 روز سه شنبه 25 آذر 99 بر روی سایت مجموعه میراث دنیای کاخ گلستان بارگذاری و هچنین بر روی اینستاگرام کاخ گلستان معرفی و نمایش داده می گردد.

به گزارش ایرنا، مجموعه فرهنگی تاریخی (کاخ) گلستان، یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت سران زندیه و سلسله قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت ایران به شمار می آید.

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن از شمال به خیابان و میدان امام خمینی (ره)، سپه سابق، از غرب به خیابان خیام، از شرق به خیابان ناصر خسرو و از جنوب به خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ محدود می گردد، به روزگار صفویه می رسد.

کاخ گلستان در دوم تیرماه 1392 هجری خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث دنیای سازمان یونسکو در پنوم پن پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

فیلم دوره مظفری کهن ترین سند تاریخی مرتبط با سینمای ایران است و بیش از یکصد سال قدمت دارد.

به گزارش ایرنا، شهریار عدل (1394-1322) ایران شناس و متخصص تاریخ، باستان شناسی و تاریخ هنر دوران اسلامی ایران در سال 1338 برای ادامه تحصیل به پاریس رفت. او تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی علوم تاریخی در سوربن و همچنین در رشته تاریخ عمومی هنر، باستان شناسی مشرق زمین و تاریخ هنرهای دوره اسلامی در مدرسه موزه لوور به انتها رساند.

مرحوم عدل در سال 1976 به عضویت مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه (CNRS) بزرگترین سازمان علمی - پژوهشی فرانسه درآمد. وی همچنین ریاست کمیته بین المللی تدوین تاریخ آسیای میانه در یونسکو را برعهده داشت. یونسکو در سال 1388 مدال فرهنگ دنیای این سازمان موسوم به پنج قاره را به او اهدا کرد.

مرحوم عدل در سال های آخر دهه 50 خورشیدی وقتی هنوز هیچ اثری از ایران در فهرست میراث دنیای یونسکو ثبت نشده بود، با پیگیری ها و هزینه شخصی خودش توانست میدان نقش دنیا اصفهان، چغازنبیل خوزستان و تخت جمشید فارس را به ثبت دنیای برساند. 20 سال بعد وقتی دوباره آثاری دیگر از میراث ایرانی به فهرست دنیای یونسکو راه یافت، بار دیگر با نقش آفرینی، همکاری و همراهی شهریار عدل این مهم تحقق پیدا کرد. تهیه پرونده و ثبت اضطراری ارگ بم پس از زلزله ویرانگر سال 1382 در فهرست میراث دنیای، از به یادماندنی ترین اقدامات او در این حوزه بود.

منبع: خبرگزاری پانا

به "نمایش آنلاین فیلم دوره مظفری برای اولین بار بصورت جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش آنلاین فیلم دوره مظفری برای اولین بار بصورت جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید