نهال سیب چه مقدار آب احتیاج دارد؟

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، در کشور ما باغداران زیادی در زمینه پرورش سیب فعالیت می کنن. عوامل مختلفی در طول رشد یک نهال سیب تاثیرگذارن. به نقل رسانه فالو نیوز یکی از این عوامل، اندازه آب مورد احتیاج برای درخت سیبه. متخصصین نهالستان پالیز معتقدن هرگونه اهمال در زمینه آبیاری درخت سیب به کیفیت محصول نهایی آسیب زیادی وارد می کنه. این مجموعه به عنوان بزرگ ترین و قدیمی ترین نهالستان در ایران، وظیفه تامین نهال برای اغلب نهالستان های کشور رو بر عهده داره.

نهال سیب چه مقدار آب احتیاج دارد؟

خاک مناسب برای کاشت انواع نهال سیب

خاک رس

خاک رس که به عنوان خاک سنگین نیز شناخته می گردد، حداقل از 25 درصد خاک رس تشکیل شده است. در این نوع خاک، ذرات تشکیل دهنده محکم در کنار هم قرار می گیرند و فضای اندکی را برای عبور هوا ایجاد می نمایند. این نوع خاک می تواند زهکشی را سخت کند. به علاوه خاک رس اجازه توسعه آسان به ریشه های درخت سیب نمی دهد.

خاک ماسه ای

خاک شنی که به خاک سبک نیز معروف است، از مقدار زیادی ماسه و کمی رس تشکیل شده است. این خاک حاصل تجزیه انواع مختلف سنگ ها مانند سنگ آهک و کوارتز است. خاک شنی رطوبت را به خوبی حفظ نمی نماید و بی توجهی به آن باعث می گردد درخت خشک گردد. از طرف دیگر، این خاک برای گیاهان مقاوم به خشکی بسیار فوق العاده است.

خاک سیلت

خاک سیلت از سنگ تشکیل شده است، اما ذرات آن ریزتر از ماسه هستند. این نوع خاک، بین خاک رس و شنی است. خاک سیلت برعکس خاک رس، زهکشی نسبتا مناسبی دارد و رطوبت را بهتر از خاک شنی حفظ می نماید.

خاک لومی

خاک لومی برترین نوع خاک است. این خاک از هر سه نوع خاک رسی، شنی و سیلت تشکیل شده است. خاک لومی امکان رشد به ریشه های درخت سیب می دهد، رطوبت را در خود نگه می دارد و در کل، کار با آن آسان است. کشاورزان کار با خاک لومی را ترجیح می دهند، زیرا برترین ویژگی های هر نوع خاک را دارد.

یک درخت سیب چقدر آب احتیاج داره؟

احتیاجهای آبیاری درخت سیب با توجه به سن آن دسته بندی میشن. درختان بالغ نسبت به جوان ترها به مراقبت کمتری احتیاج دارن. آبیاری در سال اول کاشت درخت اهمیت بسیار زیادی داره. درخت بعد از استقرار و توسعه ریشه، بیشتر می تونه از خودش مراقبت کنه.

آبیاری نهال سیب

درختان جوان سیب برای رشد سالم ساختار ریشه، به آب فراوان احتیاج دارن. نهال ها باید به صورت مکرر آبیاری بشن. آبیاری عمیق آن ها برای عمیق تر و قوی تر شدن ریشه، اهمیت زیادی داره. در حالت ایده آل، شما باید در طول هفته تا 3 بار به نهال های سیب آب بدید.

اگر خاک شنی دارید که به راحتی زهکشی می کنه، باید به دفعات بیشتری آبیاری کنید تا رطوبت مورد احتیاج درخت پوشش داده بشه. بعد از گذشت 3 تا 4 ماه از کاشته شدن نهال، می شه دفعات آبیاری رو به یک بار در هفته کاهش داد.

آبیاری درختان سیب بالغ

درختان سیب مسن تر برخلاف نهال سیب احتیاجی به آبیاری منظم ندارن. آن ها یک ساختار ریشه عمیق و گسترده دارن که توانایی جذب مقدار زیادی رطوبت و مواد مغذی مورد احتیاج خود از عمق لایه های خاک رو داره. بنابراین احتیاجی به آبیاری هفتگی نخواهند داشت.

با این حال، هنوز هم باید درختان مسن تر رو در دوره های بدون بارندگی، خشک سالی یا زمانی که هوا خیلی گرم و خشک میشه، آبیاری کنید. حدود 3 سانتی متر آب به وسیله آبیاری یا بارندگی در هر 10 روز برای بسیاری از انواع درختان سیب کافیه.

احتیاجهای آبیاری درخت سیب در هنگام گلدهی و میوه دهی

درصد زیادی از وزن سیب رو آب تشکیل میده. در نتیجه، درختان سیب هنگام فراوری میوه به آبیاری بیشتری احتیاج دارن. به عنوان یک قاعده کلی، باغبان ها باید مراقب آب مورد احتیاج درختان برگ ریز در طول مرحله گلدهی و میوه دهی تا زمان برداشت باشن.

برای بیشتر درختان سیب، رطوبت خاک را از خرداد تا مرداد آنالیز کنید. به طور کلی، زمانی که 20 تا 25 سانتی متر از سطح خاک خشک شد، آبیاری رو آغاز کنید. در هوای بسیار گرم، مقدار آبیاری رو بیشتر کنید تا میوه های بزرگ تر و آبدارتری فراوری بشه. در صورت کمبود آب، درختان سیب حتی ممکنه فراوری میوه رو متوقف کنن.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کاشت و مراقبت از نهال سیب می تونید از منابع اینترنتی مثل ویکی پدیا، پالیز نهال، ویکی کشاورز و … یاری بگیرید. برای خرید نهال سیب و بعلاوه استعلام قیمت نهال سیب هم می تونید به وسیله لینک زیر به وب سایت پالیز نهال دسترسی داشته باشید :

https://paliznahal.ir/product-category/apple/

نکاتی در خصوص آبیاری درختان سیب

اگه هنوز در خصوص نحوه آبیاری درختان سیب سردرگم هستید، نکات زیر می تونن به شما یاری کنن:

آبیاری درخت سیب رو به صورت آهسته، عمیق و کامل انجام بدید. برای خیساندن عمیق ریشه ها، می تونید در هر نوبت 60 لیتر آبیاری کنید. این مقدار تضمین می کنه که آب به عمق لایه های خاک نفوذ می کنه و به ریشه ها منتقل میشه. ریشه های درخت سیب تا عمق یک متری رشد می کنن، بنابراین باید از رسیدن آب به آن ها مطمئن بشید.

در صورتی نوبت بعدی آبیاری رو آغاز کنید که چند سانتی متر از سطح خاک خشک باشه. باید اجازه بدید که ریشه ها کامل خشک بشن و بعد دوباره آبیاری انجام بشه. اگر ریشه های درخت سیب همواره مرطوب بمونن، ممکنه به بیماری های قارچی یا باکتریایی دچار بشن. همواره خاک رو آبیاری کنید و از خیس کردن تنه و شاخه های برگ خودداری کنید.

استفاده از آبپاش ها امکان داره باعث خیس شدن تنه و برگ های درختان بشه. به همین علت، بهتره آبیاری به صورت دستی انجام بگیره. نهال سیب تمام آب مورد احتیاج رو به وسیله ریشه ها جذب می کنه. آبیاری برگ ها و تنه هیچ فایده ای برای درخت نداره. این کار درخت رو مستعد بیماری های قارچی، حمله آفات و پوسیدگی چوب می کنه.

مسائل ناشی از آبیاری نادرست

هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم، به درخت آسیب وارد می کنن. تشخیص مسائل درخت در مراحل اولیه اهمیت زیادی داره. شما باید پیش از توسعه مسائل یا بیماری های درخت، آن ها رو رفع کنید.

نشانه های آبیاری بیش از حد درخت سیب

ترک خوردن میوه گاهی می تونه نشان دهنده آبیاری بیش از حد باشه. علاوه بر این، توقف رشد درخت و ریشه های در حال مرگ هم نشانه آبیاری بیشتر از مقدار است.

نشانه های آبیاری ضعیف

کم آبی باعث توقف رشد شاخه ها و کاهش کیفیت میوه می شه. علاوه بر این، با آبیاری کمتر از مقدار لازم، مقدار میوه ها کوچک تر از حد مطلوب خواهد بود. با آبیاری ضعیف، درخت سیب دچار کمبود کلسیم میشه. اگر متوجه شدید که خاک بیش از حد خشک شده، حتما درخت رو به صورت عمیق آبیاری کنید.

تهیه نهال سیب باکیفیت

یکی از مهم ترین بخش هایی که باغداران بعد از آماده کردن زمین باید انجام بدن، تهیه نهال باکیفیت و مرغوبه. خرید نهال از مراکز نامعتبر ممکنه محصول خوبی به همراه نداشته باشه. نهالستان پالیز یک از خوش نام ترین مراکز در زمینه پرورش نهال سیب برای کاشت در منطقه ها مختلف ایران محسوب میشه. به وسیله این مجموعه، امکان خرید نهال سیب و بعلاوه دریافت استعلام قیمت نهال سیب و سایر انواع نهال ها وجود داره.

از جمله انواع سیب عرضه شده از طرف پالیز نهال میشه به سیب رددلیشز، رندرز، آبی، توسرخ، زرد فرانسه، میراکل، گالا، گرانی اسمیت و … اشاره نمود. خرید نهال از این مجموعه به صورت حضوری و اینترنتی امکان پذیره.

آدرس فروشگاه اینترنتی نهال میوه : paliznahal.ir

09144501007 - 09144501008

منبع: اتاق

به "نهال سیب چه مقدار آب احتیاج دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نهال سیب چه مقدار آب احتیاج دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید