هشدار درباره طرح نو وزارت ارتباطات: می تواند باعث نابودی صنعت ارتباطات ثابت گردد

به گزارش وبلاگ ساعت زنانه، دیجیاتو: احمدرضا نخجوانی، مدیر عامل گروه شرکت های شاتل از تهیه پیش نویس مصوبه ای در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، زیرمجموعه وزارت ارتباطات اطلاع داد که به گفته او می تواند به نابودی صنعت ارتباطات ثابت کشور بیانجامد.

هشدار درباره طرح نو وزارت ارتباطات: می تواند باعث نابودی صنعت ارتباطات ثابت گردد

مدیر عامل شاتل در مورد جزئیات این مصوبه شرح داد:

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در حال نهایی کردن شتاب زده پیشنهادی است که قیمت امکانات پایه مورد استفاده اپراتورهای ثابت را به شدت افزایش می دهد و در شرایطی که بیش از پنج سال است قیمت خدمات اینترنت تغییری نداشته، همان اپراتورهایی که در این روزگار سخت به جای مانده اند نیز از بین خواهند رفت! به عنوان مثال قرار است هزینه آماده سازی خط اینترنت، از 60 هزار تومان به 120 هزار تومان افزایش یابد. هزینه نگه داری خط از 1000 تومان به 6500 تومان برسد، هزینه دریافتی برق متحول گردد و حتی برای امکانات منصوبه از سال های قبل، میلیاردها تومان هزینه ماهانه گرفته گردد و در یک کلام، اپراتورها و مردم جامعه، بهای ناکارآمدی بخش های دیگر را بپردازند!

او در مورد چرایی نگرانی از این موضوع و همین طور اثری که این مصوبه بر اپراتورهای اینترنت ثابت می گذارد شرح داد: اگر قیمت گذاری خدمات اینترنت آزاد می بود، ما اینقدر نگران نبودیم و بر اساس شرایط بازار و رقابت، هزینه های خود را به هر شکل تامین می کردیم و پوشش می دادیم. اما آخرین مصوبه قیمت گذاری خدمات اینترنت پرسرعت، مربوط به سال 1396 است و در این پنج سال، هزینه های ما صدها درصد رشد نموده است.

نخجوانی افزود:

ما نمی دانیم چه طور به این آقایان بگوییم ورود به مسئله قیمت گذاری در بازار رقابتی اشتباه است و نهادهای نظارتی باید تمرکز خود را بر توسعه رقابت و تنظیم بازارهای انحصاری بگذارند. بارها نیز درخواست نموده ایم ضمن آن که تحقیق نمایند در کجای دنیا چنین دخالت نادرستی اتفاق می افتد، نتیجه این رویکرد نا به جا را در جایگاه یک صد و پنجاهمی ارتباطات ثابت ایران در مقایسه با کشورهای دنیا، سراغ بگیرند. یک روزگاری، کسی به ذهنش رسیده که باید قیمت خدمات اینترنت به وسیله حاکمیت مشخص گردد و این تصور اشتباه، در کشوری که درگیر تورم لجام گسیخته در همه ارکان خود است و نرخ کالاها، خدمات، ارز و همه چیز روزانه بالا می رود، همچنان پا بر جا مانده و صنعت ارتباطات ثابت را به نابودی کشانده است.

او ادامه داد: مگر سوبسید یا کمکی از سوی حاکمیت برای این بازار در نظر گرفته شده یا مگر سهم هزینه ای اینترنت در بودجه خانوارها چقدر است که از یک سو اجازه افزایش قیمت خدمات را نمی دهند و از سوی دیگر، به سادگی اجزای بهای تمام شده خدمات را با این مصوبه بالا می برند.

مدیر عامل شاتل خاطرنشان کرد رخدادهای اخیر کشور، اپراتورهای ارتباطی را با چالش بسیار جدی کیفی و درآمدی روبه رو نموده و حداقل انتظار از وزارتخانه در این شرایط بحرانی، این است که به چالش های اساسی صنعت، دامن نزند؛ در غیر این صورت، باید در انتظار ورشکستگی کامل این صنعت نشست.

منبع: انتخاب

به "هشدار درباره طرح نو وزارت ارتباطات: می تواند باعث نابودی صنعت ارتباطات ثابت گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره طرح نو وزارت ارتباطات: می تواند باعث نابودی صنعت ارتباطات ثابت گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید